Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми, признаци и отклонения от нормата, открити при клинични и лабораторни изследвания, некласифицирани другаде Симптоми и признаци, отнасящи се до сърдечно-съдовата и дихателната система Сърдечни шумове и други сърдечни звуци

Сърдечни шумове и други сърдечни звуци МКБ R01

от 14 ное 2011г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Фериде Максудова
Сърдечни шумове и други сърдечни звуци МКБ R01 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Коментари
Свързаност

При прослушване на сърдечни шумове и други сърдечни звуци със стетоскоп или аускултация на сърце, се чуват сърдечни тонове, сърдечни шумове, а също така се определя сърдечната честота и ритъма.

Аускултацията на сърцето се извършва в легнало, седнало и право положение в зависимост от нуждите. Дишането трябва да бъде спокойно. В някои случаи е необходимо аускултацията да се извърши след физическо натоварване.

Нормалната сърдечна честота е между 60 и 100 удара в минута. Ускоряването на сърдечната дейност над 100 удава в минута се нарича тахикардия, а забавянето под 60 удара – брадикардия. При здрав човек сърдечния ритъм е правилен. При нарушения на този правилен ритъм се развива аритмия.

Сърдечните шумове са едно от най-често срещаните явления при сърдечно болните. Характерни са за много сърдечни заболявания, при които има органични нарушения, така и при неорганичните.

Различни заболявания и състояния могат да доведат до развитие на сърдечни шумове и други сърдечни звуци. Като най-чести причини се посочват:

  • Аортна (клапна) инсуфициенция
  • Митрална (клапна) инсуфициенция
  • Аортна (клапна) стеноза
  • Митрална стеноза
  • Перикардит

Аортна (клапна) инсуфициенция е заболяване, характеризиращо се с непълно затваряне на аортната клапа, при което част от преминалата кръв се връща обратно в лявата камера. Това връщане се нарича регургитация. По време на диастола при регургитация камерата се пълни физиологично с кръв от предсърдието, но и патологияно от върната кръв от аортата. Аортната инсуфициенция води до хемодинамични нарушения-разширяване на лява камера и промени в артериалното кръвно налягане.

При митрална (клапна) инсуфициенция част от преминалата кръв от лявото предсърдие към лявата камера се връща обратно по време на систола. Това се дължи на недостатъчност в клапния апарат.

При аортна (клапна) стеноза се наблюдава стесние на клапния апарат, при което кръвта не може да премине пълноценно през аортата. Повишава се ударната работа и вътрекамерното налягане. Това води до задебеляване и уголемяване на стената на лявата камера.

Митрална стеноза се характеризира с стеснение на митралната клапа. Нарушава се преминаването на кръвта от лявото предсърдие към лявата камера. Намалява обемът на камерното пълнене с последващ намален систолен обем и притокът на кръв към органите и тъканите.

Перикардит е възпаление на перикарда, дължащо се на инфекциозни или неинфекциозни причинители. Перикардитът протича остро, подостро или хронично. Различава се сух и ексудативен перикардит.

Към етиологията на сърдечни шумове и други сърдечни звуци спада и ревматизъм със засягане на сърцето. Ревматизмът е възпалително заболяване резултат на имунна реакция към А на ß-хемолитични стрептококи. Засяга се сърцето, ставите и нервната система.

След определяне на сърдечната честота и ритъм трябва да се оцени състоянието на сърдечните тонове.  Нормално се чуват два, а понякога и три тона при млади лица под 30 години. Трябва да се определи кой е първи и кой е втори тон, има ли промяна в силата и продължителността им, чуват ли се допълнителни тонове. Първия тон се образува от затварянето на митралната и трикуспидалната клапа, и от трептенето на мускулатурата на камерите. Нормално първи тон е по-слаб, по-нисък и по-продължителен, а втория е по-ясен и по-къс. Различаването на първи от втори тон се извършва по следния начин: първия тон е по-продължителен от втория, разстоянието между първия и втория тон е по-малко от разстоянието между втория и първия тон и на аускултаторното място на митралната и трикуспидалната клапа  първия тон е по-силен от втория, а на мястото на аортата и белодробната артерия обратно -  втория е по-силен от първия.

