Емболия и тромбоза на илиачна артерия МКБ I74.5
Общите илиачни артерии са две големи артерии, които произхождат от аортната бифуркация на нивото на четвъртия лумбален прешлен. Те завършват пред сакроилиачната става, едната от двете страни, и всяка се раздвоява във външна и вътрешна илиачна артерия.
Те са дълги около 4 сантиметра при възрастни и повече от сантиметър в диаметър. Артериите преминават инферолатерално, по медиалната граница на псоасните мускули до тяхното раздвояване в тазовата периферия, пред сакроилиачните стави. Общата илиачна артерия и всички нейни клонове съществуват като сдвоени структури (тоест има една от лявата страна и една от дясната).
Разпределението на общата илиачна артерия е основно таза и долния крайник (като бедрената артерия) от съответната страна.
Емболията представлява пренасяне с кръвния ток на частици (емболи), които могат да бъдат мастни, капки, тромби, въздушни мехурчета, туморни клетки и други. Емболите изхождат най-често от сърцето.
Тромбозата на илиачна артерия най-често е последица от остри възпалителни заболявания в коремната кухина, туморни процеси, артериална хипертония, вродени или придобити пороци на сърдечните клапи, някои заболявания на кръвта.
Тромбозата на илиачните артерии е много рядко, но летално състояние. Неразпознато, води до остра исхемия на крайниците, тежко състояние, дефинирано като внезапно намаляване на перфузията на крайниците, което застрашава жизнеспособността на крайника и причинява обширна тъканна некроза. Честотата на това състояние е приблизително 1,5 случая на 10 000 души годишно.
Етиология
Причините за възникване на емболия и тромбоза на илиачна артерия са увреждания на съдовата стена, забавяне на кръвния ток и нарушение на съсирваемостта на кръвта.
Най-вероятно възниква от събитие на емболизация при пациенти с клапни заболявания, предсърдни аритмии или поради камерни тромби, възникнали след инфаркт на миокарда, докато тромботичните обструкции обикновено са свързани с прогресия на атеросклеротична плака. Описан е като случайна находка при пациенти с активни злокачествени заболявания, нарушения на съединителната тъкан и в някои следоперативни случаи.
Клинична картина
Констатациите от физикалния преглед се характеризират със съвкупност от симптоми, посочени като шестте „Ps“, включително болка, липса на пулсации, дистално от оклузията, студен и блед крайник. Често състоянието е придружено от някои неврологични прояви, по-специално парестезии и парализа.
Пациентите, които се представят със симптоми, предполагащи остра оклузия на крайниците, се оценяват по образен начин за локализиране на препятствието.
Диагноза
При съмнение за емболия и тромбоза на илиачна артерия и ако състоянието на болния позволява, могат да се направят следните диагностични изследвания:
- Кръвна картина и кръвно-газов анализ
- Ангиография на мезентериалните съдове - представлява инвазивно изследване, при което се вкарва контрастно вещество в съдовете и се правят серии от рентгенови снимки, за да се установи каква е степента на запушване. Макар и рядко може да се приложи в условията на спешност
- Доплерово ултразвуково изследване - посредством ултразвук се получава информация за кръвотока по съдовете
- Компютърна томография (КТ)
- Ядрено-магнитен резонанс
Дигиталната субтракционна ангиография се разглежда като златен стандарт за диагноза на исхемия на крайниците. Въпреки това, поради липсата на инвазивност, КТ ангиографията напоследък се използва все по-широко. Доказано е, че това е надеждна диагностична модалност с чувствителност, варираща между 89–98%.
Лечение
Лечението на емболия и тромбоза на илиачна артерия е комплексно - медикаментозно и оперативно. Медикаменти, които са прилагат са антикоагуланти и тромболитици. Антикоагулантите предотвратяват вътресъдовото съсирване, а тромболитиците разграждат вече образувалите се съсиреци.
Острата исхемия на крайниците е много болезнено състояние, като честотата на ампутации варира между 10-15% и смъртност от 15-20% в рамките на една година от представянето. Смъртта обикновено е от условията, които ги предразполагат към остра исхемия на крайниците. Лечението на остра пълна оклузия включва тромболитична терапия на базата на катетър, механична тромбоемболектомия или фармакологична тромболиза с агенти като тъканния плазминогенен активатор. Пациентите с непълна оклузия обикновено са със системна антикоагулация и медицинска обработка, изследваща причината за тромбозата.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
http://www.ijcasereportsandimages.com/archive/2014/010-2014-ijcri/CR-10437-10-2014-chebl/ijcri-1043710201437-chebl-full- text.php
https://casereports.bmj.com/content/2018/bcr-2018-224943
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM196305302682207
https://evtoday.com/articles/2011-apr/iliac-artery-thrombolysis-techniques
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Въздушна емболия
- I74.3 Емболия и тромбоза на артерии на долните крайници
- I74.2 Емболия и тромбоза на артерии на горните крайници
- I26.0 Белодробна емболия със споменаване на остро белодробно сърце
- I74.0 Емболия и тромбоза на абдоминалната аорта
- I74.4 Емболия и тромбоза на артерии на крайниците, неуточнени
- I63.4 Мозъчен инфаркт, причинен от емболия на церебрални артерии
- Мастна емболия
- I74 Артериална емболия и тромбоза
- I26.9 Белодробна емболия без споменаване на остро белодробно сърце
Коментари към Емболия и тромбоза на илиачна артерия МКБ I74.5