Бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде МКБ N16.0
Уврежданията на бъбречната тъкан при развитие на друго основно инфекциозно заболяване се определят като бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде.
Увреждането се развива в хода на някоя остра инфекция (бруцелоза, дифтерия, салмонелоза, септицемия, токсоплазмоза), рядко при прилагането на ваксина срещу съответното заболяване
Възпалителните изменения в бъбречния интерстициум представляват реакция срещу токсичните вещества, които по кръвен път достигат до бъбреците. Поради засягането на тубуларния епител предимно се нарушава концентрационната способност на бъбреците.
Бъбреците се увреждат най-често при някое от следните инфекциозни заболявания:
- Бруцелоза. Причнява се от бактерии от род Brucella. Заразяването става по алиментарен и контактен път, при консумация на контаминирано мляко, месо или контакт с болно животно. Симптомите включват температура, болки по мускулите и ставите и други. Лечението е с антибиотици: тетрациклин, гентамицин, стрептомицин. Повече за бруцелозата можете да прочетете тук.
- Дифтерия. Причинява се от Corynebacterium diphteriae, който се пренася по въздушно-капков и алиментарен път. Най-често поразява гърлото с образуване на сиви налепи. Оплакванията са от температура, затруднено дишане, цианоза, увеличени периферни лимфни възли и други. Лечението е с антибиотици и специфичен серум. Повече за дифтерията вижте тук.
- Салмонелоза. Заболяването е се предизвиква от бактерии от род Salmonella. Заразяването става по алиментарен път, при приемът на недобре термично обработено месо, мляко, яйца. Клиничната изява започва с профузна диария, гадене, повръщане, болка в корема и други. Лечението цели предимно добрата рехидратация на пациента, прилагат се и антибиотици. Повече информация за салмонелозата можете да намерите тук.
- Септицемия. Представлява попадането на микроорганизми в кръвта и тяхното активно размножаване и отделяне на токсини. Повече за видовете, протичането и третирането на септицемията можете да прочетете тук и тук.
- Токсоплазмоза. Причинява се от паразит - Toxoplasma gondii. Човек се заразява при директен контакт с контаминирани котки или по алиментарен механизъм. Обикновено липсва клинична изява, но при слаба имунна система се повишава температура, увеличават се лимфни възли и други. За повече информация можете да проверите тук.
Патоанатомичната картина на острия инфекциозен интерстициален нефрит включва уголемени, бледи бъбреци със заличен рисунък. Върху папилите се виждат хиперемирани червеникави ивици. Хистологично в интерстициума се откриват възпалителни инфилтрати от лимфоцити, плазмоцити, хистоцити и еозинофили.
Клиничната картина при бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаден се владее от основното заболяване. При повечето случаи измененията в бъбреците са незначителни, поради което клинични симптоми от нефропатия обикновено липсват. Артериалното налягане е нормално, отоци липсват, рядко има тъпа болка в кръста.
При по - тежки случаи може да настъпи остра бъбречна недостатъчност с отоци по лицето и крайниците, преходна протеинурия и завишаване на остатъчните азотни тела в серума (урея, креатинин, пикочна киселина).
От лабораторните изследвания в урината се открива незначително количество белтък, единични еритроцити, хиалинни и гранулирани цилиндри. Количеството на урината е намалено, относителното тегло е сравнително ниско. Характерно е понижаването на гломерулната филтрация и бъбречния кръвоток.
Ехографски се установяват уголемени бъбреци. При по - затегнати случаи може дас е наложи да се направи бъбречна биопсия.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина на основното инфекциозно заболяване и данните за бъбречно засягане.
Лечението при бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде става чрез третиране на основното заболяване. ПРи тежко засягане на бъбреците и изпадането им в недостатъчност може да се пристъпи към хемодиализа.
Коментари към Бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде МКБ N16.0