Разноцветен лишей МКБ B36.0
Разноцветният лишей е повърхностна питироспороза, която засяга роговия слой на епидермиса и протича с петнисти разноцветни обриви.
Заболяването се причинява от Pityrosporum ovale (Malessezia furfur), своеобразен микотичен вид, който е сапрофит по кожата.
Придобиват патогенни свойства под влияние на различни фактори:
- висока околна температура
- повишена влажност
- изпотяване
- продължителна имуносупресия
- захарен диабет
Предполага се, че съществуват и някои генетични фактори, като например липса на ундециленова киселина в потта, която има антибактериални и антимикотични свойства. Често се наблюдават фамилни случаи на заболяването. Генетична предиспозиция се описва при около една пета от заболелите лица.
От разноцветен лишей боледуват предимно лица в млада и активна възраст. При малки деца и във възрастта след 50 години състоянието се наблюдава изключително рядко. Не се наблюдават различия в честотата на засягане между представителите на двата пола, както и по отношение на расовата принадлежност.
Обривите обикновено се разполагат по шията, раменете и туловището, по-рядко по корема, крайниците и окосмената част на главата. Изключително рядко се засягат кожни участъци по лицето и гърба на китките.
Появяват се малки кръгловати макули с диаметър два до пет милиметра, разположени предимно около космените фоликули, които постепенно нарастват, сливат се и могат да обхванат големи участъци от тялото.
Цветът им варира от жълто-кафяв до тъмнокафяв (така нареченият жълт лишей), покрити са с много фини сквами, след остъргването на които се получава влажна повърхност.
Много често след излагане на слънце или облъчване с изкуствена ултравиолетова светлина се наблюдава ахромия на мястото на поражението.
Жълтата микоза (Tinea flava) е повърхностна микоза, появяваща се по трункуса и проксималната част на крайниците. Обикновено има неправилна форма, може да се придружава от сърбеж и обикновено се появява при повишаване на телесната температура.
При засягане на космените фоликули, състоянието трудно може да бъде разграничено от бактериален фоликулит.
За поставяне на диагнозата при разноцветен лишей е необходимо провеждане на микроскопско изследване на остъргани сквами от плаките. Петната след намазване с йодна тинктура се оцветяват интензивно.
Диференциална диагноза на разноцветния лишей се прави със следните заболявания, протичащи идентично:
- розов лишей
- вторичен макулозен сифилис
- витилиго (ахроматичните форми)
- себореен дерматит
- еритразма
Лечението при разноцветния лишей се провежда с антимикотични препарати, приложени локално под формата на маз, гел, крем, лосион. Предпочитат се средства, съдържащи салицилова и бензоена киселина. Имидазоловите производни също показват добър ефект след локално третиране на засегнатите участъци.
Повече за разноцветен лишей може да намерите в здравен проглем Гъбички:
Състоянието има доброкачествено протичане, благоприятна прогноза и изключително рядко настъпват усложнения. Тъй като причинителите са част от нормалната кожна флора, заболяването има повишена склонност към рецидивиране.
Симптоми и признаци при Разноцветен лишей МКБ B36.0
- Сърбеж на кожата
- Прекомерно изпотяване
- Обрив
- Потъмняване на кожата
- Мазна кожа
- По-светли или бели петна по кожата
Коментари към Разноцветен лишей МКБ B36.0