В областта на сърцето мога да се чуят различни видове шумове. Най-общо се делят на кардиални, екстракардиални, перикардни и сърдечни шумове от аортата, коронарните съдове, белодробната артерия. Кардиалните сърдечни шумове биват органични и неорганични. Органичните биват от сърдечните клапи и от миокарда. При неорганичните липсва засягане на клапите и миокарда. Перикардните сърдечни шумове биват: перикардно плискане и перикардно триене. Ектракардиалните сърдечни шумове  биват кардиопулмонални, прекардиални крепитации, плевро-перикардно триене.

Клапните сърдечни тонове се получават при преминаване на кръвта през абнормно стеснение или разширено място на клапите. При стеснение клапите не се отварят добре, т.е налице е стеноза. В други случаи сърдечните клапи не се затварят добре, при което е налице недостатъчност или инсуфициенция на клапния апарат.

Сърдечните шумове при стеснени клапи се обясняват от физическа гледна точна по следния начин: ако тръба, през която тече течност бъде стеснена в дадена област, то пред и след тази област се получават вихрови движения. Те стават причина за неправилно трептене на стените на тръбата или в частност на миокарда на сърцето, което води до поява на различни сърдечни шумове.

Всеки сърдечен шум се оценя по както следва:

  • Определя се фазата, в която се чува – систола или диастола
  • Определя се мястото на най-ясно чуване, силата и динамиката в дадена фаза
  • Продължителността на шума
  • Тембъра

В зависимост от фазата, в която се чуват сърдечните шумове биват: систолични и диастолични. Систоличните шумове на аускултаторното място на митралната и трикуспидалната клапа се дължи на неспособност на съответните клапи да се затварят. Систоличните шумове на аускултаторните места на аортната и пулмоналната клапа се дължи на неспособност на сътветните клапи да се отварят достатъчно широко

Съществуват и т.нар съдови шумове. Те се чуват в двете вази на сърдечния цикъл: систола и диастола. Образуват се върху артерио-венозни фистули, върху отворен Боталов проток във второ ляво междуребрие.

Основен метод за диагностиката на сърдечни шумове и други звуци е аускултацията.  Спомагателни изследвания могат да бъдат перкисия – фремисман.

Силата на сърдечните шумове се разглежда в шест степенна скала:

  • 1 степен -  много слаб шум, който едва се чува. Често може да се пропусне;
  • 2 степен -  тих слаб шум, при аускултация винаги се установява;
  • 3 степен - средно умерено изразен шум, който при аускултация винаги се чува;
  • 4 степен – изразен силен шум, който много добре се чува;
  • 5 степен – много добре изразен силен шум;
  • 6 степен – силен груб шум.

Лечението на сърдечните шумове се състои в установяване на етиологичната и патогенетичната причина за появата им, назначаване на медикаменти, водещи до подобряване на циркулацията в проблемните зони, при необходимост прибягване до инвазивни манипулации и оперативно лечение.

3.1/5 8 оценки

Видове Сърдечни шумове и други сърдечни звуци МКБ R01

  • R01.0 Доброкачествени и не причиняващи смущения сърдечни шумове
  • R01.1 Неуточнен сърдечен шум
  • R01.2 Други сърдечни звуци

Симптоми и признаци при Сърдечни шумове и други сърдечни звуци МКБ R01

  • Допълнителен сърдечен шум
  • Симптоми на сърдечния ритъм
  • Усилени сърдечни тонове
  • Необичайни сърдечни звукове

Коментари към Сърдечни шумове и други сърдечни звуци МКБ R01

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сърдечни шумове и други сърдечни звуци МКБ R01
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:16
    Коментирайте "Сърдечни шумове и други сърдечни звуци МКБ R01"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Сърце
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 9 часа и 55 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 10 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 1 час и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 1 час и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival