Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания на лимфната, кръвотворната и сродните им тъкани Болест на Хочкин Нодуларна склероза

Нодуларна склероза МКБ C81.1

от 07 юли 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Нодуларна склероза МКБ C81.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Коментари

Хочкиновият лимфом е злокачествено заболяване, което започва своето развитие в лимфната система. Класическият вариант на болестта на Хочкин е морфологичният тип нодуларна склероза.

Съставлява около две трети от всички случаи на хочкинов лимфом и се среща предимно в млада възраст, малко по-често при мъжете.

От хистологична гледна точка особено характерни са колагеновите ленти, които обграждат поне един лимфен възел и клетките на Рийд-Щернберг, които са с лакунарен тип морфология, изобилна цитоплазма, ясно изразена клетъчна мембрана и малки нуклеоли.

Етиологията на това заболяване не е точно изяснена, но като рискови фактори се обсъждат имунодефицитните състояния, инфекция с вируса на Epstein-Barr, мъжки пол, генетична предразположеност.

Симптоми и особености на болестта

Отделните форми на болестта на Хочкин показват някои разликичия в своето протичане, като засягат определени групи лимфни възли и водят до различия в клиничното протичане.

Този тип на хочкиновия лимфом засяга предимно медиастинума (средно при около 80 процента от пациентите), много рядко слезката, белия и черния дроб. Клиничните прояви показват известна вариабилност при отделните пациенти, както и в различните възрастови групи, но като цяло показват общ характер.

Болестта се проявява обикновено с някои от следните симптоми:

  • безболезнено подуване на лимфните възли, най-често на шията и подмишницата
  • обрив, сърбеж
  • палпируема медиастинална маса
  • изпотяване през нощта
  • намаляване на телесната маса
  • треска

Тежестта на симптомите варира при отделните пациенти, като при някои проявите или само някои от тях са в лека степен проявени, докато при други са налице всички гореизброени симптоми, често и с допълнителни общи прояви.

Обикновено симптомите се развиват в рамките на няколко седмици до няколко месеца, като ранното консултиране със специалист значително подобрява диагнозата и терапевтичните възможности, тъй като пзоволява ранно откриване на заболяването.

В зависимост от степента на разпространение и засягане на една или повече групи лимфни възли хочкиновите лимфоми се класифицират в няколко отделни стадия. Заболяването има четири стадия:

  • първи: за първия е характерно засягане на една група лимфни възли и изключително добра прогноза във връзка с добрите терапевтични възможности
  • втори: при втория има ангажиране на повече от една групи лимфни възли, но от едната страна диафрагмата, което също е относително добър прогностичен белег и показва, че заболяването не е значително прогресирало
  • трети: трети стадий се характеризира с ангажиране на групи лимфни възли от двете страни на диафрагмата, което насочва към значителна прогресия и разпространение на болестта
  • четвърти: при четвърти стадий се наблюдава засягане и на други органи, извън лимфната система, като терапевтичните опции са значително ограничени и прогнозата при много от пациентите е неблагоприятна

С напредването на болестта и обхващането на много и различни групи лимфни възли, се повишава и рискът от развитие на различни по вид усложнения, свързани с болестта, като сред най-сериозните са увреждане на слезката и черния дроб.

Поставяне на диагнозата

За поставяне на диагнозата при болест на Хочкин тип нодуларна склероза е необходимо провеждането на комплексни изследвания и индивидуален подход с отдлентие пациенти.

Диагностиката на тази неоплазма се базира на данните от проведените клинико-лабораторни и инструментални изследвания. Анамнезата на пациента обикновено е със слабо информативен характер, но може да помогне за уточняване давността на проявите и наличието на някои подлежащи рискови фактори. При физикалния преглед е възможно палпиране на увеличен лимфен възел, което в комбинация с лабораторните изследвания насочва към неопластично заболяване. Лабораторната диагностика е с изключително високо информативно значение и заема централно място в диагностиката на лимфомите като цяло.

Образните изследвания дават подробна информация относно точното разположение, големината и броя на засегнатите лимфни възли, както и засягането на други органи и наличието и локализацията на различните по вид органни поражения. Биопсията на лимфен възел и хистологичното изследване на тъканта са с особено висока диагностична стойност и подпомагат типизирането и морфологичното категоризиране на болестта, различаването на отдлените форми на болестта на Хочкин.

Диференциалната диагноза изисква изключване на неходжкинов лимфом, другите морфологични типове на болестта на Хочкин и засягане на лимфната система от заболявания с възпалителен или автоимунен характер.

Лечение при болест на Хочкин тип нодуларна склероза

Лечението на хочкиновия лимфом, тип нодуларна склероза, е в зависимост от стадия на заболяването. В началните стадии се извършва хирургично отстраняване на засегнатите структури и провеждане на лъчетерапия, които обикновено са достатъчни и показват изключително висока ефективност.

В напредналите стадии се налага провеждане на химиотерапевтични курсове с утвърдени за това заболяване схеми и дозов режим. При необходимост и по преценка на лекуващия лекар и в напредналите стадии може да се наложи оперативна намеса, която в много от случаите показва симптоматичен характер и се назначава за облекчаване на някои от проявите на болестта (например компресивни и обструктивни прояви в резултат от значително увеличените размери ан определени лимфни структури).

Препоръчително е редовно проследяване на пациентите (лабораторна и образна диагностика) и повишено внимание за възникване на рецидиви.

Прогнозата при болест на Хочкин тип нодуларна скелроза се орпеделя индивидуално, като с най-голяма прогностична стойност и значение е ранното диагностициране на болестта с минимално ангажиране на лимфните възли и добър терапевтичен отговор към приложените лечебни схеми.

4.3/5 17 оценки

Симптоми и признаци при Нодуларна склероза МКБ C81.1

  • Усещане за отпадналост
  • Затруднено дишане
  • Загуба на тегло
  • Анемия
  • Сухи свиркащи хрипове
  • Пожълтяване на кожата и очите
Всички

Лечение на Нодуларна склероза МКБ C81.1

  • Трансплантация на костен мозък
  • Химиотерапия
  • Хирургично лечение

Коментари към Нодуларна склероза МКБ C81.1

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Георги  
    на 12 September 2022 в 20:49
    Виждат се множество паразити, обезпаразитявайте се иначе паразитите ще ви убият
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Популярни въпроси и отговори за множествената склероза

преди 4477 дни, 19 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 18 часа и 58 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 9 часа и 58 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 10 часа и 10 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 10 часа и 17 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival