Доброкачествени и не причиняващи смущения сърдечни шумове МКБ R01.0
Доброкачествени и не причиняващи смущения сърдечни шумове представляват сърдечни шумове, които не са предизвикани от патологични промени на сърдечно-съдовата система. Тези шумове се водят доброкачествени, тъй като се дължат основно на промените на кръвното налягане при физически усилия или психологични състояния. Кардиални неорганични шумове биват:
- акцидентални
- акцесорни
- функционални
Функционалните сърдечни шумове представляват доброкачествени шумове. Тези шумове не са вследствие на патологични изменения на сърцето. Най-често се съпровождат изменения на артериалното кръвно налягане, венозно бучене, субаортна или белодробна стеноза, анемия, тиреотоксикоза. Фукционалните сърдечни шумове имат следната характеристика:
- позиционно зависими са, тоест при промяна на положението на тялото шумът се преустановява
- появява се при диспнея
- при постоянен плач (кърмачета и деца)
- при психомоторни нарушения
Тези шумове могат да се установят чрез аускултация и ехокардиография. Аускултация означава преслушване. Физикалният метод на изследване служи при преслушване на анатомично проекционните места на сърдечните клапи. Ехокардиографията представлява неинвазивен основен метод, използван за диагностициране на патологични изменения и функционални нарушение на сърдечно-съдовата система.
Кардиални неорганични шумове може да се установят:
- Деца и юноши до 15-годишна възраст. Най-често се аускултира систоличен шум върху пулмоналната клапа;
- Възрастни лица и бременни жени. Аускултират се систолични шумове върху митралната и пулмоналната клапа;
- Ускорена сърдечна дейност (тахикардия) аускулитра се с къс систоличен шум, който изчезва след преустановяване на тахикардията;
- Анемия (хипохромемия) е състояние, при което е намалено намалението на хемоглобина и / или еритроцитите в единица обем кръв.
- Физическа изтощеност, измършавяване (кахексия).
- Трескаво състояние
- Базедова болест е автоимунно заболяване, характеризиращо се хипертиреоидизъм. Заболяването води до метаболитни нарушения.
- Нервност
- Дисфункция на яйчниците
- Повдигната диафрагма - изместване на нормалното положение на диафрагмата
- След кръвоизливи или обилни венозни инфузии.
Тези шумове се обясняват:
- с намален вискозитет на кръвта.
- с релативна мускулна инсуфициенция и с абнормни хорди във вентрикулите.
Доброкачествени и не причиняващи смущения сърдечни шумове има и при притискане на артериите от тумори или деформации на торакса. Акциденталните шумове почти винаги са систолични. Диастоличните са много редки и се срещат най-често при анемии, Базедова болест и др.
Акциденталните шумове са слаби, нежни и къси. Рядко могат да бъдат по-груби и по-продължителни. Те се засилват при физически усилия и вълнения. Силата и тембърът им са постоянни. Тези шумове не се съпровождат от промяната в сърдечните тонове.
Коментари към Доброкачествени и не причиняващи смущения сърдечни шумове МКБ R01.0