Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Грип и пневмония Бактериална пневмония, некласифицирана другаде Пневмония, причинена от Mycoplasma pneumoniae

Пневмония, причинена от Mycoplasma pneumoniae МКБ J15.7

от 27 сеп 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Пневмония, причинена от Mycoplasma pneumoniae МКБ J15.7 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари

Mycoplasma pneumoniae е бактериален микроорганизъм, който често причинява инфекциозни заболявания на горните дихателни пътища при деца. Освен това е един от основните причинители на пневмония, придобита в общността.

За първи тъп микоплазмите са изолирани през 1898 година, а през 1938 г. са описани първите случаи на пневмония, причинена от Mycoplasma pneumoniae. Именно тогава е въведен терминът първична атипична пневмония. За този бактерии е характерно, че причинява бедна на клиника пневмония, която може да протече като обикновена настинка.

Инфекцията с този микроорганизъм се разпространява лесно чрез въздушно-капков механизъм. Особено рискови за разпространението са училища, болници и всички помещения с голям брой хора. Често дори се стига и до епидемични взривове, засягащи голяма част от населението.

Ранното диагностициране на заболяването е трудно, тъй като липсват характерните за пневмонията симптоми. Въпреки това, при рентгенография на бял дроб ясно се визуализират патологичните промени в белодробния паренхим. Тъй като се касае за бактериална инфекция, основните лекарствени препарати, използвани в лечението са антибиотиците.

Честота

Честота на заболяванетоСпоред проведени епидемиологични проучвания в световен мащаб е установено, че M. pneumoniae е един от най-честите причинители на пневмония, придобита в общността. Инфекцията може да обхване хора на всяка възраст, но по-често боледуват хора под 40-годишна възраст. Най-голямо разпространение на инфекцията се наблюдава през първите две десетилетия от живота, като рядко са засегнати деца под 5-годишна възраст.

Пневмонията засяга и двата пола в еднакво съотношение, но при мъжете заболяването протича по-тежко. Друго характерно за този причинител е, че може да индуцира инфекция целогодишно (няма сезонност). Въпреки това, епидемичните огнища със засягане на голям брой хора от населението, се наблюдава в края на лятото и началото на есента.

След попадане на микоплазмите в белите дробове са им нужни няколко седмици за бактериално размножаване и индуциране на инфекциозния процес. Именно дължината на инкубационния период е основната разлика между пневмониите, причинени от грип и други вирусни пневмония, на които са им нужни няколко дни до появата на първите симптоми. Продължителността на този период варира средно около 2-3 седмици. Това стои в основата на силното разпространение на инфекцията. Липсата на симптоматика, води до липсата на превантивни мерки (използване на дезинфектанти, маски за лице и пр.).

Епидемиите, причинени от микоплазмена пневмония обикновено се срещат на всеки 4-8 години сред затворени популации, като военни, затворници, училища и др.

Въпреки, че M. pneumoniae е честа причина за инфекция, само 5-10% от заразените всъщност развиват пневмония.

Групи хора с повишен риск от заболяване са:

  • Възрастни над 65 години
  • ХИВ-позитивни
  • Имунокомпрометирани (химиотерапия, имунотерапия, кортикостероиди)
  • Деца по-малки от 5-годишна възраст
  • Хора с придружаващи хронични белодробни заболявания (ХОББ)

Причина

M. pneumoniaeМикоплазмите принадлежат към семейството Mycoplasmataceae. Една специфична особеност в тяхната структура ги отличава от другите бактерии, а именно липсата на клетъчна стена. Поради тази причина при оцветяване по Грам се наблюдава липса на реакция.

Основният представител на микоплазмите е M. pneumoniae, който е основен причинител на атипична пневмония сред хората. Той е изключително малък по размери, не притежава клетъчна стена и е обвит единствено от цитоплазмена мембрана. Не притежава ресни, което го прави неподвижен микроорганизъм.

Mycoplasma pneumoniae e задължителен анаероб, което означава, че се развива в безкислородна среда. Не е взискателен към своя растеж, може да се развива както в твърди, така и в течни хранителни среди. За развитието му са нужни единствено оптимално pH (7,6-7,8) и температура 37 градуса. Колониите които се образуват в хранителните среди са M. pneumoniaeс плътен център, оприличавани като "яйца на очи".

