Болест, предизвикана от HIV, с прояви на множествени инфекции МКБ B20.7
При болест, предизвикана от HIV, с прояви на множествени инфекции, се наблюдава развитие на повече от една опортюнистична инфекция с бактериален, гъбичен, вирусен или протозоен характер въз основа на потиснатата имунна защита, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит.
ХИВ инфекцията се причинява от РНК вируси (лентивируси, принадлежащи към по-голямото семейство на ретровирусите), които се характеризират и отличават със специфичен строеж, наличие на протеини и ензима РНК-зависима ДНК полимераза.
Източници на болестта са единствено хората, безсимптомните носители на вирусите или развилите клиничната картина на състоянието.
Заразяването с тези ретровируси се осъществява по следните механизми, а именно полов (честа смяна на сексуалните партньори и при незащитен полов контакт), кръвен (контакт с контаминирани медицински инструменти, кръв и кръвни продукти) и вертикален (заразяване на плода от инфектираната бременна жена).
Проникването на вирусните агенти в организма включва засягане на определени клетки, с разположени по повърхността специфични рецептори, каквито са някои от кожните, чернодробните и нервните клетки, лимфоцитите, моноцитите, макрофагите и други.
Уврежданията на тези структури води до полиморфни клинични прояви и прогресивен спад на имунната система.
ХИВ инфекцията преминава клинично през няколко основни фази, като при критичен спад на нивото на имунните клетки е налице благоприятна среда за развитие на различни по тежест и етиология опортюнистични инфекции.
Много често се касае за повече от една инфекция, като причинителите са различни представители на вирусите, гъбичките, бактериите и протозоите.
С намаляването на броя на Т лимфоцитите рискът от развитието на множествени опортюнистични инфекции нараства значително.
Възможно е развитие на някои от следните инфекции:
- бактериални инфекции: микобактериална инфекция, заболяване, причинено от стафилококи, стрептококи, ентерококи, сифилис и други
- вирусни инфекции: вирози, причинени от херпесните вируси, хепатитните вируси, цитомегал вируса и други
- микотични инфекции: гъбични заболявания, като например кандидоза, хистопалзмоза, криптококоза, кокцидиоидомикоза
- протозойни заболявания: пневмоцистоза, токсоплазмоза и други
При генерализиране на опортюнистичните инфекции са възможни тежки усложнения, значително влошаващи състоянието на болния и прогнозата.
С висок риск от неблагоприятно развитие на болестта и леталитет са криптококовият менингит, токсоплазмозата, засягаща централната нервна система, дисеминирането на инфекцията, предизвикана от Pneumocystis carinii и други.
Заболяванията често имат полиморфна клинична картина и водят до полиорганни увреждания.
Възникването на множествени инфекции при пациенти с ХИВ инфекция може да се счита за индикатор за преминаване в терминалната (крайна) фаза на СПИН (синдром на придобита имунна недостатъчност).
Полезна информация може да намерите на:
- раздел Заболявания: Болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV]
- раздел Здравни проблеми: СПИН
Диагнозата се поставя на базата на обстойния анализ на многобройните проведени изследвания. С малка информативна стойност са анамнезата (разпит на болния) и физикалните находки, поради неспецифичните клинични прояви, засягащи редица структури.
С високо диагностично значение са данните от лабораторните, серологичните, микробиологичните и паразитологичните изследвания.
За доказване на ХИВ инфекцията се извършва ХИВ - изследване и СПИН - изследвания, а опортюнистичните инфекции се доказват със съответните методики за изолиране на етиологичните агенти.
Наличието на прояви, говорещи за органни увреждания или увреждане на централната нервна система, е показание за извършване на образни изследвания (в зависимост от конкретния случай се прилагат компютърна томография, рентгенография, ядрено-магнитен резонанс).
Лечението при пациенти с болест, предизвикана от HIV, с прояви на множествени инфекции, включва приложение на антивирусни лекарства за овладяване и забавяне на прогресията на ретровирусната инфекция и препарати, насочени срещу етиологичните агенти, причиняващи подлежащите инфекции.
Използват се антибиотици (при данни за бактериален агент), противогъбични лекарства (при микози), антипротозойни средства, противовирусни агенти и други.
При необходимост и по медицински показания се включват и кортикостероиди по схема.
Симптоматично се прилагат различни медикаменти (аналгетици, антипиретици и други).
Наличието на множествени инфекции е като цяло лош прогностичен фактор, индикатор за развитие на СПИН и се характеризира с висок леталитет и ниска пет годишна
преживяемост.
Библиография
http://www.sciencedirect.com
http://www.theaidsreader.com
https://www.verywell.com
https://www.cdc.gov
http://www.webmd.com
https://aidsinfo.nih.gov
Коментари към Болест, предизвикана от HIV, с прояви на множествени инфекции МКБ B20.7