Болест на външното ухо, неуточнена МКБ H61.9
В рубриката болест на външното ухо, неуточнена се включват заболяванията на ушната мида и външния слухов проход, при които не може да се уточни причина за възникването й.
В зависимост от естеството на протичането на заболяването има:
- остри заболявания на ушната мида - те се характеризират с рязко увеличаване на симптомите и като правило принуждават пациента незабавно да потърси медицинска помощ.
- хронични заболявания на ушната мида - често се развиват в резултат на неправилно или ненавременно лечение, но по някаква причина (наследствено предразположение, особености на протичането на основното заболяване) могат да придружават човек в продължение на много години от живота.
Етиология
Физиологично човешкото ухо е приспособено към въздействието на външни фактори - и ако имунната система функционира правилно, тогава вероятността инфекцията да причини възпалителен процес е ниска. Неблагоприятната екологична ситуация в големите градове, злоупотребата с антибиотици и грешната техника на хигиенно почистване на ушите обаче могат да доведат до болест на външното ухо, неуточнена.
Клинична картина
Характерните симптоми на тези патологии са проблеми с баланса, нарушение на слуха, синдром на болката. Други симптоми могат да включват:
- болка в ушната мида от засегнатата страна
- главоболие
- повишена телесна температура
- появата на патологично отделяне от външния слухов проход
- загуба на слуха
- виене на свят
- усещане за натиск в ухото
- безпокойство при малки бебета
Тези симптоми могат да са продължителни или непостоянни. Симптомите могат да се появят в едното или и двете уши. Болката обикновено е по-силна при двойна ушна инфекция (инфекция в двете уши).
Симптомите на хронична ушна инфекция могат да бъдат по-малко забележими от тези при остри ушни инфекции.
Диагноза
Диагнозата може да се постави въз основа на данни от оплакванията на пациента и огледа на ушната мида. Често се извършва отоскопия. Лекарят може да изисква допълнителна диагностика само за установяване на възможната причина за проблема и степента на неговата сложност. За това се използват методите на компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Лечение
Лечението на болест на външното ухо, неуточнена, може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист УНГ (ушни, носни и гърлени болести). При някои патологии консервативното лечение на заболяването се счита за оптимално, докато при други единственият шанс за възстановяване на функциите на органа на слуха и баланса е хирургията или използването на слухова протеза.
Патологиите на инфекциозен генезис се лекуват с ефективни антибактериални или антивирусни лекарства.
Използват се капки и мехлеми с антибиотици, а при тежки и умерено тежки случаи лекарят предписва лекарства за перорално приложение.
Симптоматичната терапия се използва за облекчаване на болката, борба с треската (нестероидни противовъзпалителни лекарства).
Лечението на ушни заболявания след облекчаване на обострянето се извършва с помощта на физиотерапевтични методи. Също така е много важно да се укрепи имунитетът на пациента, да се санират съществуващите хронични огнища на инфекция, особено горните дихателни пътища.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.hearinghealthcarecenters.com/hearing-loss-articles/disorders-of-the-outer-ear-and-hearing-loss/
https://entokey.com/disorders-of-the-external-ear/
https://akademiyazd.ru/uslugi/otorinolaringologiya/lechenie-boleznej-ukha
https://www.kp.ru/guide/zabolevanija-ukha-cheloveka.html
Коментари към Болест на външното ухо, неуточнена МКБ H61.9