Хипоспадия, пеноскротална МКБ Q54.2
Хипоспадията е вроден дефект на мъжката полова система. Честотата на тази аномалия е сравнително висока. Хипоспадията може да бъде проксимална (по-близо до тялото) и дистална (по-далеч от тялото), като последната е по-честа.
Хипоспадия, пеноскротална, спада към проксималната хипоспадия, при която отворът на уретрата се намира в основата на половия член, на границата със скротума. Обикновено аномалиите, които засягат тези части на пениса, разположени по-близо до тялото, са по-тежки.
Клиничните прови включват: изкривяване на половия член, затрудняване на уринирането и нарушаване на половата функция, ако не се коригират своевременно.
Диагнозата се поставя чрез:
- физикален преглед на бебето;
- ултразвуково изследване;
- венозна урография.
Лечението на хипоспадия, пеноскротална, е оперативно. Използват се различни хирургични техники в зависимост от тежестта на дефекта. Добре е хирургичната интервенция да се извърши, докато детето е малко (средно на около 12 месечна възраст). Тази възраст е подходяща, тъй като на този етап размерът на пениса е почти равен на този на 3 годишно дете и трофичните условия на кожата позволяват висока степен на безопасност по време на интервенцията. Следоперативният период преминава по-благоприятно, отколкото при по-големите деца. Също така на тази възраст психическата травма на децата е много по-малка. Когато операцията се извърши на по-късна възраст, в пубертета например, се наблюдава по-голям риск от появата на фистули (в 50 % от случаите).
Коментари към Хипоспадия, пеноскротална МКБ Q54.2