Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на кожата Злокачествен меланом на кожата Злокачествен меланом на тялото

Злокачествен меланом на тялото МКБ C43.5

от 12 сеп 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Злокачествен меланом на тялото МКБ C43.5 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

Малигненият кожен меланом представлява злокачествен тумор, произхождащ от епидермалните меланин синтезиращи клетки - меланоцити. Заболяването се нарежда на осмо място по честота сред злокачествените новообразувания в Съединените щати и бележи значителен ръст през последните няколко десетилетия. Броят на новозаболелите в САЩ през 2008 г. е 62000 души. В световен мащаб меланомът съставлява 5% от всички ракови заболявания при мъжете и 6% при жените. За България средната годишна заболеваемост е 3,5 на 100 хил. души и също показва тенденция за увеличение.

В рубриката злокачествен меланом на тялото са включени меланоми, възникващи от кожата на торса (коремна, подмишнична, гръбна, гръдна, интерскапуларна, глутеалната, слабина, пъпна области); анални ръб и кожа; перианална кожа; кожа на млечната жлеза.

Етиологията на заболяването не е напълно изяснена. Доклади от епидемиологични проучвания демонстрират ролята на генетичната предиспозиция и продължителното излагането на слънце с развитието на кожен меланом.

Установени са редица рискови фактори, по-важни, от които са:

  • ултравиолетова радиация - продължително излагане на слънце (работа на открито, някои спортове, живущи на голяма надморска височина), чести слънчеви изгаряния (особено в детска възраст), прекомерно използване на солариумна апаратура за придобиване на тен;
  • светла кожа (фототип I и II);
  • вродена предиспозиция към развитие на кожен меланом - фамилен малигнен меланом (10% от всички случаи на меланом), близки родственици с анамнеза за меланом;
  • наличие на диспластични невуси (над 5) или голям брой доброкачествени бенки (над 50);
  • експозиция на химикали, които могат да причинят рак, като арсен, въглищен катран и креозот;
  • състояния, водещи до супресия на имунната система - СПИН, някои левкемии, имуносупресивна терапия при трансплантирани пациенти и автоимунни заболявания.

Различават се три основни клинико-морфологични типа на злокачествен меланом на тялото:

  • повърхностно разпространяващ се меланом (superficial spreading melanoma);
  • нодуларен меланом (nodular melanoma);
  • лентиго малигна меланом.

Повърхностно разпространяващият се меланом е най-честата форма на меланом на кожата на тялото (приблизително 70% от всички случаи). Както подсказва името му, той се разпространява по протежение на епидермиса (хоризонтална фаза на растеж) за период от месеци или години, преди да проникне в по-дълбоките слоеве на кожата. Най-често се развива от съществуващи диспластични невуси под формата на плоски или леко надигнати лезии, с кафява пигментация и неправилни граници. Характерно е, че през тази фаза кожната лезия постепенно нараства в радиална посока, като често се наблюдават вариации в пигментацията. Трансформирането във вертикална фаза на нарастване се демонстрира с формиране на надигнат възел, който кърви или секретира серозна течност. Най-ранният белег на нововъзникващ повърхностно разпространяващ се меланом е потъмняване в определен участък на съществуващ невус или появата на пигментирана кожна лезия от незасегната, нормална кожа.

Нодуларният меланом представлява 15-30% от всички меланоми на тялото. По-често засяга мъжкия пол. Характеризира се с агресивен вертикален растеж, като се разпространява по-бързо и в по-голяма дълбочина, в сравнение с други форми на меланом. Обикновено се презентира под формата на синьо-черен, куполовиден нодул (възел), но 5% от лезиите са с розов или червен цвят. Нодуларна меланом проявява склонност към кървене или се формират улцерации.

Лентиго малигна меланом се среща най-често в областта на главата и шията. От всички злокачествени меланоми на тялото лентиго малигна формата съставлява приблизително 5%. Възниква предимно от участъци на кожата, които се излагат на слънце. Този тип меланом обикновено се развива с години, хоризонталната му фаза на растеж е значително по-дълга от тази на повърхностно разпространяващия се меланом и се нарича лентиго малигна. Възниква под формата на малка, асиметрична, пигментирана макула с неправилни граници, като се установяват вариации в пигментацията (различни нюанси на кафяво). Кожната лезия нараства радиално, запазва своята асиметрия, неправилни граници и цветови вариации. Преминаването във вертикална фаза на туморен растеж се демонстрира с образуването на надигнато възелче, разположено сред пигментирания участък.

Диагнозата на злокачествен меланом на тялото се поставя въз основа на данни от анамнезата, физикалния преглед с цялостен преглед на кожата и инструментален оглед на кожната лезия (дерматоскопия). Назначава се биопсично изследване, като полученият тъканен материал се изследва хистологично. За откриване на метастази в лимфни възли и вътрешни органи се назначават биопсия на лимфни възли, както и рентгенография, ултразвуково изследване на вътрешни органи, КАТ, ЯМР, ПЕТ.

Американската академия по дерматология съставя "ABCD"- правилото за ранно откриване на кожния меланом. То включва: асиметрия на кожната лезия, неправилни или неясни граници, промяна или неравномерна пигментация, диаметър над 5 мм.

Основният метод на лечение на злокачествен меланом на тялото е оперативната ексцизия. Обемът на хирургичната интервенция се определя от дълбочината на туморната инвазия и стадия на туморния процес. При напреднало заболяване хирургичното лечение се комбинира с моно- или полихимиотерапия, имунотерапия и лъчетерапия.

Основните хирургични методи в лечението на кожния меланом са:

Конвенционална ексцизия - стандартна операция за премахване на тумор с пластично затваряне на кожния дефект и изготвяне на траен хистологичен препарат.

MOHS-хирургия - иновативна оперативна интервенция, при която границите на кожната лезия се изследват под микроскопски за остатъчни туморни клетки, като се използва картографиране за правилна ориентация и криохистология (хоризонтално нарязване на замразените тъкани). След микроскопско изследване на изготвените препарати и откриване на остатъчни туморни клетки се извършва повторение на туморната ексцизия до пълно отстраняване на злокачествените клетки.

Пластично-реконструктивни оперативни интервенции за възстановяване на кожен дефект, получен след ексцизия на злокачественото новообразувание.

3.4/5 9 оценки

Симптоми и признаци при Злокачествен меланом на тялото МКБ C43.5

  • Сърбеж на кожата
  • Обрив
  • Кожни мехурчета
  • Зачервяване на кожата
  • Зачервяване на лицето
  • Лющеща се кожа
Всички

Коментари към Злокачествен меланом на тялото МКБ C43.5

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Женя 
    на 01 August 2014 в 22:09
    Mоят мъж е опериран от тази болест ,отстранен е линфен възел под лявата подмишница сега два месеца си ходи на химиотерапия и след втората си химио терапия друг линфен възел му се надува отсрани на лявата шия .Незнам сега какво следва да му правят и незнам дали има надежда за живот .Да живееш с тази болест е истенски ад..До колкото знам лек за тази болест няма .
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кафяви петна по тялото - на какво може да се дължат?

преди 1796 дни, 2 часа и 44 мин.

Помощ, обрив по тялото

преди 2215 дни, 12 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 6 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 7 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 18 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival