Хипоспадия МКБ Q54
Хипоспадията е вродена аномалия, която ангажира уретрата и пениса. Тя е често срещан дефект, засяга около 0.4-8 на 1000 новородени момченца. При тази аномалия външният уретрален отвор (orificium urеthrae externum) се намира на различно ниво по долната част (вентралната) на половия член.
Хипоспадията настъпва по време на ембрионалното развитие на уретрата. Това става между 8-ма и 20-та гестационна седмица. До 8-та гестационна седмица външните полови структури са идентични при мъжкия и женския пол. Гениталиите при момчетата се развиват главно под влиянието на тестостерона, затова и евентуалните аномалии са свързани с неговото действие.
За появата на хипоспадията имат значение редица фактори. Най-вероятната причина е нарушеният синтез на андрогени или тяхното намалено действие по време на вътреутробното развитие на бебето. Съществуват и някои допълнителни фактори, които имат значение:
- наследствена обремененост (баща, брат с хипоспадия);
- прием на хормонални лекарства от майката по време на бременността;
- тютюнопушене;
- ниско тегло при раждане;
- някои външни фактори от околната среда.
Основният симптом при хипоспадия е наличието на уретрален отвор на абнормно място. Той може да бъде разположен проксимално (по-близо до тялото) или дистално (по-далеч от тялото). В зависимост от тези особености, различаваме няколко форми на хипоспадия:
- hypospadia glandis – на главичката на пениса
- hypospadia coronaria – на коронарната част на пениса
- hypospadia corporis – на тялото на пениса
- hypospadia penoscrotalis – между тялото на пениса и скротума
- hypospadia scrotalis– на скротума
- hypospadia perinealis – в перинеалната област
Други клинични прояви, които могат да се наблюдават при засегнатите деца, са: изтичане на урината през абнормния уретрален отвор, затруднено контролиране на уринирането, превиване на пениса надолу, нарушаване на репродуктивните възможности за в бъдеще.
По-подробна информация за различните форми на хипоспадия можете да прочетете при:
- Хипоспадия на главичката на половия член МКБ Q54.0
- Хипоспадия на половия член МКБ Q54.1
- Хипоспадия, пеноскротална МКБ Q54.2
- Хипоспадия, перинеална МКБ Q54.3
- Хипоспадия с вродени хорди МКБ Q54.4
- Други форми на хипоспадия МКБ Q54.8
- Хипоспадия, неуточнена МКБ Q54.9
Диагнозата се поставя чрез физикален преглед и някои инструментални изследвания – ехография и венозна урография.
Лечението е оперативно. Препоръчва се корекцията да се направи по-рано, най-често между 8-18 месечна възраст. Разбира се операцията може да се извърши и по-късно, но тогава травмата за детето е по-голяма, както и рискът от усложнения. Хирургичната интервенция цели изграждане на нова уретра до върха на главичката на пениса, коригира се и евентуалното изкривяване на пениса. Прогнозата при навременно лекувана хипоспадия е добра.
Коментари към Хипоспадия МКБ Q54