Стридор МКБ R06.1
Стридор е необичаен звук при дишане, който се предизвиква от турболентен въздушен поток през частично запушен дихателен път на нивото на супраглотиса, глотиса, субглотиса или трахеята. Тоналните му характеристики са променливи.
Във всички случаи стридорът трябва да се различава от стертора, който е звук от типа на хъркане, генериран на нивото на назофаринкса, орофаринкса и понякога надглотиса.
Стридорът е симптом, а не диагноза или заболяване и трябва да се определи основната причина. Той може да бъде инспираторен, експираторен или двуфазен в зависимост от времето му в дихателния цикъл. Трите форми предполагат различни причини, както следва:
Различават се няколко вида стридор, които се делят според вида на причината. Те са:
- Инспираторен стридор. Звукът се получава при вдишване. Предполага ларингеална обструкция.
- Експираторен стридор - Звукът се получава при издишване.Предполага трахеобронхиална обструкция.
- Двуфазен стридор - Звукът се чува, както по време на вдишване, така и при издишване. Предполага субглотична или глотична аномалия.
Честота
Честотата на стридора зависи от първоначалната причина. Обикновено се среща по-често при деца, отколкото при възрастни.
Патофизиология
Патофизиологията на стридора се основава на анатомичното място, както и на основния процес на заболяването. Свиването на супраглотичните области може да се случи много бързо, тъй като няма хрущял. Субглотичната област е най-обезпокоителна при бебета, при които минимално стесняване на дихателните пътища може да доведе до драстично увеличаване на съпротивлението на дихателните пътища.
Препятствие в екстраторакалната област причинява инспираторен стридор. По време на вдишването вътретрахеалното налягане пада под атмосферното, причинявайки колапс на дихателните пътища.
Препятствие в интраторакалната област причинява експираторен стридор. По време на издишване, повишеното плеврално налягане компресира дихателните пътища, което води до намаляване на техния размер на мястото на интраторакалната обструкция.
Двуфазен стридор може да възникне поради бактериален трахеит и попадане на чужди тела в дихателните пътища.
Причини
Възможно е да се развие стридор на всяка възраст, но по-често се среща при деца, отколкото при възрастни. Това е така, защото дихателните пътища на децата са по-меки и по-тесни.Много различни причини могат да причинят стридор. Понякога може да е причинен от болест или анатомични изменения в дихателните пътища. Причините се разделят на вродени, инфекциозни и травматични.
Вродени причини
- Ларингомалация - Буквално означава "мек ларинкс". Причинява се от размекване на ларингеалните тъкани над гласните струни и тяхното излющване. При вдишване те падат към дихателните пътища и причиняват обструкция. Това води до стридор. Повечето деца го израстват до навършване на 18 месеца.
- Субглотична стеноза - Ларинксът може да се стесни много на нивото на крикоидния хрущял. Обикновено се диагностицира няколко месеца след раждането и много често проблема може да изчезне с течение на времето. Но ако запушването е тежко, най-вероятно ще е необходима хирургическа намеса.
- Субглотичен хемангиом - Хемангиом е вид доброкачествен тумор, който се състои предимно от кръвоносни съдове. Субглотичния хемангиом расте бързо през първите няколко месеца от живота на детето и обикновено симптоми се изявяват на възраст между 3 и 6 месеца. При някои деца хемангиомът се свива след първата година, но най-често има нужда от операция, когато обструкцията е тежка.
- Съдови пръстени - Трахеята може да бъде напълно затворена от различни структури, например артерия или вена. При тази причина обикновено е задължителна хирургическата намеса.
Инфекциозни причини
- Круп - Инфекция, която води до подуване на дихателните пътища и причинява проблеми с дишането. Може да е причинен от множество вируси, но най-често парагрипния вирус. Най - голям риск имат децата между 6 месечна и 6 годишна възраст.
