Злокачествени новообразувания на мъжките полови органи МКБ C60-C63

Анатомично мъжката полова система е съставена от тестиси (testis), разположени в скротум (scrotum), семепровод (ductus deferencs), семенни мехурчета (vesiculae seminales), простатна жлеза (prostata), уретра и мъжки полов член (penis). Мъжките полови органи се разделят на външни и вътрешни. Към външните полови органи се отнасят пениса и тестисите, а вътрешните (семепровод, семенни мехурчета, простатна жлеза) се разполага в кухината на малкия таз.
Основните функции на тестисите са геметогенна (образуване на полови клетки - сперматозоиди) и инкреторна (синтез и секреция на тестостерон). Мъжкият полов член е копулативен орган. В долната част на тялото на пениса преминава пикочния канал (уретра) - част и от отделителната система.
Подробна информация за анатомично устройство на мъжка полова система може да прочетете при:
Злокачествени новообразувания на мъжките полови органи са образувания със злокачествен характер, с локализирано огнище (първично или вторично) в мъжки полови органи.
Етиологията на туморите в повечето случаи е идиопатична (не установена). Предразполагащи фактори могат да бъдат честите възпалителни процеси в областта на половите органи, травми, инфекция с онкогенни щамове на човешки папиломен вирус (HPV), диабет, продължително въздействие на различни химични, хормонални и инфекциозно-възпалителни фактори, възраст над 60 години, лоша лична хигиена, употреба на тютюневи изделия и др.
Малигнените тумори на пениса възникват от препуциум, кожа и тяло на пениса, гланс пенис (главичката на пениса). Основните симптоми при засягане на мъжкия полов член от туморен процес са: поява подутина в областта на тялото на пениса, незарастваща раничка по кожата или главичката на пениса, фимоза, отделяне на секрет от външния отвор на уретрата, лимфаденопатия на регионални лимфни възли.
Подробна информация за злокачествени тумори, възникващи от мъжки полов член може да прочетете при:
Простатната жлеза се засяга от злокачествени процеси предимно във възрастта между 60 и 70 години. Най-честият хистологичен вариант на рака на простатата е аденокарциномът (95%), по-рядко се откриват недиференциран и спиноцелуларен карцином.
Симптомите на заболяването се определят от клиничния стадии на злокачествения процес. В началото симптоми могат да липсват, да са дискретно проявени или заболяването да се манифестира с метастази в кости, бели дробове, черен дроб. Най-чести симптоми са дизурия (често и затруднено уриниране), чувство за неизпразнен пикочен мехур, позиви за уриниране през нощта, хематурия (кръв в урината), импотентност. Появата на болка е по-късен симптом и настъпва при прорастване на тумора в заобикалящите простатната жлеза тъкани и нерви.
Подробна информация за рак на простатна жлеза може да прочетете при:
В рубриката злокачествени новообразувания на мъжките полови органи се отнасят и малигномите на тестисите. Те са редки и съставляват 2-3% от злокачествените неоплазии на урогениталния тракт при мъжа. Най-често се засяга възрастта между 20-40 години. Патоморфологично туморите на тестиса се разделят на герминативни 97% и негерминативни 3%.
Клиничната картина в началото на туморното заболяване е оскъдна. При 60-80% от пациентите първият симптом е увеличаване на обем на тестиса. При палпация (опипване) обикновено тестисът не е болезнен с неравна (възловидна) повърхност. Болката се среща в случаите, когато са увеличени размерите на тестиса или когато злокачествения процес прораства в околните тъкани.
Подробна информация малигнени тумори на тестиса може да прочетете при:
Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на мъжките полови органи включва тумори със злокачествен характер, възникващи от епидидим (надсеменник), семенна връв, скротум, семенно мехурче и туника вагиналис.
Подробна информация за малигноми на други и неуточнени части на мъжки полови органи може да прочетете при:
Коментари към Злокачествени новообразувания на мъжките полови органи МКБ C60-C63