Медуларна бъбречна киста МКБ Q61.5
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Какво представлява?
Медуларната бъбречна киста е рядка генетична аномалия, която се характеризира с множество медуларни кисти и тубулно-интерстициална фиброза в бъбреците, които са малки до нормални по размер, в резултат на което се развива терминална бъбречна недостатъчност. Аномалията е известна още като спонгиозен бъбрек и принадлежи към групата заболявания, известни като кистозна болест на бъбрека.
Кистите се развиват във вътрешната част (медулата) на бъбрека. Образува се фиброзна тъкан и бъбреците се свиват, когато външната част (кората) изтънява. Бъбреците губят способността си да отстраняват достатъчно течност от филтрираните отпадни продукти и отделят големи количества неразредена урина. Няма лечение. Това състояние често причинява бъбречна недостатъчност при хора на възраст между 20 и 50 години.
Етиология
Медуларната бъбречна киста се унаследява по автозомно-доминантен модел и обикновено се манифестира с бъбречна недостатъчност с начало в зряла възраст и без екстраренално засягане. Заболяването се нарича още автозомно-доминантно интерстициално бъбречно заболяване, за да се подчертаят отличителните особености, а именно автозомно-доминантно унаследяване и бавно прогресиращо бъбречно заболяване, дължащо се на прогресивна интерстициална фиброза. Възможно е да не бъдат открити медуларни кисти в много пациенти със заболяването. Наличие на медуларни кисти не се изисква за поставяне на диагнозата.
Описани са следните клинични варианти на заболяването:
- Тип 1 - с начало на крайния стадий на бъбречното заболяване средно на около 62-годишна възраст и е причинен от дефекти в гена MUC1, който кодира муцин 1.
- Тип 2 - има по-ранно начало на терминалната бъбречна недостатъчност (средна възраст 32 години) и е резултат от дефекти в гена UMOD, който кодира уромодулин (мукопротеин на Tamm-Horsfall). Нарича се още уромодулин-асоциирано бъбречно заболяване и фамилна ювенилна хиперурикемична нефропатия поради честата асоциация с хиперурикемия.
Спонгиозните бъбреци могат да възникнат във връзка с други вродени аномалии като автозомно-доминантна поликистоза на бъбреците, вродена стеноза на пилора, синдром на Ehlers-Danlos, синдром на Marfan, стеноза на бъбречната артерия, паращитовидни аденоми и други.
Медуларната киста може да засегне само единия бъбрек или да бъде двустранна (в 70% от случаите).
Информация за анатомия на бъбреците може да прочетете тук:
Клинична картина
Хората с медуларна бъбречна киста са изложени на повишен риск от образуване на конкременти (камъни) в бъбреците и пикочните пътища. В повечето от случаите се наблюдава по-тежко протичане при жените. Медуларната бъбречна киста е обикновено доброкачествено състояние и може да липсват симптоми. Често дори аномалията се открива по друг повод при извършване на образно изследване поради други оплаквания.
