Отлагания [натрупвания] върху зъбите МКБ K03.6
Отлаганията върху зъбите (зъбни плаки) представляват мека наслойка по повърхността на зъбите. Отлаганията (натрупвания) върху зъбите са въглехидратни остатъци, лесно поддаващи се на ферментация, и са благоприятна среда за развитието на микроорганизмите.
Отлагания (натрупвания) върху зъбите включват:
I. Зъбен камък:
- Субгингивален зъбен камък;
- Супрагингивален зъбен камък;
II. Отлагания (натрупвания) върху зъбите:
- Бетел;
- Черни;
- Зелени;
- Бяла материя;
- Оранжеви;
- Тютюн.
III. Оцветяване на зъбите.
Зъбен камък
Зъбният камък (тартар) представлява втвърдена зъбна плака.Причинява се от утаяването на минерали от слюнката и гингивална кревикуларна течност, под формата на плака върху зъбите. Този процес на утаяване убива бактериалните клетки в зъбната плака, но води до грапава и втвърдена повърхност, като така осигурява идеални условия за по-нататъшно образуване на плака.
Състоянието компрометира здравето на венците. Образуването на плака се свързва с редица клинични прояви, включително лош дъх, оголени венци и хронично възпалени венци. Използването на четка за зъби може да премахне част от плаката. След като веднъж се оформи и втвърди зъбният камък, отстраняването му с четка за зъби е невъзможно.
Състав и формиране на зъбния камък
Той се състои, както от неорганични (минерални), така и от органични (клетъчна и извънклетъчна матрица) компоненти. Минералната част на плаката варира от приблизително 40-60%, в зависимост от местоположението й в съзъбието и се състои предимно от кристали на калциев фосфат.
Органичният компонент е приблизително 85% клетъчен и 15% извънклетъчен матрикс. Клетките в плаката са предимно бактериални, но се включва също поне един вид архея (Methanobrevibacter oralis) и няколко вида дрожди (например Candida albicans).
Органичният извънклетъчен матрикс е изграден предимно от протеини и липиди (мастни киселини, триглицериди, гликолипиди и фосфолипиди), както и извънклетъчна ДНК.
Процесът на образуване на зъбен камък не е напълно изучен. Образуването на супрагингивален камък е най-обилно по букалните (по бузата) повърхности на горната челюст и по повърхността на мандибуларните (долната челюст) резци. Тези области са подложени на действието на по-голямо количество слюнка, поради близостта им до паротидните и сублингвалните слюнчени жлези.
Субгингивалният зъбен камък се образува под линията на венеца и обикновено е по-тъмен на цвят, заради наличието на черно - пигментирани бактерии, чиито клетки са покрити от слой желязо, получен при разпада на еритроцитите (хем) по време на кървене на венците.
Тартарът обикновено се формира в слоевете, които са лесно видими, с помощта на електронна и светлинна микроскопия. Тези слоеве се образуват по време на периодични калцификации на зъбната плака, но времето и пусковите механизми на тези събития са слабо разбрани.
Установени са много променливи, които влияят върху формирането на зъбния камък, включително възраст, пол, етнически произход, диета, местоположение в устната кухина, хигиена на устната кухина, бактериален състав, генетична предиспозиция на пациента, достъп до професионална стоматологична помощ, физически увреждания, системни заболявания, употреба на тютюн, наркотици и лекарства.
Симптоми
Натрупването на плака предизвиква дразнене и възпаление на венеца и това се нарича гингивит. Когато венеца стане толкова раздразнен, че започнат да се губят влакна от съединителна тъкан, които прикрепят венците към зъбите и костта, това е известно като пародонтит.
Плака, която остава в устната кухина достатъчно дълго, в крайна сметка ще се калцифицира и превърне в тартар. Той е вреден за здравето на венците, тъй като служи като място за повишено образуване и задържане на плаки.
Субгингивалната плака съдържа по-голям процент анаеробни бактерии (не могат да съществуват в среда, съдържаща кислород). Няколко бактерии от анаеробни плаки, като Porphyromonas gingivalis, отделят антигенни протеини, предизвикващи силна възпалителна реакция в пародонта и тъканите, които заобикалят и поддържат зъбите.
Продължителното възпаление на пародонта води до загуба на кост и отслабване на гингивалните влакна, прикрепящи зъбите към венците. Почти всички пациенти с пародонтит имат в различна степен зъбен камък. Бактериите в зъбните плаки се свързват и със сърдечно-съдови заболявания.
Лечение
Докато плаката може да бъде премахната чрез старателно почистване с четка и конец за зъби в домашни условия, зъбният камък може да бъде премахнат само от стоматолог. Използват се остри инструменти, за да се изстърже зъбният камък над и под линията на венците и да изглади повърхността на зъба. Другият начин е използването на ултразвук.
Превенция
Доказано е, че паста за зъби с цинков цитрат води до намаляване натрупването на плака, но е разликата е минимална, затова клиничното й значение е под въпрос.
Калциеви отлагания, заради хипокалцификация
Хипокалцификацията е състояние, при което в емайла на зъба липсва достатъчно количество калций. Когато това се случи, емайлът все още покрива повърхността на зъба, но може да бъде изтънен и неустойчив на механични въздействия, придавайки на зъбите прозрачен вид. Зъбите са по-податливи на гниене.
