Тубулоинтерстициални увреждания на бъбреците при болести, класифицирани другаде МКБ N16*
Уврежданията на бъбречната пиелокаликсна система и интерстициум, дължащи се на съпътстващо заболяване, включено в друг клас на МКБ, се наричат тубулоинтерстициални увреждания на бъбреците при болести, класифицирани другаде.
Нарушението на бъбречната структура и функция става по различни механизми: автоимунни, алергични, механични, токсични, исхемични и други.
В зависимост от вида на основното заболяване тубулоинтерстициалните увреждания на бъбреците при болести, класифицирани другаде се разделят на следните групи:
- Бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде.
- Бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при новообразувания.
- Бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при болести на кръвта и нарушения, включващи имунния механизъм.
- Бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при болести на обмяната на веществата.
- Бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при системни болести на съединителната тъкан.
- Бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при реакция на отхвърляне на трансплантант.
- Бъбречни тубулоинтерстициални увреждания при други болести, класифицирани другаде.
Клиничната изява на бъбречната увреда обикновено се явява след или едновременно с тази на основното заболяване. Може да се появи тъпа болка в кръста, гадене, повръщане, промяна на цвета на урината, промяна в количеството на урината, поява на белтък или кръв в урината, отоци по крайниците и лицето и други.
За да се постави правилната диагноза тубулоинтерстициалните увреждания на бъбреците при болести, класифицирани другаде трябва да се направят редица изследвания, целящи доказването и уточняването на основното заболяване и проследяване на бъбречната функция.
От лабораторните изследвания важно е количеството на остатъчните азотни тела- урея и креатинин в серума, които се завишават пропорционално на бъбречното увреждане.
Проверява се и количеството и състава на урината, за установяване на хематурия или протеинурия. Изследва се пълната кръвна картина, количеството на серумния белтък, серумните йони (натрий, калий, калций) и други.
При някои заболявания се пускат серологични изследвания за установяване на вида и количеството на специфични антитела в организма.
От образните методи за изследване се използват ехография, рентгенография, компютърна томография, сцинтиграфия и други по преценка на специалиста. Понякога е необходимо да се вземе и частица от бъбречната тъкан чрез биопсична игла под ехографски контрол.
Лечението на тубулоинтерстициалните увреждания на бъбреците при болести, класифицирани другаде е много разнообразно в зависимост от основното заболяване. Може да бъде оперативно или консервативно.
Предписват се медикаменти от различни групи: антибиотици, имуносупресори, кортикостероиди, противопаразитни, хормони и други.
При много напреднало увреждане на бъбречната функция единственият метод за очистване на кръвта от продуктите на обмяната става хемодиализата, до момента, в който ще се направи бъбречна трансплантация.
Видове Тубулоинтерстициални увреждания на бъбреците при болести, класифицирани другаде МКБ N16*
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 85 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТИ – ОСТРИ И ХРОНИЧНИ, ПЪРВИЧНИ И ВТОРИЧНИ ПРИ СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ – НОВООТКРИТИ
- КП № 86.1 ЛЕЧЕНИЕ НА ХИСТОЛОГИЧНО ДОКАЗАНИ ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТИ – ОСТРИ И ХРОНИЧНИ, ПЪРВИЧНИ И ВТОРИЧНИ ПРИ СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 86.2 ЛЕЧЕНИЕ НА ХИСТОЛОГИЧНО ДОКАЗАНИ ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТИ – ОСТРИ И ХРОНИЧНИ, ПЪРВИЧНИ И ВТОРИЧНИ ПРИ СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
Коментари към Тубулоинтерстициални увреждания на бъбреците при болести, класифицирани другаде МКБ N16*