Други болести на Бартолиновата жлеза МКБ N75.8
Други болести на Бартолиновата жлеза включва бартолинит и хипертрофия на Бартолиновите жлези.
Бартолиновите жлези са жлези с диаметър приблизително 0,5 см и се намират в малките срамни устни. Обикновено те не могат да се палпират. Всяка жлеза отделя слуз в каналче от всяка страна. Тези два канала излизат върху преддверието от двете страни на вагиналния отвор, по-ниско от химена. Тяхната функция е да поддържат овлажняването на вагиналната лигавица.
Хипертрофия на Бартолиновата жлеза
Хипертрофия на Бартолинова жлеза представлява разрастване на жлезата, която патоанатомично представлява хомогенна сивкава маса с твърда повърхност и лек оток, хронична възпалителна инфилтрация и фокално разширение на каналите. Хипертрофията на Бартолинова жлеза се среща изключително рядко и се представя клинически с подуване в съответната Бартолинова жлеза. При наличие на хипертрофия е задължително биопсичното изследване за изключване на злокачествен процес.
Бартолинит
Бартолинитът представлява остро възпалително заболяване на Бартолиновите жлези. Може да се стигне до нагнояване - абсцес на Бартолиновата жлеза.
Причини
Възникването на заболяването става посредством проникване на микроорганизми в тъканта на жлезата по съседство или по пътя на изходните канали.
Най-често срещаните причинители на други болести на Бартолиновата жлеза са грам-положителните аероби, като стафилококи, стрептококи и Enterococcus faecalis, въпреки че понякога инфекцията може да бъде причинена и от грам-отрицателни бактерии, като Escherichia coli, Klebsiella или Proteus, или да се дължи на полово предавани бактерии, каквито са гонококите.
Предразполагащите фактори включват:
- анатомичните характеристики на пациента;
- анамнеза за обструктивни процеси на жлезата с възпалителен или инфекциозен характер;
- травма;
- носене на тесни дрехи;
- предишни операции на вулвата.
Основният ключов момент в патогенезата на бартолинита е запушването на изходните каналчета на жлезите.
Симптоми
Клиничната картина при други болести на Бартолиновата жлеза се характеризира с:
- Подуване - може да се наблюдава образувание едностранно в областта на долната и средната трета на голямата и малка лабия, което може да достигне големина на юмрук. Налице е оток, кожата е зачервена и има повишена локална температура;
- Болка - болката се засилва при допир, движение, сядане и има пулсиращ характер;
- Втрисане;
- Повишена телесна температура;
- В случаите с тежка инфекция се наблюдава лимфаденит и общи интоксикационни прояви.
Диагноза
Диагнозата други болести на Бартолиновата жлеза се поставя на базата на анамнезата и извършения гинекологичен преглед. Необходимо е да се направи изследване на вагинален секрет.
Лечение
Лечението на други болести на Бартолиновата жлеза включва прилагане на антибиотици, антипиретици и обезболяващи. Предпочитани антибиотични препарати са амоксицилин самостоятелно или в комбинация с клавуланова киселина, алтернатива е и клиндамицин. Обикновено ако инфекцията не се овладее с антибиотично лечение се налага хирургична намеса.
При наличие на абсцес основно лечението ще се състои от дренаж и изчистване на гнойния процес, с възможност за марцупиализация, която се състои в зашиване с резорбируеми нишки на дренажния отвор по такъв начин, че да предотврати повторното му затваряне или поставянето на дренажна тръба със същата цел, която може да бъде отстранена след 2 или 3 дни.
В някои случаи на повтарящ се бартолинит в краен случай може да се наложи хирургично отстраняване на жлезата.
Снимки: freepik.com
Библиография
https://www.ruberinternacional.es/en/patient/pathologyes/bartholinitis
https://bmcinfectdis.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12879-016-1908-1
https://emedicine.medscape.com/article/777112-overview
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5523051/
Коментари към Други болести на Бартолиновата жлеза МКБ N75.8