Хипоспадия на половия член МКБ Q54.1
Хипоспадията е вродена малформация, която се характеризира с атипично разположение на отвора на уретрата. Той се намира под нормалната си позиция, която е на върха на главичката на пениса. Честотата на тази аномалия е 1-8 на 1000 родени момченца. Дисталната хипоспадия е по-често срещана.
Хипоспадия на половия член представлява дефект, при който уретралният отвор се разполага на различно ново по дължината на тялото на пениса. Клинично се проявява с изтичане на урина през този уретрален отвор, разположен на абнормно място. В някои случаи може да е затруднено уринирането. По-често се наблюдават различни възпаления при деца с тази аномалия. Ако не се коригира дефектът, може да доведе до трайни увреждания.
Редица фактори имат значение за появата на тази аномалия. Някои от тях са:
- генетична предразположеност;
- ниско тегло при раждане;
- по-голяма възраст на майката;
- андрогенен дефицит или намалена чувствителност към него;
- фактори от външната среда (инсектициди и други).
Диагнозата се поставя чрез преглед на новороденото, ултразвуково изследване на отделителната система и при необходимост се извършва интравенозна урография.
Лечението на хипоспадия на половия член е оперативно. Целите на хирургичната интервенция са:
- разширяване на меатуса;
- корекция на кривината на половия член;
- реконструкция на липсващата част на уретрата;
- възстановяване на външните гениталии.
Хирургичната интервенция е различна в зависимост от тежестта на малформация. В някои случаи корекцията може да бъд едноетапна, докато в други случаи са необходими поредица от интервенции. Операцията е най-добре да се направи между 12 и 18 месечна възраст. При забавено лечение се наблюдават по-често усложнения и трайни увреждания.
Хирургичната корекция също крие някои рискове. Може да се наблюдава следоперативна инфекция, кървене, оток, стриктутура на уретрата и други.
Коментари към Хипоспадия на половия член МКБ Q54.1