Веднъж попаднали в белодробния паренхим, микоплазмите индуцират силна локална възпалителна реакция поради тяхното действие като суперантигени. Водят до силно повишена секреция на цитокини, което задълбочава инфекциозния процес.

Друг фактор на патогенността на тези бактерии е наличието на гликопротеинови мембранни рецептори, които подпомагат прилепването на микобактерия към лигавицата на респираторния тракт. По този начин те противодействат на защитните механизми на дихателната система.

Симптоми

Пневмония, причинена от Mycoplasma pneumoniae обикновено протича с много бедна на симптоматика клиника. Инкубационният период е средно между 16-20 дни и е обикновено е свързан с общо неразположение. Заболяването се характеризира с прогресивно влошаване на общото състояние на пациента. Най-честите симптоми на заболяването са:

  • Субфебрилитет
  • Главоболие
  • Отпадналост
  • Непродуктивна кашлица
  • Зачервено гърло

Рядко, проявяващи се симптоми са:

  • Втрисане
  • Болки в гърдите
  • Задух

Изброените по-горе симптоми не са характерни за бактериална пневмония. Могат да се проявят и при множество други заболявания на белите дробове. Понякога заболяването се диагностицира случайно по повод на преглед, свързан с други оплаквания. В други случаи може да се стигне до тежко протичащо заболяване, което може да доведе до дихателна недостатъчност и цианоза (посиняване на кожата на лицето около устните и носа).

Диагноза

Диагностицирането на заболяването е с повишена трудност за специалистите, тъй като в повечето случаи няма симптоми и физикални находки при прегледа, които да насочат лекаря към генезата на заболяването. Дори при аускултация на бял дроб рядко може да се долови патологична находка. В някои случаи единствената находка може да са дифузно разпръснати сухи свиркащи хрипове.

Кръвни изследвания

Чрез кръвните изследвания може да се визуализира завишаване на стойностите на възпалителните маркери, които не са толкова сигнификантно завишени, както при бактериална инфекция:

  • Левкоцитоза
  • Рентгенография на гръден кошСУЕ (Скорост на утаяване на еритроцитите)
  • CRP (С-реактивен протеин)

Образно изследване

Това е изследването, чрез което може да се диагностицира пневмонията поради липсата на субективни оплаквания и симптоми. Промените в рентгенографията на гръден кош са както при бактериална пневмония:

  • Силна хомогенна сянка
  • Увеличени хилусни сенки
  • Засягане на белодробен лоб (лобарна пневмония)

Микробиологично изследване

Взима се материал от гърлен секрет или храчка (при наличие на такава), който се посява както в течни Микробиологично изследванесреди, така и в твърди. Микоплазмите не са взискателни към средата за своя растеж. В течната среда в рамките на няколко дни се наблюдава помътняване, докато на твърдите хранителни среди се наблюдават колонии, които имат плътен център, наподобяващи "яйца на очи". Чрез микробиологичното изследване може да се определи конкретния причинител на заболяването, което има определяща роля в назначеното лечение.

Диференциална диагноза

Най-честите състояние, които могат да имат сходно протичане както микоплазмената пневмония са:

  • Аспирационен пневмонит
  • Бактериална пневмония
  • Емпием на плеврата
  • Вирусна пневмония
  • Белодробен абсцес

Лечение

Подходът в лечението на пневмония, причинена от Mycoplasma pneumoniae е от изключителна важност за общото състояние на пациента и изхода от заболяването.

Антибиотично лечениеОсновно лечението е насочено към самия причинител на инфекцията. За целта се използват антибиотични лекарствени средства, с доказана ефективност срещу Mycoplasma pneumoniae. Най-често използваните са:

  • Макролиди (азитромицин, кларитромицин, еритромицин) - при повечето от пациентите, заболели от микоплазмена пневмония, макролидите са ефективни. Въпреки това, при някои може да се наблюдава известна антибиотична резистентност, която микоплазмите показват спрямо макролидите. Според направени проучвания през последните 10 години се наблюдава повишаване на антибиотичната резистентност спрямо макролидите.
  • Тетрациклини (доксициклин)
  • Флуорхинолони

За да се гарантира, че даден антибиотик действа срещу конкретния причинител е нужно, пациентите да преминат през пълния курс на антибиотично лечение, по предписание на лекаря. По-ранното прекъсване на антибиотичния курс, води до повишаване на резистентността на микоплазмите.

