Свирещо дишане МКБ R06.2
Свирещо дишане представлява силен свистящ звук, издаван при дишане. Най-ясно се чува при издишване, но в някои случаи може да се чува и при вдишване. Причинява се от стеснение на дихателните пътища или възпаление.
Свирещото дишане може да е симптом на сериозен проблем с дишането, който изисква диагностика и лечение. Може да бъде експираторно, инспираторно или и двете. Експираторното означава, че човек има леко запушване на дихателните пътища. Свиркащото дишане по време на вдишване и издишване обикновено се дължи на сериозен проблем или значително стеснение на дихателните пътища.
Стридорът е термин за специфичен тип инспираторни хрипове, които могат да сигнализират, че горните дихателни пътища са блокирани.
Честота
Честотата на свирещото дишане зависи от основаната причина, която го предизвиква.
Рискови фактори
Съществуват определени рискови фактори, които да увеличат шансовете за развитие на свиркащо дишане. Изложени на риск са хора с алергии и пушачи.
Контролът на рисковите фактори може да подобри състоянието. Например избягване на тютюнопушенето и различни алергени, като полените.
Причини
Подсвиркването се случва, когато въздухът се движи през стеснени дихателни пътища. Причината за свирещото дишане често зависи от местоположението му в дихателните пътища, например дали идва от горните или и от долните.
Свирещото дишане може да се дължи на различни здравословни проблеми, включително:
- Астма - състояние, при което дихателните пътища се стесняват, подуват и може да произведат допълнителна слуз. Това затруднява дишането и предизвиква кашлица, свистящ звук при издишване и задух. Това е основен проблем, който пречи на ежедневните дейности и може да доведе до животозастрашаваща астматична атака.
- ХОББ - хронично възпалително белодробно заболяване, характеризиращо се с дългосрочни проблеми с дишането и намален въздушен поток. Основните симптоми включват задух и кашлица с отделяне на храчки. Характерно е и свиркащото дишане. Заболяването е прогресиращо, което означава, че с течение на времето се влошава.
- Бронхит - възпаление на лигавицата на бронхите, които пренасят въздуха до белите дробове. Бронхитът може да бъде остър или хроничен. Развитието на остър бронхит от настинка или респираторна инфекция е много често. Хроничният бронхит е по-сериозно състояние, което е съпроводено с постоянно дразнене на лигавицата на бронхите, най-често заради тютюнопушене.
- Муковисцидоза - генетично заболяване, което засяга предимно белите дробове, но също така и панкреаса, черния дроб, бъбреците и червата. Дългосрочните проблеми включват затруднено дишане, кашлица с отделяна на храчки, свирещо дишане. Унаследяването е автозомно-рецесивно.
- Рак на белия дроб - злокачествен белодробен тумор, характеризиращ се с неконтролиран растеж в белодробните тъкани. Този растеж може да се разпространи и извън белия дроб - в близки тъкани или други части на тялото. Най-честите симптоми са кашлица, кръвохрачене, загуба на тегло, задух, болки в гърдите.
- Застойна сърдечна недостатъчност - заболяване, което се проявява, когато сърдечния мускул не изпомпва достатъчно количество кръв. Без достатъчен приток на кръв всички основни функции на тялото се нарушават. Друга причина за възникването на сърдечна недостатъчност може да бъде недостатъчното кръвоснабдяване на сърцето. Някои състояния, например високото кръвно налягане, постепенно могат да доведат до сърдечна недостатъчност.
- Пневмония - инфекция, която засяга единия или двата бели дроба. Алвеолите в белите дробове се пълнят с течност или гной. Пневмонията може да бъде причинена от бактерии, вируси и гъбички. Симптомите могат да варират от леки до тежки. Включват кашлица с или без храчки, треска, студени тръпки, свирещо дишане. За сериозността на протичане на заболяването значение имат възрастта, цялостното здравословно състояние и причинителя на инфекцията.
