Бъбречен и перинефрален абсцес МКБ N15.1
Ограничената кухина, изпълнена с гной, разположена в паренхима на бъбрека или покрай него, се нарича бъбречен и перинефрален абсцес.
Абсцесът обикновено се явява усложнение на остър пиелонефрит.
Инфекциозните причинители са главно грам - негативни бактерии, достигнали до бъбреците по асцендентен (от замърсена уретра), кръвен или лимфен път, или по съседство (например от инфекция на червата).
Рискови фактори за развитието на бъбречен и перинефрален абсцес са например следните заболявания:
- захарен диабет;
- вродени малформации на урогениталната система;
- везикоуретерален рефлукс;
- нефролитиаза (камъни в бъбреците);
- прием на имуносупресори;
- травма;
- наличие на гнойно огнище в организма и други.
Заболяването протича с оплаквания от висока температура, втрисания, повтарящи се неколкократно дневно, силна обща отпадналост.
Пациентите съобщават за силна болка в кръста, най-често постоянна, понякога коликообразна. При напреднали случаи се забелязва несиметричност на двете лумбални области, кожата е опъната и зачервена, топла, може да има гнойни фистули.
При навеждане болката се засилва. Според разположението на гнойната колекция може да се наблюдават перитонеално дразнене, смущение в подвижността на диафрагмата или развитие на остра бъбречна недостатъчност.
Лабораторните резултати показват левкоцитоза, ускорена СУЕ, високи стойности на С-реактивния протеин и други белези за възпалителен процес.
В урината обикновено се откриват завишени левкоцити, понякога и еритроцити. Чрез микробиологично изследване на урината (урокултура) или кръвта (хемокултура) се изолира конкретния причинител.
Диагнозата бъбречен и перинефрален абсцес се поставя въз основа данните от анамнезата, клиничната картина, лабораторните и микробиологичните резултати, както и посредством ехографията, екскреторната урография и компютърната томография. Образните изследвания показват добре ограничена кухина, изпълнена с течност.
Основен принцип на лечение на абсцеса е дренаж на гнойта, като задължително трябва да се дренира и първичното огнище в бъбрека.
Дренажът се осъществява перкутанно или чрез лумботомия. Оперативното лечение се провежда на фона на масивна антибиотична терапия и реанимационни мероприятия.
Коментари към Бъбречен и перинефрален абсцес МКБ N15.1