Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан Артропатии Инфекциозни артропатии Директно инфектиране на става при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде Артрит при рубеола (В06.8ї)

Артрит при рубеола (В06.8ї) МКБ M01.4

от 17 юли 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Фериде Максудова
Артрит при рубеола (В06.8ї) МКБ M01.4 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Рубеолата е инфекция, която се причинява от rubella virus, който е член на рода Rubivirus от семейство Togaviridae. Рубеолата се определя като благоприятно протичащо инфекциозно заболяване.

Артрит при рубеола (В06.8ї)Спрямо епидемиологичната си характеристика, рубеолата се определя като антропоноза, тоест инфекциозния процес е присъщ само за хората. Заразоносители са болните, както и безсимптомните заразоносители. Най-висок епидемиологичен риск има при здрави заразоносители. Асимптомният период е средно по 3 дни, от момента на попадане на рубеолния вирус в човешкия организъм. Механизмът на разпространение е по въздушно-капков път, а най-уязвим контингент са децата до 10 годишна възраст. Механизми на заразяване с рубеола:

  • Въздушно — капков път

Артрит при рубеола (В06.8ї)В етиопатогенезата на рубеола се разглежда предимно въздушно — капковият механизъм на заразяване. В този случай лигавицата на дихателните пътища се явява входна врата на инфекцията. Там се осъществява и първата репликация на рубеолния вирус, след което вирусът се придвижва до регионалната лимфна система. Достигането на вируса до ставния апарат се определя като артрит при рубеола.

  • Вертикален път

Артрит при рубеола (В06.8ї)Вертикален път на предаване на инфекцията означаване предаване, а патогена от майка към плода по време на бременност. Спрямо гестационна седмица, при плода се развива рубеолна ембриопатия или фетопатия. Децата родени с тази вирусна инфекция посредством телесните си течност излъчват рубеолния вирус в продължение на две години.

След преболедуване имунитетът е траен.

Почти половината от заразените с рубеола са асимптомни. Клиничните прояви и тежестта на инфекциозния процес варират спрямо възрастта и имунологичното състояние на заболелия. Характерно е, че при по-малки деца, болестта протича с леки симптоми, обрив и окципитална аденопатия (симптом на Теодор) — рубеола без усложнения. Същевременно болестта при по-големи деца, юноши и възрастни е склонна да протече с усложнение, едно, от които е артрит при рубеола. Други усложнение на рубеолата са тромбоцитопенична пурпура и рубеолният менингоенцефалит (рубеола с неврологични усложнения).

Инкубационният период е около 23 дни. Условно симптоматичната изява се разделя на два стадия:

Артрит при рубеола (В06.8ї)

1. Продромателн стадий

Стадият се изява с различна интензивност и често не от боледуващите се определя като умора от "пренатоварване". Симптоматична изява включва:

  • Общо неразположение
  • Слабо повишаване на температурата
  • Лека хрема
  • Суха кашлица

По време на продромалния стадий увеличението на окципиталните лимфни възли, предизвиква тревоги у пациента и той търси медицинска консултация.

2. Обривен стадий

Обривът се появява до няколко дни (най-често на 3-тия ден) от инфектирането с рубеолния вирус. Обривът има специфичен ход на разпространение. Той започва от ушните миди (зад ушите) и постепенно обхваща цялото лице. Обривът има низходящ ход, което ще рече, че постепенно се обхващат горните крайници, седалището и гърба. Заедно с обрива се повишава и телесната температура.

По време на този стадий артритът при рубеола се разглежда като усложнение на основното заболяване. Артритът при рубеола се класифицира като остра артропатия или хронифициран процес. Особен случай на артрит при рубеола се обуславя при имунизация.

Артрит при рубеола (В06.8ї)Острият артрит се разглежда като инфекциозна артропатия, която се появява в хода на заболяването. За хронична артропатия се приема тази артропатия, която персистира повече от 6 седмици от началото на острия процес. Субостро протичащи форми, често хронифицират. Развитието на хроничен процес се благоприятства от наличието на предхождащо ставно заболяване или автоимунно заболяване. При заболявания като — дисеминиран lupus erythematodes или серопозитивен ревматоиден артрит се нарушава фагоцитиращата функция на синовията. В този случай се нарушава локалната защита на ставния апарат, тоест ставата става уязвима на патогенна инвазия.

Рубеолен артрит след ваксинация се появява се изява в рамките на 10 — 28 дни след имунизирането. Артрит при рубеола вследствие на ваксинация е рядко срещано състояние, тъй като вирулентността на рубеолния вирус е недостатъчна за развитие на патологичен процес, но е достатъчна за възникване на имунен отговор. Артритът след ваксиниране се среща при слаба имуногенна реакция на организма.

Артрит при рубеола симптоматично се изявява с:

  • Артралгия (болки в ставния апарат)
  • Кратковременна скованост
  • Ограничен двигателен обем

Артритът при рубеола се определя като полиартикуларен тип, тоест патологичния процес ангажира повече от четири стави едновременно. Болестният процес се локализира предимно в метакарпофалангеалните стави, следвано от китките, глезени и колена. По-рядко се засягат метатарзофалангеалните стави.

Диагностичен алгоритъм на артрит при рубеола:

  • Анамнеза и физикален статус

Анамнезата представлява насочено лекарско интервю. От анамнестичните данни с особена значимост е установяването на клинико-епидемиологична зависимост. Необходима е информация за скорошни ваксинации или за близки в обкръжението на болния с рубеола инфекция. От статуса се набляга на огледа и тактилното изследване на ставния апарат.

  • Лабораторна констелация и верифициране 

Установява се левкопения, неутропения и лимфоцитоза, плазматичните клетки са около 30%. Верифицирането (установяването) на причинителя се осъществява посредством от серологични изследвания. Основни методи са ELISA, полимеразна верижна реакция, както и латексаглутинация.

Терапевтични направления на артрит при рубеола са насочени към етиологично отстраняване на причинителя посредством противовирусни медикаменти, както и овладяване на симптоматиката. За намаляване на болката се прилагат предимно нестероидни противовъзпалителни средства. Антипиретици за понижаване на телесната температура. Нефармакологичната терапия се базира на коректен хигоенно-диатичен режим. Болните трябва да си почиват, приемат повече течности, витамини и да се хранят пълноценно. Прогнозата на артрит при рубеола е благоприятна.

4.4/5 9 оценки

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK234372/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK234372/

Коментари към Артрит при рубеола (В06.8ї) МКБ M01.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Артрит при рубеола (В06.8ї) МКБ M01.4
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:22
    Коментирайте "Артрит при рубеола (В06.8ї) МКБ M01.4"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 90.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
  • Стави
  • КП № 90.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Смятате ли, че спазването на определено меню е важно при хората с артрит? Какво трябва да бъде то?

преди 3768 дни, 5 часа и 29 мин.

Псориатичен артрит - онлайн консултация с лекар ревматолог

преди 4092 дни, 2 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival