Абсцес на слюнчена жлеза МКБ K11.3
Какво представлява абсцесът?
Абсцесът е гнойна колекция, която се е натрупала в тъканите на тялото. Признаците на един абсцес включват зачервяване, болка, затопляне и подуване. Зоната на зачервяване често се простира отвъд отока. Абсцесът се формира при наличие на инфекция в тъканите.
Инфекция на слюнчените жлези възниква, когато вирусна или бактериална инфекция засяга канала на слюнчената жлеза или нея. Друга причина за появата на инфекция, е намаленото количество слюнка.
Слюнката играе важна роля в процеса на храносмилането, тя го подпомага, разгражда храната и поддържа устната кухина чиста. Отмива бактериите и хранителните частици. Той също така помага да се контролира количеството бактерии в устата.
Причинители на инфекция на слюнчените жлези
Инфекцията най-често се причинява от бактериални причинители. Staphylococcus aureus е най-честият причинител на инфекция на слюнчените жлези. Други причинители са Streptococcus viridans, Streptococcus pyogenes, Хемофилус инфлуенца, Ешерихия коли и други.
Рискови фактори за възникване на абсцес
- Възраст над 65 години
- Неадекватна хигиена на устната кухина
- Липса на имунизация срещу епидемичен паротит
- Някои хронични състояния също могат да увеличат риска от развитие на инфекция – ХИВ, алкохолизъм, Синдром на Sjogren, ксеростомия, диабет, недохранване, булимия или синдрома на сухота в устата
Клинична картина при абсцес на слюнчените жлези
Изображение: freepik.com
- постоянен ненормален или неприятен вкус в устата
- невъзможност за пълно отваряне на устата
- дискомфорт или болка при отваряне на уста или хранене
- сухота в устата
- гной и болка в устата
- зачервяване или подуване на челюстта пред ушите, под челюстта или в долната част на устата
- подуване на лицето или шията
- признаци на инфекция, като треска или студени тръпки
Абсцесът на дълбокия паротиден лоб е необичайно усложнение на острия паротит. Характеризира се с топла еритематозна кожа на лицето и ипсилатерално подуване на бузите, паротидните абсцеси често са свързани с намалено производство на слюнка и имунодефицит.
Лечение
Ако слюнчените камъни блокират жлезите и допринасят за инфекцията, те трябва да се отстранят хирургически, за да не се повтори инфекцията. Абсцесът трябва да се инспектира, за да се установи дали чужди предмети са причина, което може да наложи тяхното отстраняване. Ако чуждите предмети не са причината, разрязването и дренирането на абсцеса е стандартното лечение. То се последва от подходяща антибиотична терапия.
Заглавно изображение: flaticon.com
Библиография
https://www.healthline.com/health/salivary-gland-infections
https://www.hindawi.com/journals/criot/2019/2931015/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/salivary-gland-infection-sialadenitis
https://en.wikipedia.org/wiki/Abscess
https://img.flaticon.com/icons/png/512/954/954419.png?size=1200x630f&pad=10%2C10%2C10%2C10&ext=png&bg=FFFFFFFF&fbclid=IwAR2cR3ZVtntfyaicdgUN_HRJmeQ5vvIYOWGmQlOBolnzg9S56rtfC3ajetc
Коментари към Абсцес на слюнчена жлеза МКБ K11.3