Пневмония, причинена от други стрептококи МКБ J15.4
Streptococcus pyogenes, бета-хемолитичен стрептокок от група А, е един от най-широко разпространените патогенни причинители на голямо разнообразие от заболявания при хората. Той е най-честият причинител на остър фарингит, особено засягащ деца между 5 и 15-годишна възраст.
Възрастните също могат да бъдат засегнати от това заболяване. В редки случаи, пиогенните стрептококи могат да се разпространят към белите дробове и да индуцират локална инфекция. Тази локална инфекция води до задръжка на секрет в бронхите и алвеолите, което води до появата на характерните симптоми за пневмония.
Пневмония, причинена от други стрептококи е остро настъпило инфекциозно заболяване на белите дробове, причинена от S. pyogenes. За този причинител е характерна предхождащата инфекция на горните дихателни пътища. Ако не бъде предприето антибиотично лечение, инфекцията се разпространява към други органи и системи. Стрептококовата пневмония протича с характерните за заболяването симптоми и клинични прояви.
Честота
Още през 80-те години на миналия век започват епидемиомологичните проучвания за разпространението на инфекциите, причинени от S. pyogenes. Основната цел е повишаването на информираността на населението, както и въвеждане на превантивни мерки срещу този микроорганизъм, чиито инфекции могат да бъдат животозастрашаващи.
Основен проблем в днешно време, свързан с бета-хемолитичните стрептококи група А, е липсата на лицензирана GAS (Group A Streptococcus) ваксина, както и нарастващата резистентност на бактериите към пеницилин. Това са основните причини за широкото разпространение на стрептококите сред населението. Трудното лечение от своя страна допринася за по-често настъпващите усложнения, някои, от които са:
Стрептококовите инфекции могат да се наблюдават при хора на всяка възраст, въпреки че разпространението на инфекцията е по-голямо при деца, особено на възраст между 5 и 15 години. Това се свързва с фактите, че децата са изложени на множество експозиции (детски градини и училища), както и слабият имунитет. Инфекциите при новородени са изключителна рядкост поради придобитите от майката трансплацентарно по време на бременност антитела (имуноглобулин G).
Въпреки това широко разпространение на инфекциозни заболявания, причинени от S. pyogenes, GAS пневмонията е изключителна рядкост. Няма дори проучвания върху честотата, тъй като основният механизъм на заболяване е чрез разпространение на бактериалния причинител от горните дихателни пътища (остър тонзилит, остър фарингит).
Рискови фактори, влияещи върху разпространението на инфекцията са:
- Тютюнопушене - цигареният дим, чрез неговите множество токсични за организма съставки, причинява нарушение в очиствателната функция на мукоцилиарния апарат на респираторния тракт. Това до голяма степен благоприятства по-честите инфекции.
- Близък контакт със заразно болни
- Отслабен имунитет - вроден или придобит имунен дефицит.
- Инфекция с вирус на СПИН
- Хронични придружаващи заболявания като диабет, ХОББ.
Причина
Streptococcus pyogenes е един от най-широко разпространените бактериални причинители на инфекции при хората. Те представляват грам-положителни, сферични и наредени във верижка бактерии. Не образуват спори и не притежават ресни, което ги прави неподвижни.
За своето развитие се проявяват като взискателни микроорганизми. Задължителните условия, които трябва да има една среда, която да благоприятства техния растеж са белтъчини, ниска концентрация на глюкоза и pH 7-7,6. Обикновено се развиват в кръвен агар при микробиологично изследване, при което дават зона на пълна хемолиза на еритроцитите. Това ги отличава от някои други бактериални причинители.
Те са едни от най-разпространените причинители на инфекциозни заболявания, именно поради наличието на множество фактори на патогенност и вирулентност. Някои от тях са:
- Хиалуронова капсула
- М-протеин
- Стрептолизини - представляват ензими, които разграждат еритроцити, левкоцити и тромбоцити.
- Стрептокиназа
Както вече споменахме стрептококите могат да предизвикат заболяване при здрави хора от всички възрасти, при които липсва имунитет срещу конкретния серотип, отговорен за инфекцията. S. pyogenes се разпространява главно чрез предаване от човек на човек, въпреки че понякога заразяването може да стане чрез контаминирана храна или вода. Попаднали по кожата на човек, могат да преживеят повече от седмица, преди да индуцират заболяване. При някои хора S. pyogenes е част от нормалната бактериална флора на респираторния тракт, при които той не индуцира инфекция. Те са единствено опасни за околните поради риск от заразяване.
Симптоми
Пневмония, причинена от други стрептококи обикновено започва с предхождаща инфекция на горните дихателни пътища. Най-честите заболявания, причинени от група А стрептококи са остър фарингит и остър тонзилит. Те се изразяват клинично със следните симптоми:
- Зачервено гърло
- Фебрилитет
- Болка при преглъщане
При някои хора инфекцията може да се разпространи към долните дихателни пътища, при инфектиране с инвазивен серотип стрептокок, както и моментна слабост на имунната система. Чрез множеството секретирани ензими и токсини, стрептококите водят до патологични промени в белодробния паренхим. Пневмонията, причинена от тези причинители е от лобарен тип (обхваща цял лоб). Симптомите, при пневмония са:
- Влажна кашлица - силна, мъчителна кашлица, съпроводена с обилна експекторация.
