Лека hyperemesis gravidarum МКБ O21.0
Лека хиперемезис гравидарум – е повръщане през първите месеци на бременността, неуточнена хиперемезис преди края на 22-рата гестационна седмица (hyperemesis gravidarum).
Повръщането в ранните месеци на бременността се означава като ранна токсикоза на бременността, тъй като при аутопсиране на бременни жени са намирани изменения, сходни с измененията при интоксикациите (отравянията).
Гаденето (nausea) и повръщането (vomitus) през първите месеци на бременността се срещат около 60-80% при бременните жени. Възникват през първите три месеца на бременността и след това спонтанно изчезват.
При леката хиперемезис гравидарум повръщанията са само сутрин еднократно или двукратно и през другото време на деня липсват.
Сутрешното повръщане на бременните се нарича – vomitus matutinus gravidarum.
При някои бременни жени, които работят през деня повръщанията могат да се появат вечер, а сутрешни да не съществуват.
При други бременни жени се среща сутрешно и вечерно повръщане.
Тези повръщания не се отразяват на общото състояние – физическо и психическо на бременните жени. Предизвикват дискомфорт при бременната жена.
Причините за гаденето и повръщането при бременните не са напълно изяснени.
Релаксирането на гладката мускулатура на стомаха има значение за възникване на повръщането.
Значение има и високите нива на хормона човешки хорионгонадотропин. При бремениите жени с лека хиперемезис при повръщане сутрин се откриват високи нива на хормона (високи нива на човешки хорионгонадотропин хормон) има и при многоплодна бременност, мола хидатидоза)
Психичните фактори играят роля за възникване на лека хиперемезис гравидарум. Много от бременните жени, които имат повръщания в първите месеци на бременността имат лабилна психика, по-притеснителни и по-раними са.
По-често повръщането се среща при извънбрачна бременност, като израз на отрицателното отношение на жените към бременността.
Лечение на лека хиперемезис гравидарум обикновено не се налага.
При лека хиперемизис гравидарум не се изисква лечение, тъй като няма разтройство на метаболизма, ацидоза и дехидратация както е при тежките форми на повръщане.
Препоръчва се да се консумират повече течности от бременните жени.
Симптоми и признаци при Лека hyperemesis gravidarum МКБ O21.0
- Главоболие
- Виене на свят
- Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
- Чувство на изтощение
- Объркване
- Дехидратация
Коментари към Лека hyperemesis gravidarum МКБ O21.0