Причини за хипокалцификация
Много дефекти на емайла често започват преди раждането, тъй като зъбите на бебето се развиват в утробата. Хипокалцификацията може да се причини от дефект във формирането на високо чувствителни клетки, наречени амелобласти. Тези клетки секретират протеини, които образуват зъбния емайл. В други случаи може да е свързано с:
- Генетични фактори — Amelogenesis imperfecta е група от редки, наследствени нарушения, които засягат зъбния емайл и могат да доведат до хипокалцификация.
- Болест или травма
- Определени разстройства — установено е, че пациенти с епилепсия или астма са по-склонни да имат дефекти в емайла от други. Също така лекарствата, използвани за лечение на тези състояния, могат да повлияят на емайла.
- Флуор — Зъбната флуороза (поглъщането на твърде много флуорид) през ранна детска възраст може да доведе до петна по зъбите.
Симптоми на хипокалцификация
Хипокалцифицираните зъби обикновено имат:
- жълти, бели или кафяви петна по повърхността
- кремав или кремообразен вид
- отслабена структура, което ги прави предразположени към образуване на кариеси и счупване
- чувствителност към топли и студени храни и напитки
Лечение
Зъбите трябва да се укрепят. В зависимост от степента на хипокалцификация и къде се намира зъбът, може да се извършат някое от следните:
- лечение с флуор на всеки няколко месеца за укрепване на зъба
- стъклени йономерни цименти, свързани с повърхността на зъба, за да го покрият
- поставяне на коронки за пълно покритие на хипокалцифицирания зъб
- избелване в стоматологичен кабинет
Отлагания (натрупвания) върху зъбите се образуват повече у болни със занемарена устна хигиена, смутена дъвкателна функция поради липса на антагонисти, наличие на болни зъби, а така също при леплива, вискозна слюнка и смутена ензимна дейност. Отлаганията биват различно оцветени, съобразно, с което различаваме бял, оранжев, зелен, кафяв и други налепи.
Отлагания от други източници
Повечето от отлаганията са повърхностно наслоени и лесно се отделят с механични и химични средства. Съществуват обаче отлагания (натрупвания) върху зъбите, каквито са зелените и отчасти кафявите, които проникват в емайла и зъбите трудно се почистват.
Цветът на отлаганията може да бъде повлиян от различните багрила на храната или от намиращите се в тях бактерии – зелен стрептокок, жълт стафилокок, дрожди, сарицина и др. У възрастните, оцветяването на отлаганията може да се получи от тютюневия пушек, при оловни интоксикации, а така също при работещи с медни и бронзови изделия.
Въпреки че няколко фактора допринасят за промяна на цвета на зъбите, никотинът е една от основните причини зъбите да променят цвета си с течение на времето. След използване на никотинови продукти, не отнема много време зъбите да придобият жълтеникав вид.
След хронична употреба на тези продукти не е рядкост зъбите могат да потъмнеят или да започнат да изглеждат кафяви.
Освен голямото съдържание на въглероди, които лесно ферментират и произвеждат киселини, в отлаганията се срещат и извънредно много микроорганизми. От една страна, микроорганизмите са защитени от влиянието на слюнката чрез вискозния (гъстия) муцинозен слой, а същевременно чрез ферментацията на въглеводородите в тях се поддържа една постоянна ацидозна среда, която активира ензимните процеси.
изображения: CC0 Public Domain
Симптоми и признаци при Отлагания [натрупвания] върху зъбите МКБ K03.6
- Кървене на венците
- Промяна в цвета на зъбите
- Подути венци
- Лош дъх
- Болка във венците
- Повишена чувствителност на венците
Лечение на Отлагания [натрупвания] върху зъбите МКБ K03.6
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КОНЦИ ЗА ЗЪБИ ТЕПЕ ПРИ МОСТОВЕ И ИМПЛАНТИ * 30
ПАСТА ЗА ЗЪБИ СПЛАТ ПРОФЕШАНЪЛ С БИОКАЛЦИЙ 100 мл
ВОДА ЗА УСТА ДЕНТАПРОТЕКТ 250 мл
ВОДА ЗА УСТА СЕНСОДИН КУУЛ МИНТ 500 мл
ИЗБЕЛВАЩА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ СОФТ
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ АНТИПЛАКА СИНЯ 100 мл
КОНЦИ ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б SUPER FLOSS * 50
ИЗБЕЛВАЩА ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ БЯЛА 75 мл
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ X-TREM СОФТ
ГЪМ ОРТОДОНТСКИ КОМПЛЕКТ - ПАСТА + ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ + ВОДА ЗА УСТА + ВОСЪК
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ВЕЛСАМЕД БЛЕК ЕНД УАЙТ С АКТИВЕН ВЪГЛЕН
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ИЗБЕЛВАЩА СЪС СВЕЖ ЛИМОН 75 мл
Библиография
https://www.dentalcare.com/en-us/patient-education/patient-materials/what-is-tartar
https://en.wikipedia.org/wiki/Calculus_(dental)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6737844/
https://www.healthline.com/health/calcium-deposits-on-teeth#hypocalcification
https://www.healthline.com/health/how-to-remove-nicotine-stains-from-teeth
Коментари към Отлагания [натрупвания] върху зъбите МКБ K03.6