Други хронични синуити МКБ J32.8
Хроничният синузит представлява дългосрочно възпалително заболяване на околоносните пазухи. Синусите представляват въздушни пространства, разположени между очите и носа, чиято основна функция е свързана с олекотяване на самия череп. Обикновено околоносните кухини се дренират чрез отвърстия, които се отварят в носната кухина. Локалното възпаление, независимо от неговата тежест води до блокиране на физиологичните отвърстия на синусите. Дренажът може да бъде възпрепятстван също така и от различни състояния, нарушаващи нормалната анатомия на носната кухина и синусите. Натрупването на слуз води до повишено налягане в синусите и болки в лицето.
В статията други хронични синуити ще разгледаме синуит (хроничен), включващ повече от един синус, но не пансинуит. Заболяването е обикновено с продължителност от 12 седмици, като сериозно може да увреди качеството на живот на пациентите. Симптомите на заболяването обикновено са неспецифични и могат да са част от симптомо-комплекс на множество други състояния.
Честота
Едновременното засягане на няколко синуси е много често срещано поради самото анатомично разположение на кухините и техните отводящи канали, които се отварят в синусовата кухина. Много рядко се среща при деца под 4-годишна възраст, защото тогава все още не са напълно развити синусовите кухини. Хроничен синузит е сред най-разпространените хронични заболявания в САЩ, като в различните райони честота може да варира. Както вече споменахме поради различни индивидуални различия в развитието на самите синуси, заболяването основно се среща при по-големи деца или възрастни. За разлика от острия синузит, хроничното възпаление не проявява сезонност, като честотата му е постоянна ежегодно.
Причини
Причините за други хронични синуити са разнообразни и многофакторни. Взаимодействието между факторите на околната среда допринася за възпалението на синусите и за патофизиологията на заболяването. Системните фактори включват генетични заболявания, които могат да доведат до хроничен синузит, както и различни имунодефицитни състояния. Като местни фактори се посочват различни анатомични аномалии, ятрогенни състояния, неоплазми и др. Сред най-честите етиологични причини за хроничен синузит са:
- Алергии, особено сенна хрема
- Носни полипи - доброкачествено разрастване на носната лигавица. Независимо от тяхната големина могат да доведат до назална обструкция.
- Девиация на носната преграда - най-често вследствие на директна травма в областта на лицето.
- Инфекциозни агенти - най-честите инфекциозни причинители на хроничен синуит са различни бактерии и гъбички.
Други състояния, които често се асоциират с хроничен синузит са:
- Бронхиална астма
- ГЕРБ (гастроезофагеална рефлуксна болест)
- Муковисцидоза (кистична фиброза на панкреаса)
Патофизиология и анатомия
Параназалните синуси са четири двойки кухини, изпълнени с въздух. Не е ясна точната им функция, но според някои учени участват в олекотяването на черепа. Освен това те участват в производството на мукус, който има защитна функция на дихателните пътища. Четирите двойки синуси са - максиларни, етмоидални, фронтални и сфеноидални. Те отделно се подразделят на предна и задна група, като отвърстията им се отварят в различни части на носната кухина.
Предната група синуси включва максиларни, фронтални и предна група етмоидални клетки, и се отварят в среден носен ход (между средната и горната конха). Задната група синуси включва сфеноидалните и задната група етмоидални клетки. Техните отвърстия се намират в горния носен ход (над горната носна конха). Повече информация за анатомичните особености на синусите може да намерите в статията околоносни кухини.
По-често е едновременното засягане на предната група синуси, тъй като отвърстията им се отварят на едно и също място в носната кухина. Най-честият механизъм, по който става възпалението на синусите е от предшестваща инфекция на носната кухина, което прави лигавицата оточна и хиперемирана. Този отток създава сериозна предпоставка за задръжка на секрети в синусите и развитието на инфекция.
Симптоми
Клиничното протичане на други хронични синуити може да варира при различните пациенти - от леко протичащо възпаление, до тежко заболяване нарушаващо качеството на живот на пациентите. В повечето случаи заболяването протича с неспецифични симптоми и могат да се проявят и при много други състояния. Сред най-характерните симптоми при хроничен синузит са:
Чувство за натиск в лицева област - това чувство се провокира от задръжката на секрети в околоносните кухини поради обструкцията на техните отвърстия от локалното възпаление.
Назална конгестия (запушен нос)
Ринорея (изтичане на секрети от носа)
Лош дъх (халитоза)
Обикновено симптоми като фебрилитет и треска говорят за остро възпаление, което в повечето случаи е причинено от различни вирусни и бактериални причинители. Въпреки това, едно от усложненията на хроничен синузит, които могат да настъпят, е вторична бактериална инфекция поради застоя на секрети в синусите. Затова, при наличие на висока температура като симптом, трябва да се мисли и в тази насока.
Диагноза
Първата стъпка в поставянето на диагнозата е подробна анамнеза за сегашното състояние на пациента, проявени симптоми, тяхната продължителност и тежест, данни за придружаващо заболяване и пр. За потвърждаване на диагнозата се използват различни образни и физикални методи, които могат да диференцират остър от хроничен синузит. Сред най-честите методи са:
- Назална ендоскопия и риноскопия
- КТ (Компютърна томография) на синуси
- Микробиологично изследване
- Алергологична проба
Лечение
Лечебните подходи при други хронични синуити са различни като в повечето случаи са съобразени с тежестта на заболяването. Преди употребата на различни лекарствени средства, пациентите могат да опитат различни домашни методи, които биха могли да подобрят тяхното състояние. Тъй като, в основата на хроничен синузит стои локалното възпаление на околоносните кухини, като основни групи лекарства се прилагат такива с противовъзпалително действие. Те имат за цел симптоматично облекчение. Сред най-често употребяваните са:
- Назални деконгестанти
- Кортикостероиди
- Противовъзпалителни лекарствени средства
При липса на ефект от приложеното лечение, е нужна консултация с УНГ-специалист, който може да насочи пациентите към оперативно лечение на заболяването. Самите оперативни техники са миниинвазивни и основната им цел е разширяването на синусовите отвърстия и дрениране на секретите интракавитарно.
Превенция
Превантивните мерки при други хронични синуити се прилагат основно с цел избягването на повторни епизоди на възпаление. Сред най-честите превантивни мерки са:
- Избягване излагането на цигарен дим
- Избягване продължителното прекарване на открито при замърсен въздух
- Използването на овлажнители за въздух вкъщи може да предотврати нов епизод на хроничен синузит
- При доказана алергия избягвайте потенциалните тригерни алергени
Прогноза
Прогнозата на други хронични синуити основно зависи от етиологичната причина. Често са необходими различни лекарствени средства, както и оперативна интервенция с цел намаляването на възпалението и подобряване на дренажа на синусите. Симптомите могат да персистират при някои пациенти месеци, а при други дори с години. Но при правилен лечебен подход, хроничен синузит е с добра прогноза.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-sinusitis/symptoms-causes/syc-20351661
https://www.healthline.com/health/chronic-sinusitis
https://www.nhs.uk/conditions/sinusitis-sinus-infection/
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/chronic-sinusitis-in-adults-a-to-z
https://emedicine.medscape.com/article/232791-overview
Коментари към Други хронични синуити МКБ J32.8