Гангрена, некласифицирана другаде МКБ R02
Гангрената е вид некроза, при която загива една част от тъканите на тялото, т.е. местна смърт на тъканите. Засяга меките повърхностни тъкани, както и дълбоките като кости и стави. Гангрената може да обхване отделни пръсти или цял крайник, всички слоеве на стената на коремните органи, така се развива например гангренозния апендицит.
Некрозата, която се развива при гангренозен процес, създава благоприятни условия за развитие на инфекциозен процес. Разлагането на телесни тъкани при гангрена води до развитие на тромбози и нарушено кръвообръщение в съответната област, в резултат на което тъканта загива.
Терминът „гангрена” е въведен от хирурзите преди много време. Под термина гангрена те разбирали самостоятелно заболяване, при което умира даден орган от тялото. Гангрената е резултат от нарушено кръвообръщение в дадена тъкан, което довежда до нарушено хранене на тъканта и последната умира.
Заболявания, които причиняват влажна гангрена са:
- тежки изгаряния
- измръзване
- тежка травма
- остра артериална недостатъчност
Суха гангрена се развива при заболявания като:
- хронична артериана недостатъчност на крайниците
- болест на Бюргер
- диабетна ангиопатия
Към групата на "Гангрена, некласифицирана другаде" спада сухата и влажната гангрена.
Сухата гангрена засяга крайниците – ръце, крака. При сухата гангрена запушването на кръвоносните съдове става в по-дълъг период. Поради това организма има време да реагира със защитна реакция, която се изразява във физиологично изолиране на умиращата тъкан – т.нар. демаркация. Винаги се засягат първо най-периферните части – пръстите на ходилата и ръцете, очите, носа. В началото на гангренозния процес се усеща силна болка в засегнатата област. Болката е толкова силна и нетърпима, че може да се купира единствено с много силни наркотични аналгетици.
Постепенно гангренозните участъци започват да придобиват мумуфициран вид –стават кафяви и след това черни, намаляват по обем.
Влажната гангрена е пълна противоположност на сухата гангрена, защото началото при нея е остро, като резултат на бързо запушване на артериите на даден орган. Задължителен фактор, за да е налице влажна гангрена е инфекциозния процес. Ако няма инфекция гангрената не е влажна. При влажната гангрена при натиск се чуват крепитации, защото тъканта се пълни със сероводород. Издава неприятна гнилостна миризма. Общото състояние е силно засегнато и ампутацията на увредения крайник е животоспасяваща. Влажната гангрена може да се развие и във вътрешни органи – черва, перитонеум, панкреас, бял дроб.
Гангрена, некласифицирана другаде клинично се презентира със силна нетърпима болка, което принуждава болните да потърсят незабавно лекарска помощ. Болката се последва от чувство на скованост.
Ако некрозата засяга кожа клиничната картина се характеризира с:
- видими нарушена на структурата на кожата (мехури, лезии)
- промяна на цвета на тъканта: от бледо до синьо или лилаво, синьо-лилаво, до лилаво-черно и други
- силна, неприятна миризма
Ако некрозата е от подлежащата тъкан клиничната картина се съпътства с:
- подуване на кожата
- зачестяване на кожата
- повишаване на температура
Не трябва да се пренабрегва рискът от септичен шок, характеризиращ се с:
- понижаване на кръвното налягане
- фебрилитет
- ДИК-синдром
Понятието „гангрена” днешно време се използва предимно за крайниците. Съвременната терминология почти го е заменила с термина „некроза”, „некротично възпаление”, защото стана ясно, че гангрената не е заболяване, а по-скоро синдром, който е крайна фаза на друго заболяване.
Диагнозата гангрена не е трудна. Лесно се разпознава. Необходимо е да се направи диференциална диагноза със заболявания, които протичат с гангрена.
Лабораторните изследвания включват:
- определяне на кръвна захар
- хемостазни показатели
- пълна кръвна картина
- общ белтък
Лечението при гангрена е ампутация на гангренозната тъкан от организма е задължителна по няколко причини: некротичните тъкани са благоприятна среда за развитие на инфекциозен процес, те са източник на тромби, създават чисто козметичен проблем и са източник на силна нетърпима болка.
Симптоми и признаци при Гангрена, некласифицирана другаде МКБ R02
- Повишена телесна температура
- Болка
- Втрисане
- Скованост и нарушена кожна чувствителност
- Тъмна кожа
- Локално подуване
Коментари към Гангрена, некласифицирана другаде МКБ R02