Други вирусни инфекции с неуточнена локализация МКБ B34.8
Към рубриката други вирусни инфекции с неуточнена локализация се включват заболявания, причинени от представителите на риновирусите.
Те са част от относително голямото семейство Picornaviridae, като са идентифицирани над сто различни серотипа, които в зависимост от тяхната специфичност към отделни рецептори са категоризирани в няколко основни групи.
Риновирусната инфекция е заболяване, което поразява целогодишно, като най-много случаи се наблюдават през ранната пролет и есента.
Боледуват в еднаква степен представителите на различните възрастови групи, без съществени различия между отделните полове и раси.
Инфекцията принадлежи към групата на въздушно-капковите заболявания, тъй като основният механизъм на предаване на заразата е чрез инхалиране на аерозолни частици.
Възможно е заразяване и по контактен път при наличие на ниска лична хигиена и често докосване на очите и носа с мръсни ръце.
Вирусните агенти се прикрепват към клетките на носната лигавица, по-рядко ангажират конюнктивата.
Важна особеност е необходимостта от продължителна експозиция за заразяване, като краткосрочният контакт със заразени лица не се свързва с висок риск.
Множество фактори повишават възможността от развитие на инфекция, дори при краткосрочен контакт, като най-честите са следните:
- ниска лична и битова хигиена
- слаба индивидуална имунологична резистентност
- тютюнопушене
- често докосване на носната лигавица или конюнктивата със замърсени ръце
- подлежащи хронични заболявания
- имуносупресия в резултат от неопластични или автоимунни заболявания или свързаната с тях терапия
При голям процент от засегнатите лица инфекцията се ограничава в горните дихателни пътища, но при предразполагащи фактори е възможно засягане и на долните дихателни пътища, синузит, възпаление на средното ухо.
При кърмачета под една година и при възрастни хора с имунен дефицит е възможно развитие на по-тежки усложнения.
При наличие на подлежащи белодробни заболявания се наблюдава тяхното обостряне в резултат от инфекцията с риновируси (обостряне на хронична обструктивна белодробна болест, обостряне на астма).
Инкубационният период (времето от експозицията и заразяването до първите клинични прояви на болестта) е в рамките на два до осем дни, но при някои пациенти може да продължи и повече.
Клиничната картина е характерна и включва раздразнение и сухота на назалната лигавица, болки в гърлото, кашлица, кихане, ринорея (секреция от носа), общо неразположение. Телесната температура се повишава слабо, като се повлиява бързо и ефективно от стандартните антипиретици.
Възможно е засягане на конюнктивата, като в тези случаи се наблюдава зачервяване на очите, повишено сълзене, дискомфорт и дразнене.
Поставянето на диагнозата се основава предимно на данните, получени от разпита и физикалния преглед на пациента. Лабораторните и вирусологичните изследвания са слабо информативни и не се назначават рутинно.
Лечението при други вирусни инфекции с неуточнена локализация е предимно симптоматично. Препоръчва се почивка, подходящ хранителен режим, прием на достатъчно течност. Прилагат се средства за понижаване на температурата (антипиретици), аналгетици (обезболяващи), антихистамини, капки за нос, витаминни добавки.
Профилактиката включва поддържане на висок имунологичен статус (здравословно хранене, подходяща и редовна физическа активност), избягване на контакта с болни хора, контрол върху подлежащите хронични заболявания.
Симптоми и признаци при Други вирусни инфекции с неуточнена локализация МКБ B34.8
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
- Кашлица
- Дразнене в гърлото
- Симптоми на дихателната система
- Грипоподобни симптоми
Коментари към Други вирусни инфекции с неуточнена локализация МКБ B34.8