Други гонококови инфекции МКБ A54.8
Гонореята е венерическо заболяване, което се причинява от бактерията Neisseria Gonorrhea.
Източници на инфекцията са болните от гонорея, по-често жените с хронично протичане на болестта, у които гонореята протича почти безсимптомно. Заразяването се осъществява предимно при вагинален, анален или орален полов контакт, а в редки случаи може да е и безполово - при използване на общи тоалетни принадлежности, малко след като са били използвани от болен от гонорея.
Инкубационният период на болестта е средно 3 дни, по-рядко достига до 7 дни.
У мъжа гонореята клинически се изявява като остър гонококов уретрит. Характерно за него е обилното гнойно течение от уретрата, придружено от болка и парене при уриниране. Външният отвор на уретрата е зачервен и оточен. Налице е болезненост по хода на уретрата. При недостатъчно ефективно лекуване острият гонококов уретрит преминава за 1-2 месеца в хроничен. Хроничният гонококов уретрит протича със сърбеж, парене и чести позиви за уриниране.
При жената гонококовата инфекция протича с леко парене при уриниране с тежест в долната част на корема, парене и течение от влагалището. Много често възпалението засяга и лигавицата на шийката на матката. Обективно се установява зачервяване и оток на лигавицата на влагалището и шийката на матката и изтичане на гноевиден секрет. Нерядко настъпват усложнения - възпаление на разположените около гениталиите жлези, на мехурната и маточната лигавица, на маточните тръби и яйчниците (гонококов бартолинит, цистит, ендометрит, аднексит, фоликулит-оофорит).
Гонококовата инфекция може да се разпространи в цялото тяло и да доведе до системни прояви в резултат на хематогенна дисеминация на инфекцията. Бактериемията може да засегне всички органи и системи и да предизвика други гонококови инфекции.
Най-тежка е дисеминацията в ЦНС и сърдечно-съдовата система, където могат да се развият гонококов абсцес на мозъка, гонококов менингит, гонококов ендокардит, гонококов миокардит, гонококов перикардит. Други усложнения на гонококовата инфекция са гонококов перитонит, гонококова пневмония, гонококова септицемия и гонококови кожни лезии.
Тези състояния са тежки и протичат с драматична клинична картина, както от наличната бактериемия, така и от засегнатия орган.
Обикновено предразположени към други форми на гонококовата инфекция са лица с имунен дефицит, хронични заболявания, възрастни пациенти.
Подробна информация за гонококов абсцес на мозъка можете да прочетете тук:
Подробна информация за гонококов ендокардит можете да прочетете тук:
Подробна информация за гонококов менингит можете да прочетете тук:
Подробна информация за гонококов миокардит можете да прочетете тук:
Подробна информация за гонококов перикардит можете да прочетете тук:
Подробна информация за гонококов перитонит можете да прочетете тук:
Подробна информация за гонококова пневмония можете да прочетете тук:
Диагнозата други гонококови инфекции се поставя на базата на клиничните прояви, кръвните изследвания и микробиологичното изследване на ексудат с откриване на N. gonorrhoae, както и положителни хемокултури.
Лечението е консервативно, като се прилагат антибиотици от пеницилиновия ред или други широкоспектърни антибиотици в лечебен курс от пет до седем дни, както и симптоматични средства за лечение на усложнения.
Коментари към Други гонококови инфекции МКБ A54.8