Злокачествени новообразувания на кожата МКБ C43-C44
Кожата е най-големият анатомичен орган в човешкото тяло и представлява негова външна обвивка. Изградена е от два основни слоя - епидермис и дерма. Под дермалния слой се разполага хиподерма (подкожие), състояща се предимно от мастна тъкан.
Епидермисът е съставен от многослоен плосък вроговяващ епител, чиято дебелина варира в отделни участъци на тялото. Епидермалният слой има най-голяма дебелина в областта на стъпалата (1,4 мм). Епителните клетки на епидермиса са разположени 5 основни слоя - базален (stratum basale), шипчест (stratum spinosum), зърнест (stratum granulosum), блестящ (stratum lucidum) и рогов (stratum corneum). Клетките, изграждащи епидермиса синтезират белтъка кератин, който има важно значение за осъществяване на защитната функция на този слой, а също така и пигмента меланин, който предпазва подлежащите слоеве на кожата от вредното въздействие на слънчевата радиация (ултравиолетови лъчи).
Дермата се състои предимно от съединителна тъкан. Състои се от два подслоя - папиларен и ретикуларен (мрежест). В нея се разполагат кръвоносни съдове, които доставят хранителни вещества и кислород до клетките на епидермиса, и отстраняват отпадните продукти на клетъчния метаболизъм. В дермата завършват нервни окончания (рецептори), осигуряващи повърхностната сетивност.
Подробна информация за анатомично устройство на кожа и кожни придатъци може да прочете при:
Злокачествени новообразувания на кожата представлява образувания със злокачествен характер, с локализирано огнище (първично или вторично) по кожата.
Основният етиологичен фактор е ултравиолетовата радиация (UV-лъчи) с естествен източник - слънцето, а също така и излагането на изкуствени източници на УВ-лъчи (солариум), като най-голямо значение се отдава на тоталната (акумулирана) доза ултравиолетови лъчи. Други етиологични фактори са хронични възпалителни процеси или преканцерози на кожата, цикатрикси от изгаряне, експозиция на йонизираща радиация, арсенови соли, имуносупресивно лечение и др.
Хистологичните форми на рака на кожата са основно три: базалноклетъчен карцином (БКК), плоскоклетъчен карцином (ПКК) и малигнен меланом. Съществуват няколко клинични форми на базалноклетъчния карцином. Ранните лезии на базалноклетъчния карцином (нодуло-улцеративната форма) представляват леко надигнати, с окръглена форма участъци, с полупрозрачен изгледа, покрити с тънък слой епидермис, през който прозират малки кръвоносни съдове на повърхността. По-рядко се установява еритемна перловидна плакичка или повърхностна малка улцерация (язвичка).
Плоскоклетъчният карцином възниква често върху преканцерозна лезия като червена плака или възловидна лезия с рогова коричка, кървяща лесно при допир или нараняване.
Злокачественият меланом представляват надигнати асиметрични кожна лезия с неправилни очертания и тъмна пигментация, често с размери по-големи от 6 мм в диаметър.
Диагнозата на злокачествените тумори на кожата се основава на данни от физикалния преглед (оглед на кожната лезия) и биопсия на тумора с хистологично изследване на получения тъканен материал.
Лечението на кожните тумори се определя от хистологичния вариант на тумора, стадия на развитие, локализацията на малигнения процес, възрастта на пациента. Основните методи на лечение включват:
кюретаж и електрокоагулация;
- хирургична ексцизия;
- лъчетерапия;
- криотерапия;
- химическа деструкция;
- химиотерапия;
- фотодинамична терапия и др.
Подробна информация за злокачествени новообразувания на кожата може да прочетете при:
Видове Злокачествени новообразувания на кожата МКБ C43-C44
Симптоми и признаци при Злокачествени новообразувания на кожата МКБ C43-C44
- Кожна лезия подобна на белег
- Лющеща се кожна лезия
- Твърд кожен възел
- Червеникави лезии по кожата
- Грапава кожна лезия
- Кожни лезии с телесен цвят
Коментари към Злокачествени новообразувания на кожата МКБ C43-C44