Болест на слюнчена жлеза, неуточнена МКБ K11.9
Заболяванията на слюнчените жлези са отклонения от нормалната структура и функция на всяка от трите двойки слюнчени жлези — паротидна, сублингвална и субмандибуларна, както и малките слюнчени жлези. Слюнчените жлези произвеждат слюнка, която се екскретира чрез каналите в устната кухина. Слюнката овлажнява храната, помага за дъвченето, преглъщането и храносмилането.
Болест на слюнчена жлеза, неуточнена включва разстройства на жлезите — дистрофии, възпалителни, неопластични и други лезии.
Най-честите заболявания на слюнчените жлези са от инфекциозно възпалително естество, следвани от наранявания и тумори на слюнчените жлези. Освен околоушната, подчелюстната и подезичната жлеза, в устната лигавица се намират малки разпръснати слюнчени и други жлези.
По-голямо значение имат жлезите на лигавицата, покриваща твърдото небце, и тези в областта на вътрешната страна на долночелюстния ъгъл, които понякога разрастват туморовидно. Други нарушения са дилатация, стеноза, стриктура, запушване на каналите на жлезите и други заболявания.
Изображение: Laryngoscope Investigative Otolaryngology, CC BY-NC-ND 4.0
Причини за заболявания на слюнчените жези
Причините за болест на слюнчената жлеза, неуточнена могат да бъдат различни и в по-голям процент от случаите се дължат на стоматити, общи инфекциозни заболявания и интоксикации от общ или местен характер вследствие на операции в коремната кухина и др.
Докато околоушната жлеза се засяга по-често при общи интоксикации, подчелюстната жлеза се засяга в резултат на местни инфекциозни процеси. Общо може да се каже, че проникването на инфекцията се осъществява по хематогенен, лимфогенен път и чрез разпространение по съседство.
Клинична картина на болест на слюнчена жлеза, неуточнена
Симптоматиката е разнообразна в зависимост от засегната жлеза, заболяването, тежестта на засягане. Най-общите симптоми, които са по-характерни за заболявания на слюнчените жлези са:
- Лош вкус в устата
- Затруднено движение на устата
- Болка в устата и лицето
- Подуване на лицето и шията
В зависимост от анатомичните и топографските особености на отделни жлези заболяването на същите показва различия в лечението, поради което се налага да бъдат разгледани поотделно.
Диагноза
Състоянията се диагностицират при преглед от лекар, а понякога и стоматолог. За диагностика се използват сиалография, ехография, в зависимост от състоянието може да се използва и компютърна томография или ядрено магнитен резонанс.
Заглавно изображение: Goran tek-en, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/lio2.363?fbclid=IwAR2djijgH-bBu6Ra1GuowszzRc1bj7ehTghFWO-s260fL1_Rn7szHQUNCJQ
https://www.healthline.com/health/salivary-gland-disorders
Коментари към Болест на слюнчена жлеза, неуточнена МКБ K11.9