- Бронхиолит - често срещана инфекция при малки деца и кърмачета. Причинява възпаление и запушване на малките дихателни пътища (бронхиоли) в белия дроб.Почти винаги се причинява от вирус, най-често през зимните месеци. Бронхиолитът започва със симптоми, подобни на тези при обикновена настинка, но след това прогресира до кашлица, свирещо дишане и понякога задух. Симптомите могат да продължат от няколко дни до седмици.
- Емфизем - белодробно състояние, което причинява задух. При хора с емфизем алвеолите в белите дробове са повредени. С течение на времето вътрешните им стени се разкъсват. Това води до намаляване на повърхността на белите дробове и от своя страна количеството кислород, което достига до кръвта. При издишване увредените алвеоли не функционират правилно и не оставят място за навлизане на чист, богат на кислород въздух, а се задържа стария въздух.
- Респираторен синцитиален вирус - причинява инфекции на белите дробове и дихателните пътища.При здрави възрастни и по-големи деца симптомите на респираторния синцитиален вирус са леки и обикновено имитират настинка. По-тежки инфекции може да причини при недоносени бебета, кърмачета, възрастни със сърдечни, белодробни заболявания или много слаба имунна система.
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) - проявява се, когато стомашната киселина се връща обратно към хранопровода. Така може да раздразни неговата лигавица. ГЕРБ може да е лек киселинен рефлускс, който да се проявява поне два пъти седмично. Може да бъде и умерен до тежък киселинен рефлукс, койот се случва поне веднъж седмично.
- Сънна апнея - нарушение на съня, при което паузи е дишането или периоди на плитко дишане по време на сън възникват по-често от нормалното. Всяка пауза може да продължи от няколко секунди до няколко минути. При най-честа форма на сънна апнея следва силно хъркане.
Диагноза
За поставянето на диагноза е необходимо да се определи главната причина, водеща до промяна в дишането. Необходимо е снемането на подробна анамнеза и обстоен физикален преглед. Аускултацията на белите дробове може да разкрие различни заболявания, причиняващи свирещото дишане.
Понякога може да се наложи да се направят и различни инструментални изследвания, като:
- Рентгенова снимка на бял дроб - има голямо, а понякога и решаващо значение при диагностика на заболяванията на белия дроб.
- Компютърна томография (КТ) на бял дроб - диагностичен тест, който се използва за получаване на изображение на белодробните артерии. Основната му употреба е свързана с диагностицирането на белодробна емболия.
- Кръвни изследвания - използват се за диагностициране на различни инфекции.
Лечение
Лечението на свирещото дишане ще бъде насочено към основното заболяване. Ако то се дължи на възпаление, Вашият лекар може да Ви препоръча противовъзпалителни лекарства, които да намалят възпалението и излишната слуз в дихателните пътища. Бронходилататорите също доста често намират приложение. Те са бързодействащи лекарства, които могат да облекчат Вашите симптоми. Тяхното действие е свързано с отпускането на гладките мускули, които обграждат дихателните тръби.
Превенция
Има няколко неща, които можете да промените в начина си на живот, за да предотвратите свирещото дишане. Някои от тях са:
- Поддържане въздуха чист и влажен.
- Приемане на топли напитки.
- Отказ от тютюнопушене.
- Дихателни упражнения.
Прогноза
Прогнозата зависи от точната причина. Хронични заболявания като астма и ХОББ изискват много продължително лечение. Обикновено свирещо дишане, което е свързано с по-краткотрайни заболявания, изчезва с оздравяването.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Свирещо дишане МКБ R06.2
- Повишена телесна температура
- Затруднено дишане
- Кашлица
- Сухи свиркащи хрипове
- Болка в гръдната област
- Синкаво оцветяване на кожата и лигавиците
Лечение на Свирещо дишане МКБ R06.2
Библиография
https://www.webmd.com/asthma/understanding-wheezing-basics
https://www.healthline.com/health/wheezing
https://www.mayoclinic.org/symptoms/wheezing/basics/causes/sym-20050764
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/15203-wheezing
Коментари към Свирещо дишане МКБ R06.2