Т-клетъчна левкемия при възрастни МКБ C91.5
В групата на лимфоидните левкемии се отнася и така наречената Т-клетъчна левкемия при възрастни.
Представлява злокачествен нехочкинов лимфом, с агресивен характер и бърза еволюция. Засяга Т-клетките и се асоциира с вирусна етиология, конкретно човешкия Т-клетъчен лимфотропен вирус 1. По-малко от 5 % от носителите и заразените от този вирус развиват левкемия, като заразяването става чрез сексуален контакт, контаминирана кръв, но най-често от майката на детето посредством кърмата.
Вирусът е най-разпространен в някои части на Япония, Карибите, Южна и Централна Америка и в някои райони на Западна Африка, съответно и честотата на този тип лимфоидна левкемия в тези географски ширини е най-висока.
Неопластичните Т клетки се откриват в периферната кръв, лимфните възли, кожата, слезката и други структури на организма.
Различават се четири подтипа на това състояние, в зависимост от протичането:
- остър: характерно е изключително бързо развитие на симптоматиката, като обикновено се наблюдава обрив, увеличени лимфни възли в областта на шията, подмишницата и ингвиналната област, хиперкалциемия и свързаните с нея аритмия и констипация
- лимфоматозен: агресивно и бързо развитие на клиничната картина, като най-често се откриват увеличени лимфни възли и високи нива на белите кръвни клетки
- хроничен: характерна е бавна еволюция, като характерните признаци включват повишени лимфоцити в кръвта, увеличени лимфни възли, обрив, чувство на умора. Възможно е и засягане на черния дроб и слезката и развитие на органомегалия
- тлеещ: наблюдава се бавно развитие и лека симптоматика, обикновено под формата на единични кожни лезии
За поставяне на диагнозата са необходими данните от множество изследвания. Лабораторните изследвания показват отклонения в нормалната кръвна картина, наличие на повишени стойности на калция.
Образните изследвания, като компютърната томография, ядрено-магнитният резонанс и позитронната емисионна томография. дават подробна информация относно засегнатите органи и структури.
С най-висока информативна стойност е извършването на биопсия на кожата или засегнатите структури и микроскопско изследване на получената тъкан. Биопсия на костен мозък е необходима при пациенти, при които са налице диагностични затруднения.
Лечението на Т-клетъчна левкемия при възрастни се определя в зависимост от типа на заболяването. При формите с бавна прогресия и леко изразена симптоматика не е необходима терапия, а се налага активно проследяване на болните.
При наличие единствено на кожни лезии се прилага локална терапия, под формата на локална лъчетерапия и кортикостероиди. При тежките и напреднали форми се препоръчва провеждане на химиотерапия, най-често с комбинация от циклофосфамид, доксорубицин, винкристин и кортикостероиди. За лечение на вирусната инфекция се използва зидовудин и интерферон алфа.
Прогнозата при отделните пациенти се определя в зависимост от типа на заболяването, терапевтичният отговор към проведеното лечение и състоянието на пациента. Необходимо е продължително активно проследяване, дори и на пациентите в ремисия.
Симптоми и признаци при Т-клетъчна левкемия при възрастни МКБ C91.5
- Повръщане
- Главоболие
- Коремна болка
- Умора
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
Коментари към Т-клетъчна левкемия при възрастни МКБ C91.5