Злокачествено новообразувание на черен дроб, неуточнено МКБ C22.9
Злокачествените новообразувания (рак) на черния дроб представляват злокачествени тумори, които възникват първично в паренхима на черния дроб или интрахепаталната каналикуларна жлъчна система. Ракът на черния дроб не трябва да се бърка с чернодробните метастази, които представляват тумори, произхождащи от други тъкани и органи на тялото с вторична локализация в черния дроб.
Най-честият злокачествен първичен рак на черния дроб е хепатоцелуларният карцином (също наречен хепатом, което е погрешно название, тъй като аденомите обикновено са доброкачествени). По-редки първични форми на злокачествен тумор на черния дроб включват: холангиокарцином, смесени тумори, тумори с мезенхимален произход, саркоми и хепатобластом - рядък злокачествен тумор при деца.
Повечето случаи на злокачествено новообразувание на черен дроб, неуточнено са метастази от други тумори, първично локализирани в стомашно-чревния тракт (като рак на дебелото черво, карциноидни тумори на тънките черва и апендикса), но също така и от рак на гърдата, яйчниците, белия дроб, бъбреците, простатата и др.
Чернодробните тумори се откриват с медицинско оборудване за образна диагностика (често случайно) или се представят симптоматично като туморна маса в коремна, тъпа коремна болка, жълтеница, гадене, загуба на апетит, немотивирана загуба на тегло или дисфункция на черния дроб. Често в началните стадии на туморното развитие не се установяват е характерни симптоми и тумора не дават оплаквания. Най-често болните се оплакват от чувство на разпъване, тежест и тъпи болки в дясното подребрие, безапетитие, лесна уморяемост, отпадналост. Появата на задух, дължащ се на притискане или прорастване в диафрагмата, както и на белодробни метастази, жълтеница (умерено изразена), хепатомегалия (увеличен черен дроб), палпиращ се тумор, асцит, и анемия са израз на авансирал тумор.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на черен дроб, неуточнено се основава на данни от следните изследвания:
- лабораторни изследвания - биохимичните и хематологични изследвания са насочени към определяне на функционалното състояние на черния дроб;
- алфа-фетопротеин (АФП) се използва за диагноза и скрининг при болни с цироза и първичен ХЦК;
- ехография и КТ (компютърна томография);
- ядрено-магнитен резонанс;
- ангиография;
- тънкоиглена аспирационна биопсия под ехографски контрол;
- лапароскопия с чернодробна биопсия;
- хистологично определяне на вида на тумора;
- интраоперативна ехография.
Лечението на злокачествено новообразувание на черен дроб, неуточнено се определя от стадия на туморния процес, големината и разпространеността на тумора, хистологичния вариант на тумора и общото състояние на пациента. Принципното лечение е предимно хирургично - чернодробна резекция. Осъществява се парциална резекция или хемихепатектоми. За съжаление оперативното лечение е възможно при много малка част от болните (по-малко от 10%). Често туморите са нерезектабилни, тъй като при поставяне на диагнозата са обхванали двата чернодробни дяла, установено е екстрачернодробно туморно разпространение, ангажиране на регионалните лимфни възли. Пациентите с мултифокални (многоогнищни) тумори без видими екстрахепатални метастази са кандидати за чернодробна трансплантация. Химиотерапията и лъчелечението се прилагат предимно като палиативно лечение.
Симптоми и признаци при Злокачествено новообразувание на черен дроб, неуточнено МКБ C22.9
- Загуба на тегло
- Загуба на апетит
- Пожълтяване на кожата и очите
- Асцит
- Сърбеж
- Уголемен и твърд черен дроб
Коментари към Злокачествено новообразувание на черен дроб, неуточнено МКБ C22.9