Гастроинтестинална мукормикоза МКБ B46.2
Заразяването с гъбичките, представители на разред Mucorales със специфична локализация в храносмилателната система, води до така наречената гастроинтестинална мукормикоза (зигомикоза).
Най-често изолираните етиологични агенти са род Rhizopus, род Cunninghamella и род Mucor. Много по-рядко заболяване на стомашно-чревния тракт предизвикват гъбичките от род Apophysomyces, род Rhizomucor и род Saksenaea.
Причинителите на инфекцията са широко разпространени в природата, като се откриват в почвата, гниещи растения и хранителни продукти.
Човек се заразява в най-честия случай по въздушно-капков път, след инхалиране на спори на гъбичките, но при тази форма на болестта относително често заразяването се реализира след поглъщане на причинителите и попадането им в интестиналния тракт.
Въпреки повсеместното разпространение на причинителите и ежедневната експозиция на хората, заболяване се развива рядко, само при определени благоприятни за гъбичките фактори.
Главните предразполагащи благоприятното развитие на гъбичките в организма фактори са наличието на неутропения и хипергликемия и свързаните с тях състояния, като например:
- захарен диабет, особено неконтролиран и с развитие на кетоацидоза
- имунодефицитни заболявания, като например СПИН
- злокачествени заболявания на лимфопролиферативните тъкани
- опортюнистични инфекции с херпесни вируси
- недохранване и тежка малнутриция
- продължително имуносупресивно лечение с химиотерапевтици, кортикостероиди или антибиотици
Засягат се в еднаква степен представителите на всички възрастови групи, като не се описват големи различия по отношение на етническа принадлежност и пол.
В последните няколко десетилетия се наблюдава покачване на честотата на инфекцията, което е свързано с нарастването на броя лица с имунодефицитни заболявания.
Инкубационният период или времето от заразяването до проявата на първите клинични симптоми, е с различна продължителност при отделните пациенти и трудно може да се определи.
Клиничната картина е нехарактерна, с развитие на обща симптоматика, което значително затруднява поставянето на своевременна диагноза.
При голяма част от пациентите се наблюдават някои от следните признаци:
- болка и дискомфорт в корема
- колики
- гадене и повръщане
- диспепсия
- запек или диария
- повишение на телесната температура
- общо неразположение, слабост и лесна уморяемост
При малък процент от заразените лица се открива кръв и слуз в изпражненията, което е знак за бърза прогресия на болестта, тежки некротични поражения и неблагоприятна прогноза.
Наблюдава се обостряне на основното подлежащо заболяване, с висок риск от развитие на тежки усложнения, като например чревна перфорация, перитонит, сепсис.
Основните заболявания, с които се прави диференциална диагноза, са аспергилоза, антракс, нокардиоза, тромбемболия, перитонит.
Диагностицирането на болестта се основа на многобройни изследвания с клиничен, параклиничен, микробиологичен и образен характер.
Анамнезата и физикалните находки при голяма част от пациентите са общи, нехарактерни и не насочват към болестта.
Лабораторните показатели често показват промяна на чернодробните ензими, нивата на белите и червените кръвни клетки.
Микробиологичната диагноза е трудна, тъй като липсват биомаркери за дефинитивно изолиране на причинителите.
С висока информативна стойност са данните от хистологичното изследване, като за целта е необходим материал от засегнатите структури, получен чрез биопсия.
За локализиране на процеса и определяне на тежестта на пораженията се прилагат компютърна томография и по-рядко ядрено-магнитен резонанс.
Терапията на пациентите с гастроинтестинална мукормикоза е комплексна и включва хирургична резекция на засегнатите от процеса тъкани в комбинация с медикаментозно лечение.
Прилагат се противогъбични средства от различни фармакологични групи, като с доказана ефективност е препаратът амфотерицин В, представляващ полиенов антибиотик с изключително широк спектър.
Необходима е и симптоматична терапия, корекция на електролитните нарушения и кетоацидозата.
Прогнозата се определя в зависимост от тежестта на микотичната инфекция, общия здравословен статус на пациента и терапевтичния отговор спрямо приложеното лечение.
Коментари към Гастроинтестинална мукормикоза МКБ B46.2