Паповавирусна инфекция, неуточнена МКБ B34.4
Към рубриката паповавирусна инфекция, неуточнена, се включват заболявания, предизвикани от вирусите, принадлежащи към семейство Papovaviridae.
Водят до заболяване по-често при пациенти с изразен имунен дефицит, автоимунни заболявания или лекарствено предизвикана имуносупресия.
Семейството на паповавирусите включва подсемействата на папиломавирусите и полиомавирусите, които се различават по размер, особености в генома и структурната организация, биологични специфики.
Подробности може да намерите на:
Представителите от семейството на паповавирусте причиняват различни по тежест и с различна локализация заболявания както у животните, така и при човек.
Наименованието на семейството е във връзка с три от основните негови представители, а именно:
- папиломавирус при зайците
- полиомавирус при мишки
- вакуолизиращ вирус при човекоподобните маймуни
Паповавирусният агент е лимфотропен и първоначално е изолиран от В-лимфобластна клетъчна линия на африканска зелена маймуна и вирусът е широко разпространен причинител на паповавирусна инфекция сред примати.
Вирусите могат да предизвикат растеж на малигнени (злокачествени) или бенигнени (доброкачествени) новообразувания при техните естествени гостоприемници, както и в изкуствени лабораторни условия.
Някои от вирусите са обект на засилен научен интерес, тъй като играят роля на карциногени и предизвикват злокачествена трансформация.
Други от тях водят до различни по степен увреждания, засягащи кожата, сърдечно-съдовата, дихателната система, централната нервна система.
Клиничната картина е полиморфна, като в зависимост от конкретния причинител, тежестта на симптоматиката, индивидуалната имунологична резистентност и наличието на подлежащи заболявания са възможни различни по тежест признаци.
При диференциалната диагноза е необходимо разграничаване от идентично протичащи заболявания с инфекциозна или неинфекциозна етиология.
Диагностицирането на болестта се извършва въз основа на обстойния анализ от следните методи на изследване:
- разпит на болния: анамнеза за контакт с болни хора
- физикални находки: данните от клиничния преглед и наличните оплаквания могат да насочат към заболяването
- лабораторни изследвания
- микробиологични и вирусологични изследвания
- инструментални изследвания: при необходимост и данни за засягане на вътрешните органи
Лечението при пациенти с паповавирусна инфекция, неуточнена, включва употреба на симптоматични средства и определени противовирусни агенти.
За овладяване на симптоматиката се прилагат аналгетици (обезболяващи средства), антипиретици (средства за понижение на температурата), при необходимост и противовъзпалителни средства, антихистамини и други.
Прогнозата се определя индивидуално в зависимост от общото състояние на болния, терапевтичния отговор, наличието на подлежащи заболявания и влошаващи състоянието фактори.
Коментари към Паповавирусна инфекция, неуточнена МКБ B34.4