Други лекарствени средства рядко се прилагат поради липсата на симптоматика.

Усложнения

Рядко се стига до появата на усложнения от микоплазмената пневмония, но някои от най-честите са:

  • Лобарна консолидация на белия дроб
  • Белодробен абсцес
  • Плеврален излив
  • Бронхиолит при деца
  • Некротизиращ пневмонит
3.3/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Пневмония, причинена от Mycoplasma pneumoniae МКБ J15.7

  • Главоболие
  • Повишена телесна температура
  • Кашлица
  • Болка в гръдната област
  • Втрисане
  • Прекомерно изпотяване
Всички

Лечение на Пневмония, причинена от Mycoplasma pneumoniae МКБ J15.7

  • Аналгетици
  • Антипиретици
  • Еритромицин
  • Тетрациклин
  • Физиотерапия

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

КЛЕРИМЕД таблетки 500 мг * 14
11.72лв.

КЛЕРИМЕД таблетки 500 мг * 14

КЛИНДАМИЦИН таблетки 600 мг * 30 МИП ФАРМА
33.13лв.

КЛИНДАМИЦИН таблетки 600 мг * 30 МИП ФАРМА

АЗАКС таблетки 500 мг * 3 НОБЕЛ
12.46лв.

АЗАКС таблетки 500 мг * 3 НОБЕЛ

КЛАЦИД сироп 125 мг / 5 мл 100 мл МАЙЛАН
13.12лв.

КЛАЦИД сироп 125 мг / 5 мл 100 мл МАЙЛАН

ЛЕВОФЛОКСАН таблетки 500 мг * 7
17.70лв.

ЛЕВОФЛОКСАН таблетки 500 мг * 7

АВЕЛОКС таблетки 400 мг * 5 BAYER
34.63лв.

АВЕЛОКС таблетки 400 мг * 5 BAYER

КЛАЦАР XL таблетки 500 мг * 7 ЧАЙКАФАРМА
9.78лв.

КЛАЦАР XL таблетки 500 мг * 7 ЧАЙКАФАРМА

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER
9.73лв.

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

КЛИНДАМИЦИН АБР капсули 600 мг * 30
44.71лв.

КЛИНДАМИЦИН АБР капсули 600 мг * 30

КЛАЦИД SR таблетки 500 мг * 7 МАЙЛАН
17.87лв.

КЛАЦИД SR таблетки 500 мг * 7 МАЙЛАН

МОКСИСТАД таблетки 400 мг * 5 СТАДА
18.91лв.

МОКСИСТАД таблетки 400 мг * 5 СТАДА

ФРОМИЛИД 250 мг филмирани таблетки * 14 KRKA
7.57лв.

ФРОМИЛИД 250 мг филмирани таблетки * 14 KRKA

Библиография

https://www.cdc.gov/pneumonia/atypical/mycoplasma/hcp/index.html
https://www.healthline.com/health/mycoplasma-pneumonia
https://www.medicalnewstoday.com/articles/312522.php
https://emedicine.medscape.com/article/1941994-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Mycoplasma_pneumoniae

Коментари към Пневмония, причинена от Mycoplasma pneumoniae МКБ J15.7

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 21 September 2017 в 09:47

    Антон

    Здравейте, дали 5 дни прием на азакс са достатъчни за да се отърва от тази гадина при полужение, че на изследванията ми излиза, че съм я имал преди а не в момента?

    Здравейте! Продължителността на терапия и подходящото за Вас лечение се определят от лекуващия лекар в зависимост от състоянието Ви.

  2. Антон 
    на 20 September 2017 в 19:40

    Здравейте, дали 5 дни прием на азакс са достатъчни за да се отърва от тази гадина при полужение, че на изследванията ми излиза, че съм я имал преди а не в момента?

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

двустранна хеморагична пневмония - наистина ли е толкова фатална?

преди 2003 дни, 8 часа и 52 мин.

Висока температура след прекарана вирусна пневмония?

преди 4470 дни, 9 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 9 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 9 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 9 часа и 51 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 9 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival