Мола хидатидоза, неуточнена МКБ O01.9
Мола хидатидоза, неуточнена представлява сравнително рядко срещано заболяване. Лъм него принадлежат трофобластна болест и мехурчеста мола.
Мола хидатидоза, неуточнена представлява заболяване, което се характеризира с патологична промяна на плодното яйце с хидропична дегенерация на стромата на хориалните клончета и пролиферация на епитела на трофобласта.
Най-често честотата на мола хидатидоза е 1:2000 - 3000 бременности, като в Африка и Азия е по-често срещана, отколкото в Европа и Америка. Заболяването се наблюдава по-често сред жени, които забременяват след 40 годишна възраст или преди 20 години. При многораждали жени честотата е по-голяма, отколкото при първескини (жени, които раждат за първи път).
Мола хидатидоза (гроздовидната бременност) бива частична и пълна.
Причините за мола хидатидоза, неуточнена са:
Недостатъчно и неправилно хранене и някои расово особености са фактори, които обясняват по-големия процент на мола хидатидоза в Азия и Африка.
Влияние върху заболяването оказват бактериални и вирусни заболявания, хориални аномалии, имунологичен конфликт между майката и плода.
Генетични причини при пълната (комплетна мола) се изразяват в наличие на ануклеарна яйцеклетка, оплодена от хаплоиден сперматозоид (23, Х), който при последващо деление удвоява броя на хромозомите си или увредена ануклеарна яйцеклетка оплодена от два сперматозоида.
При парциалната мола хидатидоза са налице генетични дефекти в оплождането на яйцеклетката. Обикновено парциалната мола е триплоидна. Налице са два бащини и един майчин или два майчини и един бащин хромозомен набор.
Патоанатомичните промени могат да обхванат целия хорион или да бъдат частични.
Макроскопската характеристика се изразява с наличие на мехурчетата са с големина от 2 до 25 мм, сивобелезникави, кръгли или удължени по форма.
Гроздовидната бременност се характеризира с наличие на едем на вилозната строма на хориалните въси, пролиферация на епителния слой на хориалните въси, липса на фетална васкуларизация на хориалните въси.
Структурните формации на мола хидатидоза могат да проникват в мускулатурата на матката (инвазивна мола), през периметриума (околните тъкани на матката) към свободната коремна кухина или мола, която може да метастазира (да се разсейва), като трудно се различава от хорионепителиома.
Клиничната картина при мола хидатидоза, неуточнена е много специфична.
Основната клинична изява на гроздовидната бременност са кръвотеченията от матката след 2-3 месечна липса на менструация, които могат да бъдат оскъдни или може да достигнат 500-1000мл.
Друг характерен симптом е наличие на матка, която е по-голяма от срока на бременността и е силно размекната.
Много често клиничната картина е изпъстрена с токсикозна симптоматика - протеин в урината - увеличен, неповлияващи се от интензивно лечение повръщания, хидропсия (изпълнена с течност матка), анемия, може да се наблюдават и еклампсични пристъпи. В редки случаи в изтичащата кръв могат да изпаднат и отделни мехурчета.
Наблюдават се и нервно вегетативни нарушения: тежък хиперемезис, нарушение в дейността на бъбреците и черния дроб, повишено кръвно налягане. В зависимост от преобладаващите оплаквания заболяването се представя в следните клинични форми: хепатална, ренална, нервно вегетативна и дигестивна - силно изразен хиперемезис.
Заболяването се характеризира с нарушено общо състояние, намаляване на телесната маса, безсъние, сомнолентност. Кожата и лигавиците могат да са иктерични, налице са отоци по долните крайници, учестена сърдечна дейност, диспнея. Матката е с увеличени размери и има участъци с различна консистенция. Не се чуват детски сърдечни тонове и не се опипват плодни части.
Диагноза на мола хидатидоза, неуточнена е специфична.
Бременната жена не усеща детските движения, не се установяват детските сърдечни тонове със слушалка или други апаратни способи, на рентгеновата снимка не се вижда скелет на плода, в 60 % могат да се опипат двустранни кистозни яйчникови формации (тека лутеинови кисти).
При изпадане на мехурчета от матката диагнозата се доказва хистологично.
При ултразвукова диагноза се наблюдава картината на снежна буря, без да се виждат плодни части.
Диференциална диагноза при мола хидатидоза, неуточнена е необходимо да се направи с аборт и многоплодна бременност.
Усложненията, които могат да се наблюдават се изразяват в наличие на тежки кръвоизливи, които могат да бъдат и смъртоносни в коремната кухина при инвазивна мола. Молата може да се изроди злокачествено в хорионепителион, при което е възможно да се установят метастази в белите дробове, мозъка и влагалището.
Лечението на мола хидатидоза, неуточнена не е лесна задача.
Обикновено то се изразява в аспирационен кюретаж - манипулация, която завършва бързо и при оскъдна кръвозагуба, с помощта на вакум-канюла.
Необходима е ревизия на маточната кухина с тъпа акушерска кюрета, след като основната част от гроздовидната формация е отстранена. При разрушителна или проникваща мола се провежда отстраняване на матката - хистеректомия.
Преболeдували от мола хидатидоза (гроздовидна бременност) остават в продължение на 2 години под активно диспансерно наблюдение, като първите три месеца е желателно да се правят прегледи всеки месец, а следващите - на три месеца.
Коментари към Мола хидатидоза, неуточнена МКБ O01.9