Гонококов перитонит (A54.8ї) МКБ K67.1
Гонококовият периотнит (peritonitis gonococcyca) се причинява от проникналите в коремната кухина гонококи Neisseria gonorrhoeae. Засегнати са най-често жените, боледуващи от гонорея, а пътят за инфектиране е директно генитален. Гонококовият перитонит е доста често срещано заболяване. От влагалището гонококите преминават през фалопиевите тръби и попадат в свободната коремна кухина, но е възможно инфектиране и по лимфен път от остро възпалените яйчници и матка. Гонококовият перитонит ангажира винаги малкия таз и хипогастриума.
Клинична картина на гонококов перитонит
Заболяването започва остро и много бурно с много силни болки в долната част на корема, еднакви вляво и вдясно и около пъпа. Общото състояние на болните не се засяга, температурата е субфебрилна и пулса не се покачва. Могат да се появата многократни диарични изхождания. Коремните стени при палпация са меки, а горната част на корема участва в дишането. Мускулна защита се установява в долната част на корема. По принцип възпалението на перитонеума остава в долната част на корема и малкия таз. Аускултаторно се установява перисталтика, вагинално се установява обилен секрет. При болните има умерена левкоцитоза.
Диагноза на гонококов перитонит
Диагнозата се поставя от клиничната картина и физикалното изследване и се потвърждава при бързо изследване на вагинален секрет за гонококи, както и анамнестичните данни за жълтеникаво влагалищно течение.
Лечение на гонококов перитонит
Лечението на гонококовият перитонит е консервативно. При адекватно антибиотично лечение за няколко дни болките в корема изчезват, коремният статус и температурата се нормализират. Трудоспособността се възстановява. Но при появата на тежка интоксикация поради напредване на възпалителния процес и дифузно обхващане на коремната кухина е показано оперативно лечение с последващ лаваж и дренаж.
За гонококов перитонит също можете да прочетете при:
Коментари към Гонококов перитонит (A54.8ї) МКБ K67.1