Хипоспадия, перинеална МКБ Q54.3
По време на вътреутробното развитие на детето могат да възникнат различни нарушения, засягащи половата система. Една от най-честите аномалия е хипоспадията при момченцата.
Етиологията на тази аномалия в повечето случаи остава неизвестна. Рисковите фактори могат да бъдат различни: наследствена предразположеност, андрогенен дефицит, фактори от околната среда и други.
Хипоспадия, перинеална, е вроден дефект, при който отворът на уретрата се намира в перинеалната област (пространството между ануса и скротума). Тази форма на хипоспадия е по-тежка от останалите, при които уретралният отвор е разположен дистално. Аномалията може да е самостоятелна, но в някои случаи е свързана и с други дефекти, засягащи половата или някои други системи.
Клиничната картина включва:
- нарушено уриниране;
- трудно контролиране;
- може да се наблюдава изкривяване на пениса;
- проблеми с фертилността (колкото по-близо е уретралния отвор до скротума, толкова по-често се наблюдават).
Диагнозата хипоспадия, перинеална, се поставя още след раждането при прегледа на новороденото. Добре е да се направи ехографско изследване на отделителната система, за да се изключи евентуалното наличие на други малформации. Допълнително може да се извърши и урография, с която много ясно се визуализира дефекта.
Лечението е само оперативно. Лекарите предпочитат да извършват интервенцията между 6 - 24 месечна възраст. Въпреки това, операцията може да се направи и в по-късна възраст, но се увеличава риска от усложнения. Когато операцията се извършва от опитен детски хирург, е почти винаги успешна и много рядко се наблюдават усложнения, а ако се получат такива, обикновено лесно могат да се коригират чрез допълнителни процедури.
Коментари към Хипоспадия, перинеална МКБ Q54.3