"Географски" език МКБ K14.1
Какво е "географски" език?
"Географският" език е възпалително, но безобидно състояние, засягащо повърхността на езика. Езикът е покрит с малки, розово-бели подутини, наречени папили. При географския език по повърхността на езика липсват папили и областите изглеждат като гладки, червени „острови“, често с повдигнати граници.
Тези петна (лезии) придават на езика географски или географски вид. Лезиите често зарастват в една област и след това се преместват (мигрират) в друга част на езика. "Географският език" е известен още като доброкачествен миграционен глосит.
"Географският" език не води до здравословни проблеми и не е свързан с инфекция или злокачествено новообразувание. Единствено може да причини дискомфорт или повишена чувствителност към определени храни и напитки, като подправки, сол, захарни изделия.
Причини и рискови фактори
Причината за "географския" език е неизвестна и няма начин да се предотврати състоянието, но има рискови фактори, които могат до доведат до състоянието.
- Генетични причини — Някои хора с географски език имат фамилна анамнеза за заболяването.
- Напукан език — Хората с географски език често имат друго разстройство, наречено напукан език, което има вид на дълбоки канали (фисури) по повърхността на езика.
- Псориазис — Много хора с географски език също имат псориазис.
- Хормонални лекарства
- Недостиг на витамини — Хората, не приемащи достатъчно цинк, желязо, витамини В6 и В12, са по-склонни да имат географски език.
- Диабет — Някои лекари са установили, че хората с диабет, особено диабет тип 1, имат по-голям шанс да развият географски език.
- Алергии — Хората с екзема, сенна хрема и други алергии имат по-висок риск от развиване на заболяването.
- Емоционален стрес
"Географски" език включва:
- Доброкачествен мигриращ глосит;
- Ексфолиативен глосит.
Изображение: Bin im Garten, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Клинична картина на "географски" език
Почти незабележимо в близост до върха или в средната част на езика се появява малки белезникави, леко надигнати сливащи се петна. Те постепенно нарастват, а центъра му хлътва и придобива червен цвят.
Плаките са преходни, нарастват, сливат се и променят границите си, наподобявайки географска карта. Оплаквания липсват или са слабо изразени - парене при консумация на кисела, солена или пикантна храна. Измененията могат да намалеят спонтанно, да изчезнат за месеци и години, после да се появят отново, но с течение на времето стихват.
Изображение: No machine-readable author provided. Kozlovsk~commonswiki assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Диагноза на "географски" език
Диагнозата се поставя при преглед от лекар. В повечето случаи не са необходими допълнителни изследвания. В диференциална диагноза се включва лихен планус на устната кухина, кандида еритематозус, левкоплакия, лупус еритематозус, глосит и химични изгаряния.
Лечение на "географски" език
Обикновено лечение не се налага, освен спазване на правилна хигиена на устната кухина. Ако оплакванията са изразени, може да се приложат слаби антисептици, витамини от група В и С, а при наличие на основното заболяване, необходимо е неговото лечение.
Заглавно изобаржение: Jbarta, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при "Географски" език МКБ K14.1
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Възпален език
- Обрив на езика
- Сърбящ език
- Зачервени, леко повдигнати лезии по езика
- Обикновено безболезнени симптоми
Лечение на "Географски" език МКБ K14.1
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Geographic_tongue
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/geographic-tongue/symptoms-causes/syc-20354396
https://www.aaom.com/geographic-tongue
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21177-geographic-tongue
Коментари към "Географски" език МКБ K14.1
И аз имах такъв проблем. появи се бял налеп по езика. После се появиха червени вдлъбнати петна. Нистатин не помогна, значи не е гъбично заболяване. Търкане на езика с четка за зъби също не помогна, нито специалната паста за зъби и специалната вода за изплакване. Резултата беше, че така ме заболя езика от търкане, че болката беше като от изгорено с гореща храна. Тогава спрях с млякото в кафето и други млечни продукти. Направих си отвара с лайка за изплакване на устата. Почнах да дъвча дъвка. За 2-3 дена езика ми се изчисти от белия налеп, петната изчезнаха. Сега езика ми е като на новородено, чист и розов. Май дъвката помогна най-много. Слюнката при дъвчене почиства езика най-добре. Пробвайте и пишете. Така и други ще разберат дали е имало ефект. И е по-евтино от водите за уста и специални пасти за зъби.