Бъбречно легенче МКБ D30.1
Бъбречното легенче е структура, която присъства във всеки бъбрек. Бъбречното легенче е фуниевидна кухина, в която се събира крайният продукт от работата на бъбреците (урината), то се свързва с най-горната част на уретера и участва в евакуацията на урината навън от организма.
Подробна информация за анатомичната структура ще намерите в:
В бъбречното легенче е възможно да бъдат открити множество тумори с доброкачествен и злокачествен характер, доброкачествените новообразувания на бъбречното легенче са от епителен (уротелиален папилом, обърнат папилом, вилозен аденом и др.), и от мезенхимен произход (лейомиом, хемангиом, неврофибром). Те представляват около 9% от всички неоплазми на пикочните пътища и 10% от бъбречните тумори.
Най-често срещаните доброкачествени новообразувания на бъбречното легенче включват:
Фиброепителен полип
Фиброепителиалните полипи са доброкачествени лезии на лигавицата. Откриват се по лигавицата на бъбречното легенче и уретера, срещат се рядко в клиничната практика. Етиологията на фиброепителиалните полипи е неясна, но в голяма част от случаите те се свързват с възпалителен процес или са вродени.
Епидемиология
Полипите се откриват предимно при млади хора, но са описани случаи в детска и напреднала възраст. По-често срещани са при мъжете.
Клинична картина
Клинично полипът се представя с болка и хематурия (кръв в урината). Могат да бъдат доказани с интравенозна урография, при която се наблюдава дефект в изпълването.
Диагноза
Макроскопски полипите изглеждат груби, единични или множествени, месести и меки. Предимно с окръглена форма и лобулизирани (на делчета).
Хистологично полипите се характеризират с екзофитна проекция на влакнеста тъкан, покрити са с лигавица с различна степен на възпаление.
Изображение: www.researchgate.net
Кистичен хамартом
Кистичният хамартом е рядък доброкачествен тумор на бъбречното легенче. Среща се по-често при жени в пременопаузална възраст.
Известно е, че туморите възникват в бъбречното легенче, представляват твърди кистични формации повечето, от които са доброкачествени, но са описани и случаи с малигнена дегенерация.
Изображение: https://pubs.rsna.org
Възпалителен псевдотумор
Възпалителният псевдотумор, известен още като псевдосаркоматична миофибробластична пролиферация или възпалителен миофибробластен тумор, е рядко срещано заболяване на бъбречното легенче и горните отдели на уринарния тракт.
Този псевдотумор се среща в широк възрастов диапазон, но предимно при възрастни. Въпреки че не са съобщени рецидиви или метастази е известен случай, в който се свързва със саркома.
Хистологична диагноза
Възпалителният псевдотумор се характеризира с пролиферация на вретеновидни клетки, смесени с клетъчен инфилтрат. Известни са три хистологични варианта, лезиите са описани като миксоидни съдови, компактни вретеновидни и хипоклетъчни фиброзни.
Изображение: www.spandidos-publications.com
Уротелиален полип
Представлява рядък тумор на бъбречното легенче, който е бил наблюдаван предимно при деца и хора в напреднала възраст. Обикновено се открива случайно. Понякога се изявяват с хематурия.
Тези полипи са предимно малки лезии с размер около няколко милиметра в диаметър, рядко се дават за хистологична оценка. Хистологично тези лезии имат тънка фиброваскуларна сърцевина, покрити са от лигавица с нормална дебелина.
Изображение: www.researchgate.net
Обърнат папилом
Обърнатият папилом е много рядко срещан тумор на бъбречното легенче. Срещат се предимно при възрастни, по-често боледуват мъжете.
Клинична картина
Клинично някои папиломи се проявяват с безболезнена хематурия, болка в гърба или бъбречна колика.
Диагноза
Откриват се с интраваскуларна урография.
Лечение
Обърнатите папиломи са доброкачествени неоплазми, които се лекуват с локална ексцизия (изрязва се само засегнатата част). В дългосрочен план прогнозата е неясна, при някои случаи се наблюдава съпътстващо злокачествено образувание, поради което се препоръчва дълъг период на проследяване.
Изображение: www.researchgate.net
Екстраадренален феохромоцитом
Екстраадреналния феохромоцитом или параганнглиом е тумор, който в редки случаи се развива в бъбречното легенче.
Диагноза
Магнитният резонанс и компютърната томография са предпочитани изследвани за образна диагностика, защото в този случай с тях се избягва опасността от хипертонична криза по време на изследването, за разлика от интравенозната контрастна урография.
Изображение: www.diagnostichistopathology.co.uk
Тумор, подобен по морфология на вилозния аденом
В редки случаи се наблюдава в уретера и бъбречното легенче. В еднаква степен са засегнати и двата пола. Съществува връзка между това заболяване и камъни в бъбреците, чревна метаплазия и хронично възпаление на бъбреците.
Клинична картина
Клинично заболяването се проявява с болка, хематурия и повишено количество мукус (слуз). Хистологично това са екзофитни тумори, повечето аденоми имат цитоплазмен муцин и са позитивни за цитокини CK7 и CK20.
Прогноза
Пациенти без съпътстващ аденокарцином са с много добра прогноза след направата на локална инцизия. Предвид редкостта на съобщените случаи на такива тумори е добре пациентите да бъдат проследявани за дълъг период от време.
Изображение: www.labome.org
Лейомиом
Въпреки, че са най-често срещаните неоплазми на уретера и бъбречното легенче, лейомиомът се наблюдава рядко. Тези тумори се срещат при възрастни най-често между 40 и 50 годишна възраст, са съобщени и случаи за откриването им при деца.
Клинична картина
Клинично туморите се откриват случайно, обикновено те протичат асимптомно, но някои пациенти се оплакват от хематурия, болки в поясната област и трудност при уриниране.
Диагноза
Макроскопски лейомиомите са добре очертани с бял цвят и могат да приличат на полипи. Хистологичните характеристики на лейомиома в бъбречното легенче са сходни с хистологичния строеж в други органи.
Изображение: www.researchgate.net
Хемангиом
Хемангиомът е рядък тумор, който е характерен за горните отдели на отделителната система. От заболяването страдат пациенти във всички възрасти.
Клинична картина
Заболяването се изразява с масивна хематурия, като локализирано в бъбречното легенче може да предизвика обструкция (запушване), която да доведе до бъбречна папиларна некроза.
Изображение: www.researchgate.net
Неврофибром
Този тумор рядко се открива в бъбречното легенче. Тези новообразувания могат да се проявят единично или да са в комбинация със системната фиброматоза.
Изображение: https://casereports.bmj.com
Клинична картина
Пациентите се оплакват от болки в поясната област. Болестните промени на горните отдели на отделителната система при неврофиброма са същите, както и при други локализации на тумора.
Заглавно изображение: www.freepik.com
Библиография
https://www.slideshare.net/arifkhansn/benign-tumors-of-kidney-ureter-bladder
https://jumdc.tuf.edu.pk/articles/volume-1/no-2/UMDC7_Benign-mixed.pdf
http://freecontent.lww.com/wp-content/uploads/2014/12/Amin-Ch2-Pathology-of-the-Renal-Pelvis-and-Ureter.pdf
Коментари към Бъбречно легенче МКБ D30.1