Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан Дорзопатии Спондилопатии Други спондилопатии

Други спондилопатии МКБ M48

от 14 дек 2010г.
Други спондилопатии МКБ M48 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Коментари
Свързаност

Болест на Calve (Vertebra plana).

Заболяването засяга детската (2-5 год.) възраст и клинично се проявява с леко изразена кифоза в гръдно-поясния дял на гръбначния стълб, предизвикана от сплескването на един и много рядко два прешлена. Засяга се съдът, който изхранва тялото на прешлена и то изпада в некроза, като размерите му намаляват наполовина. Междупрешленният диск е нормално широк или по-широк.

Етиология:

Етиопатогенетично нарушеното кръвоснабдяване може да се дължи на различни причини - травма, инфекция, ендокринни смущения, туберкулоза, рахит, тромбангит и др.

Клинична картина:

Децата започват да се оплакват от болки в определен район на гръбнака или корема, която наподобява туберкулозен спондилит, но детето няма признаци на интоксикация и параклиничните изследвания са в границите на нормата. Появява се лека кифоза. При натиск върху proc. spinosus на засегнатия прешлен реагират с болка. Появява се паравертебрална контрактура, походката е щадяща. Заболяването продължава 2-3 години и завършава с оздравяване.

Диагноза:

Диагнозата се поставя рентгенологично. На профил прешленът е със силно намалени размери равномерно. Има по-голям предно-заден размер и малко стърчи пред нивото на съседните прешлени. Структурата на прешлена е склерозна. Междупрешленното пространство е дори разширено.

Диференциална диагноза:

Прави се с туберкулоза, остеомиелит и първични тумори на гръбнака.

Лечение:

 Лечението се провежда с продължителна имобилизация на гръбначния стълб в гипсов корсет, даване на витаминозна и калорична храна.


Травми на гръбначния стълб.

1.Компресионни фрактури на телата на прешлените. Механизмът на получаването им е компресионен, флексионен или комбинация от двата механизма. Получава се леко смачкване на тялото на прешлема отпред, като средната и задната колона са напълно интактни и това определя стабилността на този тип фрактури.

Други спондилопатии

Клинична картина:

От анамнезата се изяснява механизма на травмата. Болните обикновено пристигат на крак в амбулаторията. Движейки се, те се подкрепят с двете си ръце на хълбоците, като по този начин облекчават гръбначния си стълб. При оглед може да се установи ригидност на паравертебралната мускулатура. Позата и походката са щадящи и внимателни. Често се установяват болки в корема. Те се дължат на образуван ретроперитонеален хематом, който дразни перитонеума. Установява се болка при натиск по оста на гръбначния стълб, която се локализира в областта на повредата. При почукване н върху петите или главата на болния в легнало положение се установява болка в гръбначния стълб.
Рентгеографично най-показателна е профилната рентгенография, на която се установява снижение на предните размери на тялото на прешлена във вид на трапец.

2.Флексо-дистракционен тип фрактури. Този тип фрактури се получават от флексия и допълнително добавена дистракция. Рентгенографично е характерно увеличеното разстояние между два бодлести израстъка на профил, задно отваряне на междупрешленното дисково пространство.

3.Екстензионен тип фрактури. Екстензионният тип фрактури се срещат предимно в ниския поясен дял на гръбначния стълб. Получават се от хиперекстензия (хиперлордоза). Характерно за този тип фрактури е, че не се получава снижение на задната височина на прешлена и разширяване на междудисковото пространство отпред. Този тип фрактури са стабилни. Клинично освен локалната болезненост могат да се проявят с разтягане на коремната мускулатура отпред и подкожни кръвонасядания, дори може да се стигне до разкъсване на m. rectus abdominis.

Лечение:

При лечението на неусложнените фрактури в гръдно-поясния дял целта е: възстановяване на анатомичната форма на повредения прешлен и възстановяване функцията на гръбначния стълб. Прилагат се следните методи на лечение: функционален метод, едномоментна репозиция с последваща имобилизация, метод на постепенна - етапна репозиция и оперативно лечение. Прилагат се обезболяващи препарати.

3.4/5 5 оценки

Видове Други спондилопатии МКБ M48

  • M48.0 Спинална стеноза
  • M48.1 Анкилозираща хиперостоза [Forestier]
  • M48.2 Интерспинална артроза
  • M48.3 Травматична спондилопатия
  • M48.4 Фрактура на гръбначния стълб от пренапрежение
  • M48.5 Деструкция на гръбначния стълб, некласифицирана другаде
  • M48.8 Други уточнени спондилопатии
  • M48.9 Спондилопатия, неуточнена

Коментари към Други спондилопатии МКБ M48

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 14 December 2019 в 09:03
    Коментирайте "Други спондилопатии МКБ M48"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Стави

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах