Хистоплазмоза капсулати, неуточнена МКБ B39.4
При инфекция с хистоплазмоза капсулати, неуточнена, наричана още Американска хистоплазмоза, се касае за микотично заболяване на организма с неопределена локализация.
Специфичните етиологични причинители са представители от вида Histoplasma capsulati, които представляват диморфни гъбички. Съществуват като сапрофити в почвата и като паразити при попадане в човешкия организъм.
Особено благоприятни за развитието им в почвата условия са наличието на висока влага и достатъчно органични субстанции. Такива са почвените среди, в непосредствена близост до пещери, водоеми, строителни обекти.
Ендемични области са описани в умерените географски райони в Азия, Африка, Европа, САЩ.
Болестта засяга предимно представителите на крайните възрастови групи (ранна детска и старческа възраст), поради намалената активност на имунните им защитни механизми.
Не се наблюдават различия в честотата по отношение на пол и етническа принадлежност.
Заразяването на хората се осъществява предимно по алиментарен път, след консумация на контаминирани с почва нискостеблени плодове и зеленчуци, замърсена вода, при ниска лична хигиена.
Възможно е заразяване и по въздушно-капков път в ендемичните райони, тъй като спорите на гъбичките се пренасят с въздушните течения.
От заразяването до изявата на първите клинични признаци (така нареченият инкубационен период) са необходими средно една до две седмици.
Над 90 % от заразените лица не развиват никакви признаци на болестта и при тях състоянието протича безсимптомно.
Клинична симптоматика се развива обикновено при имуносупресираните лица, като тежестта на болестта зависи от степента на инвазия и общото състояние на макроорганизма.
Рискова група са пациентите с придобит или вроден имунен дефицит, след продължителна антибиотична или кортикостероидна терапия, както и след трансплантация на солидни органи.
При тях заболяването протича с различни клинични прояви, като най-често се наблюдават някои от следните:
- фебрилитет
- слабост и общо неразположение
- главоболие и световъртеж
- болка в гърдите
- дискомфорт в коремната област и диспептични нарушения
- затруднено дишане и кашлица
- наличие на слуз и кръв в храчките
- увеличение на регионалните лимфни възли
- хепатоспленомегалия (увеличение на слезката и черния дроб)
- полиморфни кожни лезии
При американската хистоплазмоза симптоматиката често е неспецифична и протича като тежко грипоподобно състояние, придружено с ангажиране на кожата, сърдечно-съдовата система и различна по тежест неврологична симптоматика.
При малка част от пациентите са налице ревматологични промени, енцефалит или менингит, зрителни нарушения, перикардит, плеврален излив.
В ендемичните райони е особено важно разграничаването на състоянието от други, протичащи идентично заболявания, като например туберкулоза, саркоидоза, кокцидиоидомикоза, аспергилоза, злокачествени новообразувания на лимфната, кръвотворната и сродните им тъкани, някои малигнени неоплазми на белия дроб.
За поставяне на диагнозата при хистоплазмоза капсулати, неуточнена, е необходимо анализиране на информацията, получена от:
- разпит на болния: епидемиологичната анамнеза за посещение или престой в ендемичен район, както и данните за наличие на подлежащ имунен дефицит, вследствие на друго заболяване, насочват към болестта
- физикален преглед: находките от прегледа на болния рядко са особено информативни, тъй като са неспецифични
- лабораторни показатели: при голяма част от пациентите се наблюдава развитие на различен по тежест анемичен синдром, тромбоцитопения, повишение на лактат дехидрогеназата и алкалната фосфатаза
- микробиологични изследвания: за потвърждение на диагнозата е необходимо изолиране на причинителя, като за целта се използва материал от кръв, храчка и други телесни и тъканни течности
- образна диагностика: за установяване на точната локализация на уврежданията се извършва рентгенография, ехокардиография, компютърна томография
Терапията при симптоматичните пациенти с Американска хистоплазмоза включва продължителен прием на противогъбични средства, главно азоли и амфотерицин В, в комбинация със симптоматични препарати. При тежките състояния при необходимост се включват и кортикостероиди.
Прогнозата обикновено е благоприятна, като главен прогностичен фактор е здравословното състояние на пациента и степента на инвазия с Histoplasma capsulatum.
Коментари към Хистоплазмоза капсулати, неуточнена МКБ B39.4