Импактни зъби МКБ K01.1
Какво са импактни зъби?
Това са зъби, които по някаква причина не са успели да пробият през венеца. Понякога един зъб може да бъде засегнат само частично, което означава, че е започнал да пробива (никне). Често импактните зъби не предизвикват очевидни симптоми и се откриват само по време на рутинна рентгенова снимка в зъболекарския кабинет.
От какво се причинява?
По принцип зъбът се засяга, когато устата няма достатъчно свободно място за него. Това може да бъде резултат от генетично унаследяване, аномалии или ортодонтското лечение.
Най-често засегнатите зъби са мъдреците, обикновено са и последните зъби, които никнат. Времето на никнене на мъдреците се свързва с времето, когато горната и долна челюст са завършили растежа си. По този начин челюстите могат да бъдат твърде малки, за да ги поберат. Тъй като няма реална нужда от мъдреци, те обикновено се премахват, ако водят до проблеми.
Вторите най-често засегнати зъби са кучешките зъби на горната челюст. Тъй като тези зъби играят по-важна роля в устата, се препоръчват лечения, които да насърчат никненето им.
Симптоми
Възможно е пациентът да не изпитва никакви симптоми. В някои случаи, засегнатият зъб може да доведе до:
- зачервени, подути или кървящи венци
- лош дъх
- лош вкус в устата ти
- затруднено отваряне на устата
- болка при отваряне на устата или при дъвчене
Симптомите могат да се появяват и изчезват с течение на седмици или месеци.
Лечение на импактни зъби
За проверка на наличието на импактен зъб, се прави рентгенова снимка на устната кухина при стоматолог. Той заедно с пациента трябва да прецени, кое е най-подходящото поведение.
Изчакване и наблюдение
Ако импактният зъб не причинява никакви симптоми, стоматологът може да предложи да се изчака. С този подход, вместо да се премахне хирургично зъба, зъболекарят редовно ще го наблюдава, за да може да види дали ще доведе до усложнения.
Хирургична намеса
Ако пациентът изпитва болка или други неприятни странични ефекти от имактния зъб, може да се препоръча екстракция, особено в случаите, когато се касае за мъдреци. Екстракция се препоръчва в случаите, когато импактният зъб оказва негативен ефект върху други зъби.
Операцията по екстракция на зъб обикновено се извършва като амбулаторна процедура в кабинета на орален хирург, което означава, че пациентът може да се прибере вкъщи същия ден. Обикновено процедурата отнема 45 до 60 минути и се поставя локална упойка. Възстановяването може да отнеме от 7 до 10 дни, като в рамките на няколко дни след провеждането на процедурата, пациентът може да се върне на работното си или учебно място.
Средства, подпомагащи никненето на зъби
Когато са засегнати кучешките зъби, могат да се използват помощни средства за никненето им. Такива помощни средства са скоби, шини или чрез екстракция на млечен или постоянен зъб, които блокира кучешкия зъб. Тези методи са най-ефективни, когато се изпълняват върху по-млади хора.
Ако не може да се постигне никненето му, тогава засегнатият зъб ще трябва да бъде отстранен и заменен със зъбен имплант или мост.
Усложнения на импактните зъби
Тъй като импактните зъби никога не пробиват венците, няма да могат да се почистват и да се полагат грижи за тях. Това ги излага на по-висок риск от проблеми със зъбите, включително:
- образуване на кухини
- гниене
- инфекция
- струпване на близки зъби
- кисти, които могат да повредят корените на близките зъби или да разрушат костите
- абсорбция на кост или съседни зъби
- пародонтит
Симптоми и признаци при Импактни зъби МКБ K01.1
Лечение на Импактни зъби МКБ K01.1
Изследвания и тестове при Импактни зъби МКБ K01.1
Библиография
https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/impacted-teeth
https://en.wikipedia.org/wiki/Tooth_impaction
Коментари към Импактни зъби МКБ K01.1