Други болести на външното ухо МКБ H61
Традиционно се смята, че по-голямата част от информацията от околния свят човек получава чрез зрението. Но ушите също са изключително важна част от нашето тяло, като ни даряват щастие да чуваме гласовете на близките, музиката, звуците на природата. В същото време анатомично този сдвоен орган е „портал“ за много инфекциозни заболявания, които могат да засегнат и мозъка. Следователно важността на здравето на ушите не бива да се подценява. Трябва да знаете за първите признаци на тяхното заболяване.
Ухото е уникален орган по отношение на своята сложност. Състои се от три части - външно, средно и вътрешно ухо. Външното ухо включва ушната мида и външния слухов проход (всъщност всичко, което може да се изследва без използването на специални устройства). Средното ухо е тимпаничната кухина с костици във вътрешността на темпоралната кост. И накрая, вътрешното ухо включва система от костни канали, които са отговорни за превръщането на звуковите вълни в нервни импулси и за балансирането на тялото.
В статията други болести на външното ухо можете да прочете относно следните заболявания:
- Перихондрит на външното ухо
- Церумен
- Неинфекциозни болести на ушната мида
- Придобита стеноза на външния слухов проход
- Други уточнени болести на външното ухо
- Болест на външното ухо, неуточнена
Етиология
Ушните заболявания не са необичайни. Според Световната здравна организация тежка загуба на слуха се наблюдава при 5% от населението на света. Но ние говорим само за екстремни форми на увреждане на органа на слуха и баланса, докато заболявания с умерена тежест могат да се появят многократно през целия живот при хора от всички възрасти и професии.
Ушните заболявания могат да бъдат разделени на следните видове:
- Вродени - патологии, свързани с анатомични или физиологични малформации на външното ухо. Може да е наследствен или част от сложно разстройство на развитието
- Травматични и причинени от механичен стрес - са резултат от злополука или травма на работното място.
- Ушните инфекции са свързани с възпалителен процес, който възниква в отговор на болестотворния ефект на вируси, бактерии или гъбички. Причинителят на инфекцията навлиза в ухото както от външния слухов проход, така и чрез кръвта, при наличие на друго сериозно заболяване (например, възпалено гърло или туберкулоза).
Като предразполагащи фактори, които могат да отключат процеса се явява травматизация на мацерирана кожа на ушния канал. Наранявания, изгаряния, ухапвания от насекоми, операция на ухото или абсцес на ухото могат да причинят заболявания на външното ухо. Други фактори включват инфекция, използване на слухови апарати и замърсяване на ушния канал с материали от вода. Бактериалната и/или гъбична инфекция може да се възползва от Pseudomonas aeruginosa (54%), Staphylococcus epidermidis (9,1%), S. aureus (1,0%), Proteus, Candida или Aspergillus. Инфекцията има тенденция да се проявява и при хора, които имат възпалителни нарушения, като грануломатоза с полиангиит, чиято имунна система е отслабена или които имат диабет.
След възпалителни заболявания на ухото може да настъпи деформация и удебеляване на хрущяла - така нареченото „ухо на боксьора“. Дефектите на ушната мида могат да бъдат причинени от туморни процеси в паротидната област. Най-тежката деформация на ушната мида може да бъде пълното й отсъствие поради травматично увреждане.
Клинична картина
Симптомите на други болести на външното ухо зависят от патологичната нокса, но могат да включват:
- болка в ушите
- глухота
- усещането, че звукът е заглушен
- патологично отделяне от ухото
- треска
- главоболие
- загуба на апетит
- сърбеж на външното ухо
- шум в ухото
- световъртеж (загуба на равновесие)
При перихондрит симптомите обикновено се развиват от 3 дни до 4 седмици след пробиване на ухото и включват болка, еритем, оток и образуване на абсцес.
При церумен често срещани оплаквания са оталгия, шум в ушите и световъртеж, загуба на слуха, сърбеж в ухото или усещане за чуждо тяло.
Диагноза
Повечето заболявания на ушите могат да бъдат диагностицирани от опитен специалист чрез изследване и интервюиране на пациента. Но ако клиничната картина не е напълно ясна за лекаря, той ще назначи други диагностични методи. Методи за откриване на други болести на външното ухо:
- отоскопия - изследване на ушния канал и тимпаничната мембрана с помощта на специална тръба
- аудиометрия - измерване на остротата на слуха, определяне на слухова чувствителност към вълни с различни честоти
- тимпанометрия - в ушния канал се вкарва сонда, след което специалистът измерва обема на ушния канал, като периодично променя налягането вътре в ухото
- рентгенография - позволява да се оцени състоянието на структурата на всички части на органа на слуха
- компютърна томография - методът позволява да се визуализират наранявания, изместване на костите, да се идентифицират възпалителни и инфекциозни патологии, тумори, абсцеси
- ултразвуково изследване - извършва се за идентифициране на новообразувания, огнища на инфекция, размера и характеристиките на ушния канал
- бактериална култура за определяне на ефективни антибактериални лекарства
- клинични, биохимични и серологични кръвни тестове за откриване на инфекциозни заболявания
Лечение
Лечението на други болести на външното ухо може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист по ушни, носни и гърлени болести (УНГ специалист).
Списъкът на ушните патологии и симптомите на тяхното проявление е много голям, така че само лекар може правилно да диагностицира заболяването и да изготви режим на лечение.
Те винаги извършват сложна терапия, която е насочена към премахване на възпалителния процес, синдрома на болката и други неприятни симптоми, предотвратявайки развитието на усложнения, удължавайки етапа на ремисия при хронични форми на заболяването.
Основните групи използави лекарства са:
- болкоуспокояващи - Нурофен
- антибактериални капки и таблетки - Normaks, Otofa, Flemoxin Solutab
- антисептични средства - Мирамистин, Фурацилин, Диоксидин
- системни лекарства за лечение на отомикоза - нистатин, леворин
- хормонални лекарства - хидрокортизон
- ензими - лидаза, химотрипсин
- болкоуспокояващи и противовъзпалителни капки за уши - Otizol, Otipax
- вазоконстрикторни капки за премахване на назофарингеален оток - Pinosol, Sinuforte, Vibrocil
- омекотяваще средства за церумен
При лечението на невъзпалителни заболявания медикаментозната терапия е неефективна. Лазерна терапия, радиовълни, ултразвук, ендоскопия, криохирургия се използват за премахване на дисфункцията.
Заглавно изображение: freepik.com
Видове Други болести на външното ухо МКБ H61
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ОТОСАН спрей за уши 50 мл
Библиография
https://www.kp.ru/guide/zabolevanija-ukha-cheloveka.html
https://akademiyazd.ru/uslugi/otorinolaringologiya/lechenie-boleznej-ukha
https://detstvo-kaluga-new.ru/lechenie/bolezni-uha-prichiny-simptomy-i-lechenie-u-cheloveka.html
https://entokey.com/disorders-of-the-external-ear/
https://www.hearinghealthcarecenters.com/hearing-loss-articles/disorders-of-the-outer-ear-and-hearing-loss/
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/ear-infections#lp-h-2
Коментари към Други болести на външното ухо МКБ H61