Кардиомиопатия при метаболитни нарушения МКБ I43.1
Заболяване на сърдечно-съдовата система, което протича с нарушаване на обмяната на веществата, се нарича кардиомиопатия при метаболитни нарушения. Към тази рубрика спада и сърдечна амилоидоза (Е85-). Заболяването се характеризира с нарушаване помпената функция на сърдечния миокард (сърдечната мускулатура), което от своя страна води до развитие на сърдечна дисфункция.
Метаболитните нарушения се изразяват чрез повишаване на телесно тегло над нормалните граници, което се последва от затлъстяване. Дългото подлагане на организма на диети, при които липсва извършване на физическо натоварване, са опасни, поради развитието на вътрешно затлъстяване на органите - отлагане на масти около тях.
Наднорменото тегло е свързано с изразено увеличение на кръвния обем и сърдечния дебит - има значително повишение на работата на сърцето. Увеличената работа в съчетание с фактори като хиперинсулинемия и артериална хипертония, каквито често се наблюдават при пациенти със затлъстяване, води до левокамерна хипертрофия.
Причините за развитие на кардиомиопатия при метаболитни нарушения са следните:
- неправилно и нерационално хранене;
- прекомерно приемане на готварска сол и сладки изделия;
- липсата на физическа активност и застоелия начин на живот;
- наследственост.
Клиничната картина на кардиомиопатия при метаболитни нарушения се характеризира със следните оплаквания от страна на пациентите:
- задух;
- лесна уморяемост;
- отоци.
Диагнозата на кардиомиопатията при метаболитни нарушения се поставя след добре снетата анамнеза по данни на пациента въз основа на неговите оплаквания. Извършва се физикален и инструментален преглед. От физикалния преглед при палпация може да се установи повишение на честотата на пулса, промяна на кръвното артериално налягане, а при аускултация - ускорена сърдечна дейност.
От инструменталните изследвания се извършват:
Отклоненията от нормалната находка на сърцето и неговите структури, които се установяват при провеждане на изследванията, зависят от стадия на заболяването.
Лечението на кардиомиопатията при метаболитни нарушения се състои в редуциране на телесното тегло и контрол на хипертонията (повишеното артериално налягане), ограничаване консумирането на готварска сол. Проявите на сърдечна недостатъчност се третират медикаментозно чрез прилагането на бета-блокери, калциеви антагонисти, диуретици, антихипертензивни, антиаритмични и други лекарствени медикаменти.
Коментари към Кардиомиопатия при метаболитни нарушения МКБ I43.1