Септицемия, предизвикана от стрептокок група А МКБ A40.0
Стрептококите от група А са Грам-положителни бактерии със сферична форма, които произвеждат бета-хемолизини. Могат да се наблюдават по единично, по двойки или в къси верижки. Не образуват спори и ресни, неподвижни са. Образуват фина капсула от хиалуронова киселина. Устойчиви са във външна среда - преживяват до няколко месеца, попаднали в гной, храчки и други.
Човекът единствен източник на стрептококи от група А. Те се намират в назофаринкса, кожата, чревния и гениталния тракт. Механизмът на предаване на инфекцията е въздушно-капков или контактно-битов. Боледуват всички възрастови групи.
При определени условия (най-често потиснат имунитет) микробите могат да попаднат в кръвта от първично гнойно огнище, като една част се унищожава от защитните фактори на кръвта, а друга се задържат в капилярите, където скоростта на кръвния ток е малка. Състоянието се нарича септицемия.
Септицемията, предизвикана от стрептокок група А се среща най-често.
Клиничната картина се характеризира с повишена температура - до 39-40 С, като може да има малки денонощни колебания. Болните имат чувството, че "изгарят". Дишането е учестено - тахипнея, сърдечната дейност също е ускорена - тахикардия. В крайната фаза на заболяването, предхождаща леталният изход, температурата рязко се повишава - хиперфебрилитет. Пулсът и дишането продължават да се ускоряват, а пресичането на температурната крива с кривата на сърдечната дейност е известна като кръст или ножица на смъртта. Общото състояние внезапно се влошава. Болните са отпаднали, адинамични, стават неспокойни и често изпадат в делири. Кожата, поради високата температура, е гореща, суха, нерядко има скарлатиноподобни обриви. Дължат се на увеличената проницаемост на капилярите, през които свободно преминават микроби, хемолизиращи кръвни елементи и образуващи подкожни кръвоизливи. След задълбочаване и влошаване на общите симптоми местните прояви на първичното огнище отслабват, кожните лезии изглеждат сухи, без секреция, гранулациите са вяли, нежизнеспособни (поради липса на местна имунна защита).
Слезката се опипва увеличена и болезнена. Черният дроб е увеличен, кожата има слабо изразен иктер.
Диагностичните тестове включват пълна кръвна картина, изследване на урината, както и кръвни култури.
Лечението на септицемия, предизвикана от стрептококи група А представлява проблем, независимо от най-новите открития в хирургията и антибиотичното лечение.
В хода на лечението трябва да бъдат решени три основни проблема:
- правилно хирургично обработване на първичното гнойно огнище
- борба с дифузното разпространение на първичната гнойна инфекция
- корекция на нарушената функция на органите и системите - бял дроб, сърце, ЦНС, черен дроб и други
Прилагат се задължително широкоспектърни антибиотици в максимално допустими граници. Препоръчва се комбинация от два или повече антибиотика за постигане на максимален ефект и потискане на микробната флора.
Най-честите усложнения на септицемия, предизвикана от стрептокок група А са остра ревматична треска и постстрептококов гломерулонефрит.
В еволюция може да се развие стрептококов токсичен шок-синдром, който се характеризира с мултиорганна недостатъчност.
Симптоми и признаци при Септицемия, предизвикана от стрептокок група А МКБ A40.0
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10
РЕЗИСТА КИДС шоко мечета * 20
ПРИМА ТЕСТ ЗА СТРЕПТОКОКИ ГРУПА А * 1
НовЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- B95.1 Стрептококи група В като причина за болести, класифицирани другаде
- Стрептококи
- Пневмококи
- J03.0 Стрептококов тонзилит
- Стрептококи от група А
- B95.2 Стрептококи група D като причина за болести, класифицирани другаде
- Бърз тест за стрептококи
- J02.0 Стрептококов фарингит
- Стрептококи от нормалната микрофлора при човека
- Япония отчита рязък скок в броя на заразените с опасна бактерия
Коментари към Септицемия, предизвикана от стрептокок група А МКБ A40.0