- Експекторация (храчки) - за стрептококовата пневмония е характерно отделянето на гъсти, жилави храчки, понякога с гноен характер.
- Треска - за бактериалните инфекции е характерна силно повишената телесна температура над 39 градуса.
- Отпадналост
- Задух (диспнея) - при достатъчно голямо пневмонично огнище, което поразява голяма част от функционалните структури на белия дроб, се проявява задух. Важна е диференциалната диагноза за задух, тъй като той може да бъде причинен от множество инфекциозни и неинфекциозни заболявания на дихателната система.
- Болка в гърдите, проявяваща се при кашлица
Диагноза
Преглед от лекар
Лекарят може да бъде насочен още от анамнестичните данни. Предхождаща респираторна инфекция на горните дихателни пътища, която трудно се е повлияла от медикаментозното лечение, е характерна за бактериалните причинители. Проявата на някои от характерните симптоми на пневмонията, могат да бъдат насочващи. Но най-полезна информация за състоянието на белите дробове се получава от аускултацията със стетоскоп. Най-честите патологични находки при аускултация са:
- Сухи свиркащи хрипове
- Влажни хрипове
- Удължен експириум
Тези находки от прегледа не са достатъчни в повечето случаи за поставянето на диагнозата. За това са нужни назначаването на някои изследвания, чрез които се прави оценка на състоянието на белите дробове.
Рентгенография на гръден кош
Рентгенографията на гръден кош, както и КТ (Компютърна томография) са образни методи на изследване, които дават моментна представа за състоянието на белодробния паренхим, и в каква степен той е поразен от инфекциозния процес. Промените обикновено са характерни за бактериална пневмония:
- Силна нехомогенна сянка, обхващаща цял белодробен лоб
- Засенчването най-често е ивицесто-петнисто
- Увеличени хилусни сенки
Микробиологично изследване
За доказване на конкретния причинител на заболяването се използва културелно изследване. Взима се материал от пациента, най-често храчка, който се използва за посявка в специфични хранителни среди, пригодени за бактериален растеж. При съмнение за стрептококова инфекция, материалът се посява на кръвен агар. В рамките на 24-48 часа изследването се позитивира. Следват биохимични тестове, което конкретизират групата на причинителя.
Диференциална диагноза
Пневмония, причинена от други стрептококи може да протича като множество други заболявания, някои от които са:
- Вирусна пневмония
- Пневмококова пневмония
- Псевдомонасна пневмония
- Стафилококова пневмония
- Остър бронхит
- Бронхиолит
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
Лечение
Лечението на стрептококовите инфекциозни заболявания, е основно свързано с ерадикиране на самия причинител. Обикновено лечението трябва да започне веднага след диагностицирането на заболяването, тъй като то може да доведе до необратими усложнения. Ако лекуващият лекар подозира бактериална инфекция, е нужно назначаването на адекватна антибиотична терапия, която да е ефективна както към грам-положителни, така и грам-отрицателни бактерии. Най-често употребяваните антибиотици са:
- Амоксицилин
- Пеницилин
- Трета генерация цефалоспорини - цефтриаксон, цефуроксим.
- Макролиди - азитромицин, кларитромицин.
Другите групи използвани медикаменти са за симптоматично облекчение, които обикновено имат благоприятен ефект върху хода на заболяването. Това са:
- Антипиретици
- Аналгетици
- НСПВС (Нестероидни противовъзпалителни средства)
- Противокашлични средства с муколитично действие
Усложнения
За S. pyogenes е характерно инфектирането на меките тъкани. Веднъж попаднали в системното кръвообръщение на пациента, те могат да се разпространят към други органи и системи. Най-честите инфекции, които причинява S. pyogenes са:
- Пиодермия
- Еризипел
- Целулит
- Некротизиращ фасциит
- Абсцес
Прогноза
Прогнозата за заболяването обикновено е благоприятна. При правилно проведено антибиотично лечение, се наблюдава оздравяване на повечето пациенти до две седмици.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КЛАЦАР XL таблетки 500 мг * 7 ЧАЙКАФАРМА
МЕДОКЛАВ таблетки 500 мг / 125 мг * 16
МЕДОКЛОР суспензия 250 мг / 5 мл 100 мл
КЛИНДАМИЦИН АБР капсули 600 мг * 30
КЛИНДАМИЦИН таблетки 300 мг * 16 МИП ФАРМА
МОКСИКВИН филмирани таблетки 400 мг * 7
МЕДОКЛОР капсули 500 мг * 16
КЛАЦИД сироп 250 мг / 5 мл 60 мл МАЙЛАН
РОКСИСТАД таблетки 150 мг * 10
АЗИБИОТ таблетки 500 мг * 3 KRKA
АВЕЛОКС таблетки 400 мг * 7 BAYER
ДУРАЦЕФ капсули 500 мг * 12 BMS
Библиография
https://www.researchgate.net/publication/308752701_Bacterial_Pneumonia_Caused_by_Streptococcus_pyogenes_Infection_A_Case_Report_and_Review_of_the_Literature
https://en.wikipedia.org/wiki/Streptococcus_pyogenes
https://emedicine.medscape.com/article/228936-overview
https://www.medicalnewstoday.com/articles/312565.php
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/symptoms-causes/syc-20354204
https://emedicine.medscape.com/article/300157-overview
Коментари към Пневмония, причинена от други стрептококи МКБ J15.4