Болест на челюстта, неуточнена МКБ K10.9
Най-често срещаните болести на челюстите са възпалителните заболявания. Възпалението може да бъде общо на самата кост и тогава то се нарича остеит, на костния мозък - остеомиелит и възпалението на периоста се бележи с термина периостит. Зачервяване и оток на горна и долна челюст при недоносени деца може да се касае за неонатален остеомиелит. Като усложнение след тези възпалителни реакции може да се получат секвестри на челюстта. Радиационно увреждане може да доведе до остеорадионекроза на челюстта. Възпалението на алвеоларния израстък на максилата и мандибулата е алвеоларен остеит.
Нарушения, които могат да се получат при развитието на челюстта, са латентни(скрити) кисти на Стафне, които представляват кухина в долната челюст. Нямат епителна капсула и не са изпълнени с течност - затова се наричат още и псевдокисти. Костните образувания по небцето и мандибулата се наричат съответно торус на мандибулата и торус на небцето. Костно образовани по пода на устната кухина насочва към торус на мандибулата, костно образувание по средната линия на небцето насочва лекаря за торус на небцето.
Причината, поради която може да възникне болест на челюстта, неуточнена, е главно поради загуба на костна маса и разрастване на фиброзна тъкан. Генетични и наследствени фактори, фактори на околната среда могат да доведат до възникването на заболяването. Анормален растеж, увеличаване на размера и деформиране на челюстта са клинични характеристики на фиброзна дисплазия. Фиброзната дисплазия, която се дължи на генетично заболяване, унаследявано автозомно-доминантно, се нарича херубизъм.
Екзостозата на челюстта представлява доброкачествено образувание, чиято структура има костно-хрущялен характер и се представя под формата на остеофит. Състоянието е подробно описано в раздела "Медицинска енциклопедия" и може да намерите информация за него на:
» К10.8 Други уточнени болести на челюстите
Трябва да се прави диференциална диагноза помежду торус на небцето, който се намира по средната линия на твърдото небце, торус на мандибулата, който се намира по езичната повърхност на долната челюст в близост до предните зъби и екзостози, които се намират само по лицевата повърхност на алвеоларния израстък.
Други видими деформации на челюстите мога да бъдат едностранното увеличаване или намаляване на долната челюст - едностранна хипоплазия или хиперплазия на мандибулата, които възникват най-често при генетично предразположени индивиди.
Диагнозата „Болест на челюстта, неуточнена“ се поставя в случаите, в които се налага допълнителен набор от изследвания за доказване или изключване на дадена патология, а също и когато има клинични и физикални данни за лезия, било то възпалителна или дегенеративно увреждане или нарушение в развитието на челюстта.
Лекаря може да бъде затруднен при поставянето на диагнозата и затова най-често се правят набор от изследвания за поставяне точната диагноза. Лечението зависи от вида на заболяването и степента на тежеста му.
Изображение: freepik.com;
Коментари към Болест на челюстта, неуточнена МКБ K10.9