При това заболяване бъбреците не концентрират урината достатъчно, т.е. урината е твърде разредена и не съдържа съответното количество отпадни продукти. Това води до твърде много производство на урина, загуба на натрий и други важни химикали от кръвта и неизбежна прогресия до бъбречна недостатъчност. Признаците, свързани с намалената способност за уринарна концентрация, включват:
- полиурия
- полидипсия
- енуреза
- дехидратация
В началото на заболяването симптомите се проявяват с:
- прекомерно уриниране
- желание за прием на сол
- уриниране през нощта
- слабост
- ниско кръвно налягане
Признаци, които предшестват терминалната бъбречна недостатъчност, се характеризират с:
- гадене
- загуба на апетит
- сърбеж
- болка в костите и
- неврологични симптоми
В крайния стадий на заболяването могат да се развият признаци на бъбречна недостатъчност, включващи:
- объркване
- променено ниво на съзнание
- лесно кръвонасядане или кървене
- умора
- често хълцане
- главоболие
- промяна на цвета на кожата (жълт, блед или кафяв оттенък)
- сърбеж
- мускулни потрепвания или крампи
- гърчове
- повръщане на кръв
- кръв в урината или изпражненията
- загуба на чувствителност в ръцете и / или краката
- загуба на тегло
- кома
Усложнения
Усложнения на медуларната бъбречна киста могат да окажат влияние върху различни органи и системи. Потенциалните усложнения на заболяването включват:
- Анемия
- Отслабване на костите и фрактури
- Сърдечна тампонада
- Промени в глюкозния метаболизъм
- Застойна сърдечна недостатъчност
- Терминална бъбречна недостатъчност
- Стомашно-чревно кървене, язви
- Кръвоизлив
- Хипонатриемия
- Хиперкалиемия
- Хипокалиемия
- Безплодие
- Менструални проблеми
- Спонтанен аборт
- Перикардит
- Високо кръвно налягане
- Инфекции на пикочните пътища
- Камъни в бъбреците
- Периферна невропатия
- Промени в цвета на кожата
- Тромбоцитна дисфункция с лесно образуване на кръвонасядане
Диагноза
Въпреки че са вродено заболяване, спонгиозните бъбреци обикновено не се диагностицират до второто или третото десетилетие от живота.
Диагнозата се поставя чрез изследване на кръвта и урината, както и провеждане на образни изследвания. Тестовете, които могат да се извършат, включват: 24-часова урина и електролити, кръвна урея, пълна кръвна картина, креатининов клирънс, пикочна киселина, специфично тегло, цвят и pH на урината.
Изображения: radiopaedia.org, CC BY-NC-SA 3.0
Подпомагане на поставянето на диагнозата може да се осъществи чрез компютърна томография, ехографско изследване, рентгенография, урография, биопсия, генетични тестове.
Лечение
Медуларната кистозна бъбречна болест е бавно прогресиращо заболяване. Няма лечение. ЛТерапията е симптоматична и се фокусира върху контрола на симптомите, редуциране на усложненията и забавяне на прогресията на заболяването.
Адекватна хидратация е важна за заместване на загубата на вода с урината и загубата на натрий при пациенти с загуба на сол. Приемът на големи количества течности и добавяне на сол (натрий) към диетата ще помогне да се компенсират огромните количества течности и сол, загубили се чрез прекомерното уриниране. Препоръчва се да се избягват дейности, които биха могли да доведат до дехидратация, като енергични физически упражнения и пребиваване навън в горещ ден.
Прогресията на болестта може да доведе до бъбречна недостатъчност. Лечението може да включва медикаменти и промени в диетата, като ограничаване на храни, съдържащи фосфор и калий. Терапевтичните опции включват диализа и/или трансплантация на бъбрек.
Прогноза
Прогнозата на заболяването е неблагоприятна. Повечето пациенти достигат до краен стадий на бъбречното заболяване - бъбречна недостатъчност. Доживотно лечение може да контролира симптомите на хронично бъбречно заболяване.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Медуларна бъбречна киста МКБ Q61.5
- Ментална ретардация
- Усещане за отпадналост
- Повишена телесна температура
- Забавен растеж
- Анемия
- Липса на растеж
Лечение на Медуларна бъбречна киста МКБ Q61.5
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/982359-overview
https://radiopaedia.org/articles/medullary-cystic-disease-complex
https://www.healthline.com/health/medullary-cystic-kidney-disease
https://en.wikipedia.org/wiki/Medullary_cystic_kidney_disease
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/kidneys-medullary-cystic-kidney-disease
https://www.renalandurologynews.com/home/decision-support-in-medicine/nephrology-hypertension/hereditary-renal-cystic-diseases-medullary-cystic-kidney-disease/
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Q61 Кистозна болест на бъбрека
- Q61.2 Бъбречна поликистоза, адулторен тип
- Q61.0 Вродена единична киста на бъбрека
- Q61.1 Бъбречна поликистоза, инфантилен тип
- Q61.3 Бъбречна поликистоза, неуточнена
- Според научно откритие бъбреците работят и като помпа при филтрирането на кръвта
Коментари към Медуларна бъбречна киста МКБ Q61.5