Емболия и тромбоза на неуточнена артерия МКБ I74.9
Острата артериална емболия е хетерогенно заболяване, чиито характерни черти, лечение и резултат зависят от източника на емболия, вида на емболията и засегнатия целеви орган. Повечето емболи произхождат от сърцето, обикновено като последица от предсърдно мъждене. Други емболични източници са увредени или протезирани сърдечни клапи, тромб на стенопис на лявата камера, интракардиални тумори и атеросклеротични лезии в съдовото дърво.
Емболия и тромбоза на неуточнена артерия се изразява с внезапно прекъсване на артериалната циркулация. Пълната исхемия води до бързо некротизиране на тъкани и представлява застрашаваща живота ситуация.
Около 80% от острите артериални обструкции на крайниците са причинени от емболия. Предилекционните места на емболичното запушване са бифуркациите, стесненията на лумена на артериите поради прегъване или промени в съдовата стена.
Етиология
Източникът на емболи най-често са предсърдни тромби при абсолютна аритмия. Други значими огнища са улцериращите плаки с тромбоемболични наслагвания, някои в дисталната коремна аорта, или - което е от особено патогенетично значение за транзиторната мозъчна исхемия - бифуркацията на а.каротис. От пристенни тромби на аневризмално променени артериални сегменти също може да се откъсне емболичен материал. При остра или хронична компресия може да се стигне до локално тромбозиране и без склерозиран съдов сегмент. При компресия на съдово-нервните връзки в едно от трите стеснения на горната апертура на торакса поради вродена причина може да се стигне в редица случаи до тромбозиране на а.субклавия.
Емболите от атеросклеротична плака могат да бъдат в две форми. По-честата и по-голяма форма е тромбоемболия, която е изместен съсирек от повърхността на съдовата плака. По-рядката и по-малка форма са атероемболите, които са кристали на холестерола и образуват сърцевината на лезията. Първите са склонни да блокират по-големи артерии, причинявайки рязко запушване на артериите, докато вторите се намират в дистални артериоли, предизвиквайки възпалителна реакция.
Различни фактори свързани с начина на живот могат да увеличат риска от развитие на артериална емболия:
- тютюнопушене
- високо кръвно налягане
- сърдечно заболяване
- прием на храни с високо съдържание на холестерол
- тахикардия
- затлъстяване
- заседнал начин на живот
- напреднала възраст
- аритмия
Клинична картина
Клиниката на емболия и тромбоза на неуточнена артерия се проявява с характерна симптоматика - болка, смутена функция, липсващ пулс и други. Появата на всеки симптом не е задължителна, а зависи от компенсаторните възможности на колатералната мрежа. Типичното е поява на внезапна, много остра болка. Острите тромбози при възрастните пациенти могат да протекат с бедна симптоматика.
Артериалните емболи се проявяват с нарушена функция на органите, изискващи незабавно разпознаване и терапия. Двете най-често срещани места за емболични събития са мозъкът, водещ до инсулти, и долните крайници. Инсултите се представят като безболезнен неврологичен дефицит, докато острата обструкция на артерии на крайниците се проявява със студен, болезнен крайник. По-рядко мишени са горните крайници, мезентериалните съдове и бъбречните артерии. Исхемията в крайна сметка може да доведе до инфаркт и следователно увеличава заболеваемостта и риска от смъртност.
Диагноза
Диагностицирането на емболия и тромбоза на неуточнена артерия не е сложно. С Доплер-сонографията бързо и просто се документира спадането на артериалното налягане и патологична сонограма дистално от тромбозата (емболията). Ако артериална тромбоза не се изключи със сигурност с анамнезата и физикалното изследване, трябва да се направи артериография. Често е необходимо изследване на периферния кръвоток, за да се установи дали съществуват годни колатерални съдове, които да поемат отчасти транспортната функция. Емболичното запушване се демонстрира типично рязко ограничен сноп на контрастната материя при общо гладък контур на съдовата стена. Ако артериографията установи признаци на атеросклероза, с неправилни контури на стените, по-скоро трябва да мислим за тромбоза.
Лечение
Терапевтичните мероприятия при лечение на емболия и тромбоза на неуточнена артерия са насочени към бързото отстраняване на често застрашаващите живота промени в артериалното русло и за стабилизирането на общото състояние, при което най-голямо внимание заслужава една сърдечна недостатъчност. След поставяне на диагнозата веднага се налага приемане в клиника. За възстановяване на артериалния кръвоток в съображение идват оперативни и медикаментозно-фибринолитично мероприятия.
Лечението на тромбоемболични събития се състои от незабавна реперфузия чрез тромболиза, емболектомия и понякога артериален байпас. Това обикновено е последвано от системна антикоагулация, за да се предотврати по-нататъшно емболизиране или разпространение на съсиреци в частично реперфузирани зони. Атероемболичните събития обикновено не изискват реперфузия или антикоагулация, но надлежно налагат антитромбоцитна терапия. В дългосрочен план лечението изисква опит за идентифициране на произхода на ембола и предотвратяване на по-нататъшни емболични събития. Това може да бъде под формата на модификация на рисковия фактор, дългосрочна системна антикоагулация или антитромбоцитна терапия, използване на статини и рядко хирургична интервенция за коригиране на патологията, отговорна за емболичното събитие.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://doctorpiter.ru/diseases/603/
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D0%B7#%D0%90%D1%80%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D0%B7
https://www.healthline.com/health/arterial-embolism#diagnosis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665125/
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Въздушна емболия
- I74.3 Емболия и тромбоза на артерии на долните крайници
- I74.5 Емболия и тромбоза на илиачна артерия
- I74.2 Емболия и тромбоза на артерии на горните крайници
- I26.0 Белодробна емболия със споменаване на остро белодробно сърце
- I74.0 Емболия и тромбоза на абдоминалната аорта
- I74.4 Емболия и тромбоза на артерии на крайниците, неуточнени
- I63.4 Мозъчен инфаркт, причинен от емболия на церебрални артерии
- Мастна емболия
- I74 Артериална емболия и тромбоза
Коментари към Емболия и тромбоза на неуточнена артерия МКБ I74.9