Последици от инфекциозни и паразитни болести МКБ B90-B94
Рубриката последици от инфекциозни и паразитни болести включва остатъчните явления, усложненията и последствията от различни заболявания, причинени от микроорганизми.
Наблюдават се различни нарушения в зависимост от:
- причинителя, бактериален или вирусен и неговите патогенност, вирулентност и имуногенност
- локализацията на инфекцията
- възрастта и общото състояние на пациента
- наличието на придружаващи заболявания
- прием на имуносупресиращи медикаменти
- алкохолизъм, тютюнопушене, прием на наркотични средства
- социално-икономически статус и ниво на здравна култура
Късните последици от туберкулоза засягат различни органи и системи в зависимост от първичното и вторичните огнища на инфекцията.
Причинителят Mycobacterium tuberculosis е Грам положителна пръчица и се характеризира с висока резистентност и киселинноустойчивост.
Първичното огнище на процеса обикновено се развива в белите дробове и се разпространява с кръвоносната и лимфната система, също и по съседство.
Късните последици, засягащи дихателната система, включват развитие на ателектаза, бронхиектазии, пневмоторакс, сраствания, съдови увреждания.
При ангажиране от инфекциозния процес на централната нервна система като късни последици се наблюдават симптоматична епилепсия, психични и когнитивни нарушения, остатъчна огнищна симптоматика.
Една от най-честите екстрапулмонални локализации на туберкулозната инфекция е в бъбреците, като често впоследствие се засягат и уретерите и пикочния мехур.
Най-сериозното усложнение, в резултат на туберкулозната инфекция на отделителната система е развитието на терминална бъбречна недостатъчност.
При засягане на костите и ставите като остатъчни явления се наблюдават различни костни деформации, артрит, спондилит, гръбначно изкривяване.
Ангажирането на кожата води до развитие на трайни деформиращи последствия на дермата, която е с нарушен строеж и функционална цялост.
Късните последици от полиомиелит включват постоянна умора и слабост, миалгия, артралгия, затруднено дишане, остатъчни парези, остеопатия, мускулна атрофия и други.
Възможно е развитие на ретенция на урината, постполиомиелитен синдром и затруднения в извършването на ежедневните дейности.
Развиват се в резултат на прекарана инфекция. Причинител е Poliovirus hominis, малък РНК вирус от семейство Picornaviridae.
В зависимост от протичането се различават апаралитични и паралитични форми. Апаралитичните форми биват инапарентна, абортивна и менингеална, като с особено голямо епидемиологично значение са инапарентните форми, при които пациентите представляват активни заразоносители без изява на клинична симптоматика.
Паралитичните форми биват спинална, понтинна, булбарна и смесена, в зависимост от локализацията на процеса.
С най-висок леталитет е булбарната форма, при която може да се засегнат дихателния и сърдечно-съдовия център. Различните парези и парализи много често имат остатъчен характер и се наблюдават различни увреждания в дългосрочен план.
След инфекция с морфологично сходния на туберкулозния бактерий Mycobacterium leprae се развива проказа, наричана още лепра и болест на Hansen.
Късните последици от лепра са изключително сериозни и могат да доведат до преждевременен летален изход.
Наблюдават се поражения по кожата и периферните нерви, под формата на обезобразяващи и деформиращи рани по кожата, алопеция, парези и парализи, спонтанна ампутация на пръсти или цели крайници, загуба на сетивност и хронична мускулна слабост.
Инфекцията протича по различен начин, в зависимост от имунологичния статус на пациента. При съхранен имунитет се развива туберкулоидната форма, протичаща с обрив, намалена сетивност и полиневрит.
При слаб клетъчен имунен отговор се развива лепроматозната форма, която се характеризира с агресивно протичане и неблагоприятна прогноза.
Късните последици от други и неуточнени инфекциозни и паразитни болести включват усложненията и последствията след трахома, вирусен енцефалит, вирусен хепатит и други уточнени и неуточнени инфекциозни и паразитни болести.
Трахомата е инфекциозно заболяване на конюнктивата, с причинител Chlamydia trachomatis, и е една от най-честите причини за слепота в световен мащаб.
Късни последици от трахома са развитието на глаукома, дакриоцистит, ксероза, роговични язви, гноен каналикулит, цикатрициален ентропион.
Вирусният енцефалит се характеризира с широка гама етиологични агенти, представители на различни семейства.
Късни последици от вирусен енцефалит са нарушенията в когнитивните функции, постенцефалитен паркинсонизъм, екстрапирамидни нарушения, епилепсия, увреждане на различни черепно-мозъчни нерви, постенцефалитен синдром.
Вирусният хепатит се причинява от няколко различни вируса и протича с тежки нарушения в нормалната функция на черния дроб.
Късни последици от вирусен хепатит са развитието на хепатоцелуларен карцином, фиброза и цироза на черния дроб, чернодробна недостатъчност и характерните за нея енцефалопатия и портална хипертония.
Диагностицирането на различните последици от инфекциозни и паразитни болести се основава на анамнестичните данни за прекарана в миналото инфекция, клиничната симптоматика, лабораторните, образните и инструментални изследвания.
С особено висока информативна стойност са компютърната томография и ядрено-магнитният резонанс на засегнатите органи, тъй като тяхната висока разделителна способност позволява откриване на точната локализация на процеса.
Лечението на последствията от инфекциозните заболявания е комплексно и включва медикаментозна и хирургична терапия, физикална терапия и рехабилитация.
В зависимост от състоянието лекарствените средства се прилагат локално или системно. Хирургичната терапия има за цел възстановяване на нормалната структурна и функционална цялост на съответните органи.
Важно значение в профилактиката на някои от тези заболявания има имунизирането със създадените ваксини.
Подробности може да прочетете на:
Коментари към Последици от инфекциозни и паразитни болести МКБ B90-B94