- Епиглотит - Това е остра (може да се появи внезапно) животозастрашаваща бактериална инфекция, която води до подуване и възпаление на епиглотиса (еластична структура в корена на езика, която предотвратява навлизането на храна в трахеята при преглъщане).
- Бронхит - Възпаление на дихателните бронхите. Острият бронхит обикновено се причинява от инфекциозни агенти, като бактерии и вируси, но може да бъде причинен и от физически или химични агенти - прах, алергени, силни изпарения.
- Тежък тонзилит - Сливиците лимфоидни органи, които се разполагат във вътрешната страна на устната кухина. Представляват струпвания на тъкан, разположени от двете страни на гърлото. Помагат за борбата с инфекциите. Тонзилитът се определя като възпаление на сливиците.
- Абсцес в гърлото - Абсцесът в гърлото представлява събиране на гной, заобиколено от възпалена тъкан. Ако абсцесът е достатъчно голям, може да стесни дихателните пътища до критично малък отвор.
Травматични причини
- Чужди тела, попаднали в дихателните пътища след инхалиране.
- Фрактури на шията.
- Поглъщане на вредни вещества, причиняващи увреждане на дихателните пътища.
Симптоми
Шумното дишане (стридор) само по себе си е симптом на различни заболявания. В зависимост от основната етиология, стридорът може да бъде остро или хронично състояние, като може да бъде придружено и от други симптоми. Някои от тях са:
- Кашлица
- Задух
- Повишено слюноотделяне
- Обрив
- Болки в гърдите
- Болки в гърлото
Диагноза
За поставянето на диагноза е необходимо, освен пълна анамнеза и физикален преглед, да се направят и други допълнителни изследвания, които включват:
- Бронхоскопия - Метод за оценка на състоянието на белите дробове и дихателните пътища. Обикновено това става чрез тънка тръба, която се прекарва през носа или устата, през гърлото и в белите дробове.
- Гъвкава ларингоскопия - Бърз и ефективен метод за оценка на дихателните пътища, включително носа, гърлото и ларинкса.
- Образни тестове - могат да включват рентгенова снимка, компютърна томография (КТ) или други.
- Пулсова оксиметрия – Неинвазивен метод за проследяване на кислородното насищане на кръвта. Бързо може да открие дори малки промени в това колко ефективно се пренася кислород до крайниците.
- Спирометрия - Това е стандартен тест, който лекарите използват за измерване на това колко добре функционират белите ви дробове. Определя се количеството въздух, което се вдишва и издишва.
- Електромиография – Диагностична процедура за оценка на здравето на мускулите и нервните клетки, които ги контролират (моторни неврони). Резултатите могат да разкрият нервна дисфункция, мускулна дисфункция или проблеми с предаването на сигнал от нерв към мускул.
Лечение
Лечението на стридор включва идентифициране и лечение на основната причина за запушване на дихателните пътища. Зависи от това колко тежко е запушването. Понякога стридора може да изчезне с течение на времето, но може и да се наложи използване на лекарства. Обикновено се прилагат орални или инжекционни медикаменти за намаляване на подуването на дихателните пътища. В не редки случаи, когато причината е по сериозна, се налага оперативна намеса за отстраняване на причинителя или разширяване на дихателните пътища.
Прогноза
Прогнозата зависи от основната причина. Обикновено прогнозата е добра, ако се консултирате с лекар още в началото. Ако лечението се забави, някои причини за стридор могат да доведат до дихателна недостатъчност, за това е жизненоважно бързото поставяне на диагноза.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Стридор МКБ R06.1
- Повишена телесна температура
- Затруднено дишане
- Кашлица
- Сухи свиркащи хрипове
- Тревожност
- Синкаво оцветяване на кожата и лигавиците
Лечение на Стридор МКБ R06.1
Библиография
https://www.healthline.com/health/stridor
https://emedicine.medscape.com/article/995267-overview
https://www.webmd.com/lung/what-is-stridor
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525995/
https://en.wikipedia.org/wiki/Stridor
Коментари към Стридор МКБ R06.1