Вирусна инфекция с неуточнена локализация МКБ B34
Рубриката вирусна инфекция с неуточнена локализация включва заболяванията, причинени от няколко различни групи вирусни агенти, отличаващи се с характерни морфологични особености, разлики в механизма на заразяване и в клиничното протичане.
Вирусите се характеризират с малки размери и наличие на капсулиран генетичен материал (ДНК, РНК).
Причиняват различни по тежест заболявания, някои с изключително леко, дори безсимптомно протичане, други с тежки, фулминантно и агресивно проявление и неблагоприятна прогноза.
Заразяването с вирусите, включени в тази група, се осъществява най-често по въздушно-капков път (при вдишване на вирусните частици), както и по контактен път (при ниска лична хигиена).
Някои от заболяванията се предават и по вертикален механизъм, от заразената майка на новороденото, като могат да причинят усложнения по време на бременността, раждането или следродилния период.
Тежко протичане и повишен риск от развитие на различни усложнения е налице при пациенти с понижен имунитет (в резултат от хронично заболяване, неоплазми, продължителна кортикостероидна или антибиотична терапия), наличие на вредни навици (системна консумация на алкохол, тютюнопушене, непълноценен хранителен режим), предшестваща хирургична интервенция или трансплантация на органи и тъкани.
След проникване на етиологичните агенти в организма на човека те се развиват и след определен интервал от време (известен в медицинската литература като инкубационен период) водят до характерните видими клинични признаци.
Клиничната картина варира при отделните пациенти в зависимост от локализацията на инфекциозния процес, вида на конкретния причинител, общия здравословен статус на пациента, наличието на подлежащи хронични заболявания.
Полиморфни промени и засягане на няколко различни системи са налице при лица с подлежащи рискови фактори, като например възраст (деца под 3 години, възрастни хора над 70 години), имунен дефицит, прием на имуносупресивни средства.
Рубриката включва следните групи заболявания:
- Аденовирусна инфекция, неуточнена: различават се множество форми на болестта, като най-често се засягат горните дихателни пътища (остър фарингит, остра респираторна вироза, атипична пневмония), гастроинтестиналният тракт, очите (фаринго-конюнктивална треска, епидемичен кератоконюнктивит), като обикновено се наблюдава общо неразположение, повишена телесна температура, грипоподобни прояви.
- Ентеровирусна инфекция, неуточнена: тук се включват инфекции, предизвикани от представители на еховирусите и коксакивирусите, като високият контагиозен индекс е честа причина за възникване на малки епидемични огнища в затворени популации. По-често се засяга детската възраст, като клиничната картина включва фебрилитет, стомашно-чревен дискомфорт, обрив и други.
- Коронавирусна инфекция, неуточнена: представителите на това семейство са честа причина за развитие на простудни заболявания и остър респираторен синдром, особено в студените месеци от годината, като често водят и до гастроентерит в детска възраст.
- Парвовирусна инфекция, неуточнена: най-честият причинител на заболяване е парвовирус Б19, като инфекцията често протича с развитие на фебрилно-интоксикационен синдром, характерен обрив и възможни хематологични усложнения, като например развитие на анемия и понижение на хемоглобина и червените кръвни клетки.
- Паповавирусна инфекция, неуточнена: засягат се предимно лица с налична имунна супресия поради различни причини (заболяване, прием на медикаменти, трансплантация), като водят до различни увреждания, ангажиращи кожата, стомашно-чревния тракт, сърдечно-съдовата и нервната система.
- Други вирусни инфекции с неуточнена локализация: тук се включват заболяванията, причинени от представители на риновирусите, като инфекциите обикновено са с леко до умерено тежко протичане и неспецифична, грипоподобна симптоматика, която се овладява ефективно от прием на симптоматични средства.
- Вирусна инфекция, неуточнена
Поставянето на диагнозата се осъществява въз основа на обстоен разпит и преглед на пациента, стандартни лабораторни изследвания, серологични и микробиологични изследвания.
При необходимост и данни за засягане на вътрешните органи е уместно извършването на образна диагностика с цел установяване на локализацията и тежестта на промените. Прилагат се ехография, рентгенография, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Лечението при вирусна инфекция с неуточнена локализация включва приложение на симптоматични средства, антивирусни препарати, интерферон, имуноглобулин, антибиотици при нужда (само при наличие на вторична бактериална инфекция). Симптоматичните средства включват аналгетици за обезболяване, антипиретици за понижаване на температурата, витаминни добавки.
Видове Вирусна инфекция с неуточнена локализация МКБ B34
Симптоми и признаци при Вирусна инфекция с неуточнена локализация МКБ B34
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
- Повишен риск от рак на пикочния мехур
- Бъбречни проблеми след трансплантация
- Хеморагична цистит след трансплантация на костен мозък
- Стеснение на уретери след бъбречна трансплантация
Коментари към Вирусна инфекция с неуточнена локализация МКБ B34